Bez kategorii
Like

Powrót do przeszłości: naruszenia praw obywatelskich

12/05/2011
288 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Redakcja nE otrzymała list Stowarzyszenia Przejrzysty Rynek n/t naruszeń praw obywatelskich w Polsce, podpisany również przez Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Ryszarda Czarneckiego i Posła na Sejm RP Pana Zbigniewa Kozaka.

0


 

 

10 maja 2011 roku, Warszawa

Pani Danuta Przywara

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

              

                W Polsce zagrożona jest wolność słowa – elementarne, podstawowe i niezbywalne prawo człowieka, którego przestrzeganie wynika z międzynarodowych umów podpisanych przez nasz kraj.

 

Po raz pierwszy od czasu upadku realnego socjalizmu w Polsce administracja publiczna rozpoczęła działalność restrykcyjną zarówno wobec dziennikarzy, jak również zwykłych obywateli, którzy wymieniają poglądy i w sposób pokojowy manifestują swoje przekonania polityczne i religijne. Tylko w ciągu ostatnich miesięcy władze publiczne, przy wykorzystaniu służb mundurowych, dotkliwie pobiły kilku obywateli, niektórych bezprawnie aresztując; doszło nawet do użycia siły wobec parlamentarzystów opozycji. Wolność słowa, jako podstawowe prawo ludzkie oznacza możliwość publicznego wyrażania własnego zdania oraz poglądów, a także jego poszanowania przez innych. Współcześnie jest uznawana jako standard norm cywilizacyjnych.

 

Brak wolności słowa charakteryzuje systemy totalitarne – przez niemal pół wieku Polacy byli pozbawieni prawa do wolności słowa przez zależny od władz Związku Radzieckiego rząd Polskiej Republiki Ludowej, a w szczególności powołany przez niego Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk. Manifestowanie własnych poglądów, w tym przede wszystkim dotyczących historii najnowszej oraz poglądów religijnych, zagrożone było karą pozbawienia wolności, nieformalnie zaś mogło grozić śmiercią.

 

Przez ponad 20 lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności Naród Polski z trudem poszerzał sferę wolności wyrażania poglądów. Nieoczekiwanie w 2010r. za sprawą władz proces ten załamał się, a następnie uległ odwróceniu. Obecnie administracja publiczna wykorzystując podległe jej służby mundurowe – policję i straż miejską – siłą ucisza członków pokojowych i legalnych zgromadzeń tylko i wyłącznie za zadawanie niewygodnych dla władzy pytań. Wyrażając zgodę na zorganizowanie zgromadzenia, w tym również zgromadzenia modlitewnego, władze publiczne przygotowują listę osób, które w sposób brutalny mają zostać spacyfikowane, i jeżeli uznają to za koniecznezatrzymane pod fikcyjnym zarzutem. Takie zdarzenia miały miejsce w kwietniu tego roku w Warszawie.

 

To samo dotyczy procesów prowadzonych naprędce przez jakoby „niezależne” prokuratury i sądy Rzeczpospolitej Polskiej. Dziennikarz – operator kamery za nagrywanie przebiegu jawnej, co wynika z Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, sesji rady miejskiej w Sopocie, został aresztowany i postawiono mu zarzuty zakłócania obrad sesji samorządu.

 

W ostatnich 20 latach zaufanie publiczne wobec sądownictwa i organów państwa nie było jeszcze na tak niskim poziomie jak obecnie. Nie bez powodu Polacy zostali pozbawieni możliwości kontrolowania władzy publicznej. Opublikowanie zdjęć umundurowanych funkcjonariuszy publicznych bijących jednego z manifestantów – dziennikarza, podanie ich numerów służbowych do publicznej wiadomości przez jeden z polskich serwisów społecznościowych zostało uznane za łamanie prawa i nawoływanie do agresji.

 

W związku z niebezpieczeństwem uczynienia z Polski państwa policyjnego, w związku z łamaniem podstawowych praw wynikających z Konstytucji, Konwencji Praw Człowieka i umów międzynarodowych podpisanych przez Rzeczpospolitą, wyrażamy zaniepokojenie próbą wprowadzania do Polski systemu totalitarnego przez obecną administrację publiczną, która bezceremonialnie zawłaszcza wszelkie płaszczyzny życia społecznego w Polsce.

 

        Za Stowarzyszenie:

Jerzy Bielewicz, Adam Gałczyński, Paweł Pietkun, Artur Zawisza

 

Ryszard Czarnecki, Poseł Parlamentu Europejskiego


Zbigniew Kozak, Poseł na Sejm RP

 

 

Do wiadomości:

Rzecznik Praw Obywatelskich: Pani Irena Lipowicz

Prokurator Generalny: Pan Andrzej Seremet

Parlament Europejski: Pan Jerzy Buzek

Ambasady:

           USA: Pan Lee Feinstein

           Kanada: Pan Daniel Costello

           Australia: Pani Ruth Pearce

Wielka Brytania: Pan Ric Todd
Norwegia: Pan Knut Hauge

Szwajcaria: Pan Marcel Kurpershoek

Holandia: Pan Marnix Krop

Amnesty International: Pan Mateusz Hładki

Transparency International: PaniAnna Urbańska

 

Prokurator Generalny

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Persona non grata

Blog przeznaczony do publikacji materialów dziennikarzy obywatelskich przygotowanych na zlecenie Nowego Ekranu lub artykulów i listów nadeslanych do Redakcji

422 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816