Bez kategorii
Like

Pogłębiło się zróżnicowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw

02/05/2012
551 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

W 2011 roku sektor przedsiębiorstw znacząco zwiększył przychody i osiągnął 104 mld zł zysku netto, ale 22 proc. przedsiębiorstw było nierentownych – informuje kolejny raport Instytutu Ekonomicznego NBP.

0 

– Na kondycję dużych przedsiębiorstw niefinansowych wpływ miały trzy istotne czynniki: powoli, ale wyraźnie zwiększający się popyt, silny wzrost cen surowców i towarów oraz wahania kursu złotego – czytamy w opracowaniu pt. „Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w IV kw. 2011 r.”, które Narodowy bank Polski opublikował 30 kwietnia. Znajdują się w nim również dane dotyczące całego 2011 r. Nominalne przychody firm wzrosły w tym okresie w porównaniu do 2010 r. o 13 proc. Zysk brutto okazał się wyższy o 16,2 proc. Autorzy opracowania zwracają jednak uwagę, że o zwiększeniu wyniku finansowego z całokształtu działalności w IV kw. zadecydował wzrost wyniku na operacjach finansowych.

 

Pogłębiło się zróżnicowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Szybciej bogaciły się firmy duże niż z grona małych i średnich. Lepiej wiodło się eksporterom niż zakładom zorientowanym na rynek wewnętrzny. Odsetek firm rentownych wyniósł na koniec 2011 r. 78 proc. i był nieznacznie niższy (o 0,4 pkt.) niższy niż w 2010 r.

 

W 2011 r. nastąpił wzrost inwestycji o 11,1 proc., choć pozostawały one nadal na niższym poziomie niż w okresie ożywienia gospodarczego. W ślad za wzrostem inwestycji przyspieszyła dynamika kredytu długoterminowego. Poziom zadłużenia (względem aktywów) sektora przedsiębiorstw był bliski swojej długookresowej średniej.

 

Mimo dobrej sytuacji finansowej, w IV kwartale 2011 r. więcej przedsiębiorstw redukowało zatrudnienie (52 proc.), niż powiększało je (43 proc.).

 

Cały raport dostępny TUTAJ

 

Źródło: NBP

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758