Zdrowie
Like

Polska służba zdrowia jedną z najgorszych w Europie

29/01/2015
203 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
Polska służba zdrowia jedną z najgorszych w Europie

Polska służba zdrowia znalazła się na jednym z ostatnich miejsc w najnowszym rankingu szwedzkiej firmy Health Consumer Powerhouse przedstawionego w Brukseli. Porównano w nim stan służby zdrowia w 36 krajach w Europie. Ranking został przygotowany na podstawie kilkudziesięciu wskaźników. Pod uwagę brano m.in. prawa pacjentów, dostęp do informacji, do lekarzy i skuteczność służby zdrowia.

0


W Unii Europejskiej gorzej niż Polska wypadły jedynie Litwa i Rumunia. Holandia po raz kolejny została najwyżej oceniona. Według autorów rankingu, holenderski system daje pacjentom bardzo dużo możliwości wyboru zarówno w zakresie ubezpieczenia czy samych usług zdrowotnych.

Raport wskazał jednocześnie, że wzrosła przepaść między służbą zdrowia w biedniejszych i bogatszych krajach. To właśnie państwa zachodniej i północnej Europy jak Finlandia, Dania, Niemcy czy Holandia mogą pochwalić się dobrymi wynikami. Gorzej jest we wschodniej i centralnej części starego kontynentu. Poza krajami unijnymi bardzo dobrze wypadły także Norwegia i Szwajcaria.

Generalnie, jak podkreśla się w raporcie, mimo kryzysu finansowego, skuteczność usług zdrowotnych w Europie poprawia się. Widać to – według ekspertów – w leczeniu pacjentów chorych na raka czy po zawale serca.

Autorstwo: jkl
Źródło: Lewica.pl

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816