Komentarze dnia
Like

Po kanclerskiej wizycie

20/03/2018
1949 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Po kanclerskiej wizycie

Chciałoby się napisać „inspekcji”, ale możemy to sobie darować.

W przeddzień tej wizyty pisałem, że jest to okazja do nacisku na sprawę stosunków z Rosją wykorzystując trucicielski atak w Salisbury.

0


Niestety nie był to najwyraźniej dość silny nacisk, raczej cieniutka aluzja, gdyż pani kanclerka wyraźnie liczy na to, że Rosja udowodni swoją niewinność w sprawie. W tych warunkach możliwość wspólnej deklaracji uwzględniającej stanowisko brytyjskie mało prawdopodobne, na co zresztą wskazywałyby jej słowa o ewentualności ogłoszenia wspólnego stanowiska Rady Europejskiej.

A Przecież to dla Polski sprawa fundamentalna, uniemożliwienie spisku niemiecko rosyjskiego.

Była wspaniała okazja do powiedzenia, wprost że solidarny stosunek w tej sprawie jest probierzem wartości zjednoczonej Europy, znacznie ważniejszym od wszystkich „solidarności imigracyjnych” i temu podobnych razem wziętych.

Po pierwsze, ani przez chwilę nie może być wątpliwości co do sprawców, za dużo już tych, bezkarnych zresztą, wypadków i to trzeba było jasno pani kanclerce wytłumaczyć.

Niestety zabrakło zarówno treści jak i odpowiednio dramatycznego tonu wypowiedzi.

Na marginesie: – Mój Boże! Dlaczego w Polsce u władzy musimy mieć tak marnych mówców, w kraju, w którym wielosetletnie tradycje wolnego parlamentu wychowały tylu wspaniałych retorów.

Nie ujmując niczego z ważności poruszanych tematów, wszystkie one zawsze pozostaną w cieniu wiszącej nad Europą groźby spisku niemiecko rosyjskiego.

Czy któryś z naszych rozmówców chociażby napomknął to o czym pisałem w przededniu wizyty – o słowach Becka.

Albo chociaż o tym, że Nordstream „ to tylko handlowa transakcja”.

Z Rosją nie ma transakcji handlowych, wszystko jest podporządkowane celom politycznym, problem tylko polega na tym: na ile są to cele rosyjskie, a na ile niemieckie..

I to trzeba było sprawdzić.

Niestety, partnerami w rozmowie z czterokrotnym kanclerzem byli nowicjusze /ciekawe – ale podobny staż ma Putin w prezydenturze i czy podobieństwo tych postaci tylko do tego się ogranicza?/

Prezes Jarosław Kaczyński, który ponosi moralną i historyczną odpowiedzialność za nasze losy ma rzeczywiście poważny problem w związku z powierzeniem podstawowych funkcji w państwie ludziom dopiero uczącym się „zawodu”.

I przecież nie chodzi tu o sprawność administracyjną, ale o zdolności prawdziwego kapitana na statku, który potrafi stawić czoła najcięższym wyzwaniom mając pełną świadomość powagi chwili.

Polska znalazła się w trudnej sytuacji stworzonej z premedytacją w określonym celu,

Ta sytuacja wymaga wiedzy, odwagi i siły przekonywania ze strony tych, którzy wzięli na siebie obowiązek reprezentowania najważniejszych spraw naszego bytu.

0

Andrzej Owsinski

794 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758