Artykuły redakcyjne
Like

PKW: ciszę referendalną w Warszawie muszą przestrzegać blogerzy z całego świata

11/10/2013
1100 Wyświetlenia
25 Komentarze
9 minut czytania
PKW: ciszę referendalną w Warszawie muszą przestrzegać blogerzy z całego świata

Zdaje się, że przekroczyliśmy wszelkie granice absurdu. Strach widać jest i są wytyczne. “W opinii Państwowej Komisji Wyborczej przestrzeganie ciszy referendalnej dotyczy portali internetowych, których redakcje znajdują się na terenie Polski. Powyższy obowiązek obejmuje zarówno artykuły pochodzące od redakcji jak i opinie blogerów czy komentatorów” – taką literalną odpowiedź otrzymał portal 3obieg.pl z PKW m.in na pytanie dotyczące polskojęzycznych blogerów piszących z zagranicy.

0


W czwartek 10 października 2013 zaniepokojony informacją PKW, że 13 października w związku z Referendum w Warszawie będzie obowiązywała cisza referendalna (odmiana ciszy wyborczej) podczas której nie będzie można agitować do pójścia na referendum, przedstawiać argumentów na poparcie odwołania Hanny Gronkiewicz- Waltz z funkcji Prezydenta Warszawy, czy argumentów przeciwnych, informować o frekwencji, a tym bardziej publikować sondaży zwróciłem się w imieniu redakcji www.3obieg.pl z wnioskiem do Państwowej Komisji Wyborczej (za pośrednictwem Krajowego Biura Wyborczego) o wyjaśnienie, w jakim zakresie ten obowiązek (kuriozalny moim zdaniem) dotyczy takiego jak nasz portalu internetowego i jego użytkowników:

 

 

