Bez kategorii
Like

Pisane nocą: Kiedy i komu wolno zakładać partię?

17/05/2011
207 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Z pewnym zainteresowaniem śledziłem dyskusję w związku z propozycją zgłoszoną przez Łażącego Łazarza tworzenia nowego ruchu politycznego.

0


 W dyskusji, nie tylko na nE, ujawniły się głosy tzw. naszej strony. Z racji linii krytycznej wobec obozu rządzącego na stronie nE  pisali/piszą ? także zaprzysięgli zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. To środowisko zareagowało bardzo nerwowo i w zasadzie wrogo wobec propozycji ŁŁ. Przełomowe znaczenie w dyskusji, stającej się z coraz bardziej „dyskusją”, miał tekst Aleksandra Ściosa. Jest on znanym autorem ciekawych wypowiedzi demaskujących działania różnych ciemnych sił. Tym razem jednak przedstawił nE jako działanie obcej agentury, a propozycję ŁŁ nazwał dywersją godząca w PiS.

W dyskusjach zawrzało. Z nE zaczęli odchodzić przekonani przez Sciosa. Poważnym zarzutem dla zwolenników PiS, upodobniającym podejrzenia Sciosa było wskazanie, że tworzenie ugrupowania politycznego anty-PO na kilka miesięcy przed wyborami zaszkodzi wynikowi PiS, czyli rzeczywiście jest dywersją godzącą w tą partię.

Jak to więc bywało z tym zakładaniem partii nie w porę?

W latach 1997-2001 była sobie Akcja Wyborcza Solidarność, koalicyjne ugrupowanie polityczne, sprawujące w Polsce władzę. 

W dniu 5 marca 2001 r. na sześć miesięcy przed wyborami, zarejestrowano nową partie Platformę Obywatelską. Jej głównymi założycielami byli Andrzej Olechowski, Donald Tusk z Unii Wolnosci i Maciej Płażyński z AWS. Inicjatywę wsparło opuszczające AWS Stronnictwo Konserwatywno – Ludowe (Jan Rokita, Bronisław Komorowski). Szeregi PO w dużej liczbie zasilili politycy AWS.

W dniu 13 czerwca 2001 r., na trzy miesiące przed wyborami, zarejestrowano nowa partię Prawo i Sprawiedliwość założoną przez braci Kaczyńskich na fali popularności Lecha Kaczyńskiego podczas sprawowania przez niego funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego w rządzie AWS. Jego sympatycy (18 posłów AWS) utworzyli 7 lipca 2001 Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość. Także do PiS weszło wielu polityków AWS.

Powstanie tych dwu partii zadało śmiertelny cios Akcji Wyborczej Solidarność, która w rezultacie przegrała wybory we wrześniu 2001 r. PO zdobyła 65 mandatów, PiS – 44 mandaty. Ponadto do sejmu weszły nowe ugrupowania Samoobrona RP – 53 mandaty i Liga Polskich Rodzin – 38 mandatów. Bezapelacyjnie wygrał Sojusz Lewicy Demokratycznej zdobywając 216 mandatów. Powstał rząd SLD-PSL z premierem Leszkiem Millerem.

Utworzenie PO i PiS, w wyniku rozbicia AWS, spowodowało klęskę wyborczą tego ugrupowania. Twórcy nowych partii nie zdołali jednak odnieść sukcesu w wyborach. To postkomuniści wygrali i utworzyli rząd. Czy można twórców PO i PiS oskarżyć o dywersję, która umożliwiła SLD zdobycie władzy? 

I jeszcze jedno – PO powstała na sześć miesiecy, a PiS na trzy miesiące przed wyborami. 

Okazuje się, że to co zarzuca się propozycji Łażacego Łazarza zrobili dokładnie twórcy PO i PiS. No cóż, co wolno wojewodzie (tu wpisać nazwisko), to nie tobie Łazarzu. 

Czytam: „Nie od dzisiaj wiadomo, że pośpiech jest wskazany, ale wyłącznie przy łapaniu pcheł. Przy wyrażaniu swojego poparcia dla tej czy innej inicjatywy politycznej wskazana jest szczególna ostrożność i ograniczone zaufanie. Szybko, to można jedynie stracić twarz i dobre imię oraz wdepnąć w to i owo, na przedpolach i grzęzawisku polityki krajowej.”
Milton Ha

 

Pośpiech jest wskazany jednak nie tylko przy łapania pcheł. Także przy zakładaniu PO i PiS, ot co.

……………………………..

PS. Podpisujący się "signum", 12 maj, 2011 – 23:01

"Szykuje się Szeremietiew kandydowac, PiS go nie chciał, "portalik prawyborczy" przy nE powstaje jako najnowsza inicjatywa." Co racja to racja. Gdzie ten Szeremietiew się pcha skoro go PiS nie chciał.Inne zapisy autora:

0

Avatar
Szeremietiew

Jaki jestem każdy widzi (każdy kto zechce).

200 publikacje
107 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816