HYDE PARK
Like

Podstawowe zasady bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą

21/03/2020
1126 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Podstawowe zasady bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą

Brak pracy w kraju, nieciekawe oferty zatrudnienia oraz niskie zarobki często skłaniają do szukania pracy za granicą. Wyjazd do obcego kraju stanowi bardzo poważną decyzję, dlatego proces, jakim jest szukanie zatrudnienia, powinien być przemyślany.

0


Poszukiwanie pracy – na własną rękę czy z pomocą agencji?

W Internecie można znaleźć wiele ofert pracy za granicą, jednak nie wszystkie pochodzą ze sprawdzonych źródeł. Z tego powodu szukanie zatrudnienia na własną rękę może wiązać się z wieloma problemami. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest kontakt ze sprawdzoną agencją pracy tymczasowej. Konsultanci z takiej agencji pomagają nie tylko w znalezieniu pracy, lecz także w załatwieniu różnych formalności i w zorganizowaniu całego wyjazdu. Ponadto, współpracując z agencją zyskuje się pewność, że zatrudnienie będzie legalne, a umowa zostanie przygotowana z należytą starannością, także w języku polskim, dzięki czemu pracownik będzie mógł ją samodzielnie przeanalizować. Warto zaznaczyć, że w przypadku szukania zatrudnienia na własną rękę można spotkać się z umową np. po angielsku, niemiecku lub holendersku, napisaną językiem prawniczym, co często wręcz uniemożliwia zrozumienie treści kontraktu.

Najważniejsze zasady bezpiecznej pracy za granicą

Szukając pracy za granicą, należy przede wszystkim dokładnie sprawdzać i analizować poszczególne oferty. Agencje zagraniczne mogą podawać wynagrodzenie, od którego pobierane są opłaty za mieszkanie lub przejazdy, przez co kwota, jaką otrzymuje pracownik, bywa nawet o połowę niższa. Zatrudnienia można więc szukać przez polskie, sprawdzone agencje pracy, albo bezpośrednio u pracodawcy zagranicznego. Należy jednak zachować ostrożność i unikać ofert, w których nie podano nazwy firmy, adresu i osoby kontaktowej. Trzeba też pamiętać, że pośrednik nie ma prawa żądać pieniędzy za pomoc w znalezieniu pracy, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami to pracodawca powinien opłacić konsultantów ze strony pośrednika. Pracownik z kolei może ponieść koszty wyjazdu za granicę, wykonania badań lekarskich i psychologicznych. Często jest też zobowiązany do opłacenia ubezpieczenia. Należy dokładnie przeczytać umowę i w razie wątpliwości skontaktować się z prawnikiem lub inną osobą, która ma odpowiednia wiedzę na ten temat. Jeśli kandydat trafi na nieuczciwą firmę, powinien od razu skontaktować się z organami ścigania. Warto pamiętać o tym, że w sieci można znaleźć wiele opinii na temat pracodawców oraz zagranicznych i polskich agencji pracy. Dzięki tym informacjom łatwiej ocenić, czy dany pracodawca jest uczciwy, dlatego przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy powinno się przeczytać kilka opinii.

0

kampanieonline

248 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758