W związku z wprowadzeniem ciszy wyborczej podczas referendum w Warszawie prosimy o udzielenie odpowiedzi na nastepujące pytania:
1. Czy cisza wyborcza dotyczy tylko terenu administracyjnego m.st. Warszawa czy całej Polski?
2. Czy redakcja portalu polskojęzycznego nadawanego z terenu Niemiec (serwery) jest zobowiązana przestrzegać ciszy wyborczej?
3. Czy osoba korzystająca z hostingu na portalu polskojęzycznym nadawanym z terenu Niemiec nie będąca członkiem redakcji lecz blogerem lub komentatorem jest zobowiązana do przestrzegania ciszy wyborczej? Czy te obowiązki dotyczą też osób które publikują z terenu poza Warszawą lub zza granicy?
Prosimy o odpowiedź wraz z podaniem podstawy prawnej.
Z poważaniem
Tomasz Parol
Redaktor Naczelny
www.3obieg.pl Kontrkultura Informacji
Oto jeden z fragmentów odpowiedzi, jaki redakcja 3obieg.pl otrzymała dzisiaj (inny niż cytowany na wstępię):
.
.
W opinii Państwowej Komisji Wyborczej powyższy zakaz ma charakter lokalny i obejmuje jednostkę samorządu terytorialnego, w której przeprowadzane jest referendum. Oznacza to jednak, że w przypadku mediów usytuowanych poza jednostką samorządu terytorilanego, w której przeprowadza się referendum, lecz obejmującym swoim zakresie działania tę jednostkę, również obowiązuje tzw. cisza referendalna. Taka sytuacja dotyczy m.in. portali inetrentowych.
.
Widzimy, że PKW terroryzuje kwestią lokalną wolność słowa na całym świecie. Lepiej niż islamiści, homoseksualiści, FSB, Al-kaida i Adam Michnik razem wzięci. Wszystko w imię zachowania milczenia o szansach odwołania Boskiej Bufetowej od Tuska. Warszawiacy powinni czuć się szczęśliwi, że w ramach prewencji nie odetną im Internetu w całości. Chociaż…. przecież nic nie wiadomo. Mogą być naciski, reszta Polski i Świata by wtedy odetchnęła.
.
omertareferendalna
Najistotniejszym jednak naszym pytaniem był pkt 3., bo dotyczącym kwesti znajdujących się poza naszą kontrolą jako platformy hostingowej użyczającej blogerom i komentatorom miejsce do publikacji, bez wpływu na treści jakie są zamieszczane i bez możliwości ingerowania w te treści oraz ich cenzurowania, gdyż naruszyłoby to konstytucyjną i międzynarodową zasadę wolności wypowiedzi i wolności słowa. Odpowiedź jaką otrzymaliśmy nas zadziwiła swoim absurdem. Otóż PKW twierdzi, że owym referendum są związane nie tylko WSZYSTKIE PORTALE INTERNETOWE mające redakcję w Polsce, jeśli mogą być odbierane w Warszawie, ale WSZYSCY BLOGERZY i KOMENTATORZY publikujący na tych portalach. Wszyscy, gdyż PKW odpowiedzialności za wykroczenie (a czasem też i przestepstwo) bynajmniej nie zawęziło do blogerów i komentatorów z Polski.
.
Co prawda nie dowiedzieliśmy się, jak PKW zamierza ścigać osoby z zagranicy piszące na własny rachunek, czy będzie to Interpol, czy europejski nakaz aresztowania, ekstradycja czy może pluton w termosie, no ale chyba jakimiś narzędziami dysponuje, jeśli daje oficjalnie taką odpowiedź jak ta publikowana poniżej. Pamietacie co mówił Premier Tusk przy okazji afery hazardowej? Najważniejsza jest nieuchronność kary. Nie ma wiec rady, musi zostać wszczęta przez koordynatora służb spejalnych i Sienkiewicza z MSW ogólnoświatowa akcja poscigowa za złamanie ciszy referendalnej. Zwłaszcza gdy HGW przegra.
A może przestepcami lub wykroczeniowcami będzie po prostu redaktor naczelny portalu lub wydawca za to, że w porę nie wyciął tekstu bezczelnie łamiącego ciszę referendalną np. poprzez użycie słowa referendum z wyrazem aprobaty dla tej instytucji demokratycznej, co przecież będzie formą zachęty. Ciekawe ile mam czasu na reakcję, 2-3 sekundy, 10 sekund, 5 minut? A jak akurat będę siku albo sam wezmę udział w referendum? A może 24 godziny? Lepiej uporządkuję swoje sprawy czym prędzej i wezmę coś na wstrzymanie.
Nasuwa mi się myśl, że biorąc pod uwagę pewne prawdopodobieństwo, iż jakiś obecny kosmonauta posługuje się językiem polskim (były takie przypadki) to dla PKW niczym dla Jamesa Bonda ŚWIAT TO ZA MAŁO.
.
Taką mają ambicję.
Proporcjonalną do strachu.
.
Poniżej pełna treść odpowiedzi:
PKW1
PKW2
Na szczęście, jak sama PKW zastrzega, powyższa opinia nie ma charakteru wiążącego gdyż kwestia oceny jest w gestii sądów.
.
Ale nie cieszmy się, bo prokuratura też nie karze ale jednak ściga, a i sądy w Polsce wyjątkowo łatwo rozgrzać.
.
Zachęcam wszystkich do udziału w Referendum Warszawskim, chociażby dlatego byśmy nie musieli za kilka miesięcy płacić za przejazd mostami własnym samochodem – co Haneczka ma w planach, oraz w proteście przeciwko omertom referendalnym i każdej innej arogancji władzy.
.
ŁŁ
.
Ps. To podejście PKW ma dalekosiężne konsekwencje prawne. Gdyż jeśli w naportalu internetowym Krakowa ktoś się pochwali, że własnie wrócił z Warszawy gdzie zagłosował przeciw HGW to łamie ciszę wyborczą.
Wypełnia bowiem jedno z działań stanowiących wykroczenie, które wylicza PKW (http://pkw.gov.pl/aktualnosci/wyjasnienia-panstwowej-komisji-wyborczej-z-dnia-9-pazdziernika-2013-r-dotyczace-tzw-ciszy-referendalnej.html):
1) informowanie o frekwencji w trakcie głosowania,
2) zachęcanie lub zniechęcanie do wzięcia udziału w głosowania,
3) prezentowanie wypowiedzi osób głosujących, w których zachęcają one do wzięcia udziału w głosowaniu,
4) prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych, osób opowiadających się za udziałem w referendum lub nawołujących do niebrania udziału w referendum,
5) informowanie o genezie referendum, w tym o zarzutach stawianych przez inicjatora referendum, jak również odpowiedzi na stawiane zarzuty.
.
Zwróćcie uwagę na niebezpieczny pkt. 4 – na wszystkich portalach w Polsce, wg. PKW powinno się odbyć wielkie czyszczenie wszelkich wypowiedzi dotyczących referendum, wszystkie argumenty za i przeciw kiedykolwiek dodane.
Mamy też odpowiedzialność karną.
Zgodnie z art. 70 ustawy o referendum lokalnym podawanie do publicznej wiadomości w okresie ciszy wyników badań (sondaży) opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań mieszkańców w referendum i wyników referendum oraz sondaży przeprowadzonych w dniu głosowania, stanowi przestępstwo zagrożone siedmiocyfrową karą grzywny.
.
Pytanko: czy to dotyczy także materiałów archiwalnych? Bo, będzie cały świat do czyszczenia z HGW.
.
Do pobrania odpowiedź PKW w formie PDF
ZPOW-871-87-13

