WIEDZA
1

Polacy się zbroją. Wzrasta zakup broni

09/02/2019
747 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Polacy się zbroją. Wzrasta zakup broni

Ponad 464 tysiące sztuk broni jest w rękach naszych rodaków. W ciągu dwóch lat liczba pozwoleń skoczyła o ponad 10 tysięcy.

0


Ponad 464 tysiące sztuk broni jest w rękach naszych rodaków. W ciągu dwóch lat liczba pozwoleń skoczyła o ponad 10 tysięcy. Większość została wydana „w celach kolekcjonerskich”. Polacy nagle odkryli w sobie pasję polerowania zabytkowej broni leżącej w gablotach. Albo po prostu znaleźli kruczek, który pozwoli ominąć badania lekarskie.

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, pod koniec 2017 roku Polacy dysponowali ponad 464 tysiącami sztuk zarejestrowanej broni. To o 82 tys. więcej niż w 2016 r. Wzrosła też liczba pozwoleń – do 206 tys., czyli o 8,2 tys. więcej niż w 2017 r. Polacy niewątpliwie się zbroją, ale nie każda z zarejestrowanej broni kolekcjonerskiej jest starą strzelbą dziadka. Bo nagle liczba tego typu pozwoleń zaczęła przewyższać nawet liczbę zgód wydawanych na broń łowiecką.

11 tys. osób obecnie posiada pozwolenie na 39 tys. sztuk broni kolekcjonerskiej. Natomiast broń do ochrony osobistej w skali kraju posiada tylko 41 tys. osób (w 2015 było to 21 tys.) – to niewiele, ponieważ trzeba przejść całą procedurą: zdobyć zaświadczenie o niekaralności a także przejść badania psychologiczne, należeć do stowarzyszenia strzeleckiego i zdać egzamin.

„Pozwolenie kolekcjonerskie dużo łatwiej uzyskać niż np. na broń do celów osobistych, gdzie trzeba wykazać, że istnieje realne, a nie tylko subiektywne zagrożenie bezpieczeństwa” – twierdzi Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji.

Wzrost kolekcjonerskich pozwoleń to pokłosie działań stowarzyszenia strzelecko-kolekcjonerskiego. Na swoich stronach wręcz namawiają do wyrabiania pozwoleń kolekcjonerskich wszystkich Polaków, którym nie chce się „męczyć” z testami. Poza tym formalnie broń kolekcjonerska nie może być noszona i powinna leżeć w gablocie bądź wisieć na ścianie – ale przecież każdy przepis da się obejść. Może być bowiem „przenoszona”, a to już inna sprawa.

Przepisy o posiadaniu broni zliberalizowano w 2011 roku, ale nagły boom na broń kolekcjonerską to właśnie efekt takich działań na szerszą skalę w ostatnich latach. Policja ubolewa nad tym, że, zmieniając wówczas ustawę wykreślono zapis o tym, że w razie wykorzystywania broni niezgodnie z przeznaczeniem cofa się pozwolenie. Teraz w zasadzie tacy delikwenci pozostają bezkarni.”

Żródło : ttps://wiadomosci.wp.pl/polacy-sie-zbroja-rosnie-liczba-posiadaczy-broni-palnej-6220490079213185a

Inne zapisy autora:

0

dziennikarzobywatelski
dziennikarzobywatelski http://simplesite.com

Dziennikarstwo jest moją pasją.

32 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816