KULTURA
Like

Ponadczasowy mariaż

06/06/2013
682 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Ponadczasowy mariaż

Doprawdy trudno uwierzyć, ale muzyka rockowa powstała na początku XX wieku z połączenia country and western oraz rhythm and bluesa. I choć rock rozwinął się od tego czasu ewoluując w wiele bardzo zróżnicowanych stylów, to mariaż, który legł u podstaw rocka wciąż jest bardzo silny. Praktycznie większość muzyków rockowych na swej drodze muzycznej wcześniej czy później zacznie eksperymentować z bluesem. Zresztą romanse bluesmanów z rockiem też nie należą do rzadkości.

0


Muddy Waters pochodzący z Delty Missisipi był jednym z tych bluesmanów, którzy nie tylko oddziaływali na muzykę rockową, ale również byli nią zafascynowani. Tym samym kwestią czasu było, aż jego utwory zostaną zaaranżowane w bardziej rockowym stylu.

Tego zadania podjął się Paul Rodgers, brytyjski wokalista związany głównie z nurtem tzw. białego bluesa. Do współpracy nad płytą zaprosił nie byle kogo – w nagraniach udział wzięli między innymi Slash, Buddy Guy, David Gilmour, Jeff Beck, Gary Moore, Brian May czy Ritchie Sambora. Dzięki temu płyta jest zarazem bardzo zróżnicowana, co wynika z różnorodnego temperamentu muzyków, jak i jednolita, co jest z kolei wynikiem wzięcia „na warsztat” dorobku jednego artysty.

Inna sprawa, że styl samego Muddy Watersa zmieniał się na przestrzeni lat. Początkowo grywał zasłyszane bluesy charakterystyczne dla Delty Missisipi, później stał się mistrzem elektrycznego, miejskiego bluesa z Chicago. Jednakże stałym elementem jego muzyki pozostała jego technika gry na gitarze, tzw. bottleneck lub slide, polegająca na ożywianiu dźwięków którkim glissandem (inaczej właśnie slide). W każdy utworze doskonale ją słychać, najlepiej w skomponowanym specjalnie na ten album akustycznym Muddy Waters Blues.

I choć płycie właśnie „stuknęły” dwie dekady, wciąż brzmi tak, jak powinien brzmieć dobry album rockowo – bluesowy. Ostro i zarazem melancholicznie. Z gniewem i tęsknotą.

To sprawia, że w mojej ocenie jest to obowiązkowa pozycja w dyskografii każdego miłośnika rocka i bluesa.

Wykonawcy: Paul Rodgers, Slash, Buddy Guy, David Gilmour, Jeff Beck, Gary Moore, Brian May, Ritchie Sambora, Trevor Rabin, Brian Setzer, Steve Miller, Neal Schon

Tytuł: Muddy Waters Blues

Wydawnictwo: Victory Music, 1993

Gatunek: blues, rock

Inne zapisy autora:

0

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816