Inne zapisy autora:

0

Tomasz Parol
Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 

 1. Lista nazwisk ujawniona przez Bronisława Wildtseina na której jest cała żydobolszewicka rodzina Paczkowsich i nie tylko oni. http://www.krynica.malopolska.pl/lista/p/pa.html A WIĘC TO NIE PRZYPADEK – W TAKIE RĘCE TRAFIŁ INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ !!!
  Andrzejowi Paczkowskiemu należałoby zgolić resztę włosów. Ten zwyczaj, wobec nazikomuszych, hitlerowskich i żydowskich bolszewickich, gnid, czas przywrócić! Coraz więcej kandydatów si pojawia …Agent Mossadu… Konfident SB!!! http://newsgroups.derkeiler.com/Archive/Soc/soc.culture.polish/2009-05/msg00996.html

  0
 2. poprosimy zaprzyjaźnionych blogerów z Białorusi, Ukrainy i kraju w którym znajdują się serwery PKW o “nagłaśnianie i zachęcanie do wzięcia udziału w głosowaniu, do prezentowania wypowiedzi osób głosujących, wypowiedziach zachęcających do wzięcia udziału w głosowaniu, prezentowanie wypowiedzi, w tym archiwalnych osób opowiadających się za udziałem w referendum”

  “Informowanie o genezie referendum, w tym o zarzutach stawianych przez inicjatora referendum”.

  Do wzięcia udziału w referendum, które tak naprawdę jest manifestacją społeczną przeciwko rozpasaniu elity rządzących

  0
 3. Ciekawa sprawa… W 2003 r. w trakcie dwudniowego referendum w kwestii przystąpienia do UE specjalnie znowelizowano ustawę, dzięki czemu możliwe było podawanie informacji o frekwencji, choć jak wiadomo wpływała ona na wynik referendum. Jeśli dobrze pamiętam, to komentatorzy po podaniu frekwencji pierwszego dnia bynajmniej się nie przejmowali jakąś tam ciszą.

  http://studioopinii.pl/ferdynand-rymarz-dziesieciolecie-referendum-unijnego-organizacja-i-przebieg/

  I druga rzecz – po każdych wyborach (samorządowych, parlamentarnych, prezydenckich) jest awantura o posprzątanie plakatów wyborczych. Teoretycznie muszą być uprzątnięte max 30 dni po wyborach, co jednoznacznie wskazuje, że w dniu wyborów wiszą sobie i powiewają i nie łamią ciszy wyborczej. Ale dostęp do archiwalnych treści poświęconych referendum w sprawie HGW – już tak.

  http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,8928933,Kto_posprzata_po_wyborach_.html

  No, ale dzięki tej odpowiedzi już wiemy – szkolenie w Moskwie nie poszło w las 😀

  0
 4. Avatar nowyCFT

  w dupie mam pkw tak samo jak gronkowca.

  0
 5. Avatar Gosc

  Nie bede glosowac na te zydowska szmate HGW!

  0
 6. Avatar policjant łapówkarz

  Tak? No to dobrze, pójdę za ciosem. Przyjad do W-wy w dniu “wyborów” i od rana będę chodził po “ludziach” i przedstawiał konieczność pójścia i zagłosowania za wywaleniem tej szpetnej baby na zbity pysk. I niech mnie pkw złapie. Podpowiedź dla pkw: będę poruszał się rowerem. Nara palanty.

