Bez kategorii
Like

“Polityka prorodzinna? Sytuacja jest dramatyczna”

04/02/2012
447 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Solidarna Polska uważa, że państwo powinno zrobić wszystko, żeby poprawić sytuację młodych małżeństw, które decydują się na posiadanie dzieci.

0


 

 

Klub Parlamentarny Solidarna Polska zapowiedział, że w najbliższym czasie złoży projekt nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech. Projekt zakłada, że maksymalna opłata za żłobki w całej Polsce wynosiłaby 15 proc. minimalnego wynagrodzenia. Projekt będzie opierał się na tym, by zapisać literalnie ograniczenie dla samorządów, w stosunku do wysokości opłat za żłobki. W tej chwili niektórzy młodzi rodzice nie decydują się na posiadanie dzieci ze względu na to, że w ich mieście opłata za żłobek jest duża – powiedział na konferencji prasowej (2012.02.03) rzecznik Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska Patryk Jaki. Zaznaczył, że projekt nowelizacji zakłada, iż maksymalna opłata za żłobki w całej Polsce będzie wynosiła 15 proc. minimalnego wynagrodzenia w kraju (15 proc. minimalnego wynagrodzenia na I kwartał 2012 roku wynosi 225 zł). Uważamy, że przerzucanie odpowiedzialności na samorządy, w tak ważnej dziedzinie, jak czynnik demograficzny jest nieodpowiedzialną polityką rządu. To państwo powinno wziąć na siebie część odpowiedzialności w tym zakresie – powiedział rzecznik klubu Patryk Jaki. Dodał, że projekt w najbliższych dniach trafi do Sejmu. Jesteśmy przekonani, że to jest tylko jeden z elementów, który ma się przyczynić do polepszenia stanu demograficznego w Polsce – mówił Patryk Jaki.

 

"Polityka prorodzinna? Sytuacja jest dramatyczna"

Zdaniem szefa Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska Arkadiusza Mularczyka, w Polsce nie ma sprawnego systemu dofinansowywania rodzin. – Prawie 50 proc. kobiet w wieku produkcyjnym nie pracuje. Zajmują się one wychowywaniem dzieci i domem. Nie mają możliwości, by oddać dzieci do żłobków i przedszkoli, a jednocześnie pracować, ponieważ ceny są bardzo wysokie – zaznaczył. Jego zdaniem projekt Solidarnej Polski ulży rodzinom. – Spowoduje, że rodziny będą mogły lepiej funkcjonować i rozwijać się – dodał. Zbigniew Ziobro zaznaczył, że dobra polityka prorodzinna to jeden z fundamentów programu Solidarnej Polski. – Dziś sytuacja w tym obszarze wygląda dramatycznie – stwierdził. Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę, że Polska zmaga się obecnie z kryzysem demograficznym co w perspektywie oznacza nieuchronny kryzys gospodarczy. – Cały system ubezpieczeń społecznych, emerytalny opiera się na solidarności pokoleń – powiedział Zbigniew Ziobro.

 

"Ostatni dzwonek dla zmian w demografii"

Według Solidarnej Polski, państwo powinno zrobić wszystko, żeby poprawić sytuację młodych małżeństw, które decydują się na posiadanie dzieci. – Z raportu ONZ wynika, że w 2050 roku Polaków będzie już o 10 milionów mniej. A struktura wiekowa naszego społeczeństwa będzie powodować, że będziemy najstarszym społeczeństwem w Europie. To jest ostatni dzwonek, żeby coś zmienić – podkreślił Zbigniew Ziobro.

 

Żłobki droższe od 2011 roku.

Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech weszła w życie 1 kwietnia 2011 roku. Obecnie opieka nad małymi dziećmi może być sprawowana przez: żłobek, klub dziecięcy, dziennego opiekuna lub nianię. Żłobki przestały być zakładami opieki zdrowotnej. Część samorządów, które dotychczas pobierały opłaty tylko za wyżywienie dzieci, wprowadziła je również za pobyt maluchów w placówkach. Decyzję o podwyżkach w żłobkach podjęła m.in. Rada Warszawy; opłaty wzrosły od 1 września 2011; za pobyt dziecka w żłobku trzeba zapłacić za miesiąc ponad 374 zł (stawka jest uzależniona od wysokości płacy minimalnej), do tego dochodzi ok. 6 zł dziennie za wyżywienie. Wcześniej za żłobek płacono niecałe 200 zł. Podwyżka wywołała jesienią 2011 roku protesty wobec za małych nakładów samorządu na stołeczne żłobki. Źródło: PAP

Inne zapisy autora:

0

Mateusz Gruźla
Mateusz Gruźla

"W życiu nie chodzi o to jak mocno możesz uderzyć, ale o to jak mocno możesz dostać i dalej iść do przodu."„I call myself a Peaceful Warrior…because the real battles we fight are on the inside.”„Pan Bóg nie lubi tchórzy!”

130 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758