  0
 7. Pozdrawiam.Cisza wyborcza nie obowiązuje na serwerach w USA i w Niemczech.

  Pytanie.Czy podawanie linków na ten temat w ten dzień,w 3obieg.pl również zabronione?

  Ta absurdalna decyzja nie dotyczy yandex.com,
  google.com,yahoo.com podających news z Polski.Trudno.Takie jest prawo w Polsce.
  Trzeba je respektować.

  Pozdrawiam.Marek

  0
 8. Avatar Krzywousty

  No to mata szczęście, że nie jesteśta w USA.
  Otrzymać wykładnię prawa od państwowego urzędu?????? Chyba sobie jaja robita z grupy trzymającej władzę? Interpretację prawa? Tak sobie dostać bo jakiś portalczyna email im wysłał?
  .
  To są pańskie jaja!
  To się normalnie w głowie nie mieści że coś takiego w Polsce miało miejsce!
  Zamiast srać na własne gniazdo, publikujcie ten fakt i cieszczie się z niego! Srał pies co odpisano. Srał pies czy odpowiedź was satysfakcjonuje czy też jest na odwrót. Dostaliście odpowiedź interpretującą obowiązujące przepisy prawne!!!!
  Ludzie!!!! Tego nie ma na tak zwanym ZACHODZIE! Nikt wam tego nie poda! Jeśli złamiecie przepisy, pójdziecie garować. Ba, najpierw zostaniecie wyzuci z ostatniego centa, a potem pÓjdziecie garować!
  Za złamanie prawa wyborczego nie pójdziecie jak w Polsce na 2 lata w zawiasach, tylko na 5 lat w realu! I będziecie płacić cieciowi $100 za każdą kostkę mydła, żeby mniej bolało…
  .
  Ja naprawdę nie chcę brzmieć niepoważnie. Chcę zebyście w końcu docenili jakim ewenementem wciąż jest Polska. Jeśli można tak trzymać ten kurs, nie zapatrzyć sie za mocno na “zachód”… jestem oboma ręcami za.
  W przeciwnym wypadku swoją “wykładnię prawa wyborczego” dowodzili byśta przed sądrm i to za własne pieniadze. Za około tysiąc złotych za godzinę dla obrońcy, przez jakieś xxxx lat rozprawy – znając polskie realia.
  Na zachodzie coś takiego jak otrzymanie wykładni prawnej NIE ISTNIEJE!
  Dlatego nieważne juz co to zacz za prawo, ale za otrzymanie do niego wykładni… na kolana i do Częstochowy! Do Częstochowy powiadam!
  W USA nie do pomyślenia…

  0
  • Ma ustawowy obowiązek zgodnie z prawem prasowym. Widzę, że wielka podnietka ogarnia co niektórych bo Pan raczył odpowiedzieć murzynowi. Żałosne.

   I nie porównuj nas frajerze do USA, bo tamten kraj dba o prawa swoich obywateli a lekarz w USA za najmniejszy błąd lekarski płaci do końca życia.

   W USA masz prawo precedensowe i tam wyroki sądów są jedyną wykładnią prawa. Uczył byś się to byś wiedział.

   0
 9. To może załóżcie Kraj Rad na ten czas i wtedy was nie bedzie cisza obowiązywać. Jeszcze w kraju rad, umiłowanej ojczyźnie naszych Donków. POsiów, i RO wraz z jego klakierami.

  0
 10. Albo powiedzcie ze jesteście z PKW to tyż was nie bedzie obowiązywać, bo oni mają serwery w Kraju Rad.

  0
 11. Chyba żeby wymyśleć wybieg. Taką niby “grę” że oto w mieście X jest głupi prezydent. I że to my jesteśmy obywatelami tego miasta i agitujemy za tym żeby iść na raferendum i gamonia odwołać. Przecież to o nasze wyimaginowane miasto, jak go sobie nazwiemy, chodzi. I zeby w google wywaliło w dzień wyborów sonaże z 3O na pierwszym miejscu.
  Czy pani jest za tym aby odwołać w mieście X w kraju Y prezydenta który jest nierobem, złodziejem, pasożytem, aroganten a w dodatku członkiem partii złodziei i zdrajców?

  0
 12. Avatar WW

  Mówienie o konkretnych osobach, których ma objąć referendum, może rzeczywiście być złamaniem ciszy wyborczej.
  Jednak mówienie o samym referendum jako takim, nie jest złamaniem prawa. To tak, jak by w wyborach nie można wymówić publicznie słowa “wybory”.
  Uważam, że mówienie o referendum i jego roli w demokracji jest jak najbardziej dozwolone w dowolnym czasie.

  WW

  0
 13. Avatar ROBERT

  To nie absurd, tylko poprostu przepisy nie przystaja do rzeczywistosci. Podobnym absurdem byla by interpretacja odwrotna. Nalezy sie zastanowic, czy ta cisza przedwyborcza jest w ogole potrzebna… Moze mnie ktos oswieci…

  0
 14. na co komu to referendum? poczekac do wyborow samorzadowych i pozbyc sie HGW na rzecz innej menty.

  smiejecie sie ze mnie, ze twierdze, iz w Polsce potrzebna jest rewolucja. ale czy to ja informuje, ze Zydzi przejeli kontrole nad panstwem i wszystko w tymze panstwie funkcjonuje na opak, na pograniczu zdrady narodowej albo w jawnej zdradzie z interesem narodowym. system jest niewydolny, a nie ma w dodatku sily, ktora jest w stanie go naprawic, a nawet tylko posprzatac po kolejnej zlodziejskiej ekipie.

  dlatego w Polsce jest potrzebna rewolucja. wiem, ze Polska ma generalnie zle doswiadczenia z przeszlosci w tej materii, ale obecna sytuacja jest zupelnie inna. rozwiazania sa tylko dwa. rewolucja lub wyjazd zagraniczny. drugi pomysl juz zrealizowalem, ale z checia wroce, jesli pierwsze rozwiazanie stanie sie mozliwe… w koncu co nam po tym, ze odbebnimy zycie przy kominku w kajdanach swiadomosci niewolnictwa pozbawionego prawa do samostanowienia. oczywiscie to tylko w przypadku podporzadkowania sie Niemcom. w innym wypadku czeka nas pot, lzy i praca. problem w tym, ze Polacy tak bardzo boja sie smierci, ze wybieraja biernosc.

  ale to tylko moje zdanie. jestem niczym, aby pouczac wasze wysublimowane ego, moi rodacy.

  0
 15. Ja kiedyś słyszałem o takich jednych co przerywali ciszę wyborczą, w takich wyborach w jednym mieście co potem w tych wyborach poległ ten co go chceli wyrzudcić. I oni przerywali tę ciszę żeby na złość robić. A to nieładnie na złość robić. Nieładnie.

  0
 16. Ale cykory. Boją się ciszy wyborczej. Hehehe. Nabrali wody w usta. Zamiast tu sondaże i agitkę zapodawać to oni milczą. Hehehe !!!

  0
 17. Taka sytuacja dotyczy m.in. portali inetrentowych.
  .
  Eeeee?! O_o “INETRENOWYCH”, a nie internetowych, dosłownie tak napisali! Cholera jasna, to naprawdę jest hit roku!
  .
  PAŃSTWOWA KOMISJA WYBORCZA w pisanej w PIERDOLONYM WORDZIE albo innym podobnym programie (bo jakoś nie wydaje mi się by to było pisane w Notatniku…) POPEŁNIA PODSTAWOWY BŁĄD PODKREŚLANY NA CZERWONO. I debil, który to pisał, nawet nie dostrzegł i nie skorygował pieprzonego błędu!
  .
  Jakiego kalibru kretynem trzeba być, żeby popełnić TAK PODSTAWOWY błąd? Albo jak trzeba być niedbałym?! Łazarzu, przecież to jest widomy znak, że ONI NAS MAJĄ GŁEBOKO W DUPIE, zero szacunku, zero respektu, zero nawet udawania, że oni coś rozumieją, prezentują jakiś poziom intelektualny i chcą jakoś wypaść! Walą tak oczywiste BYKI w oficjalnych pismach urzędowych!
  .
  No kurwa, po prostu CYRK.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
319217