BIZNES
Like

Pieniądz a środek płatniczy

11/05/2013
2216 Wyświetlenia
4 Komentarze
2 minut czytania
Pieniądz a środek płatniczy

W codziennym języku zwroty pieniądz i środek płatniczy są używane zamiennie z przewagą na słowo pieniądz. Ma to swoje uwarunkowanie historyczne gdzie w przeszłości posługiwano się głównie pieniądzem a środek płatniczy zaczął wypierać ten pierwszy w XX wieku. Ponieważ za obydwa można było na równi wymieniać towary i usługi róznica dla wielu ludzi była niezauważalna. Noszenie srebrnych monet w kieszeni w dużej ilości było po prostu niewygodne.

0


Skan_114Co światlejsi rozumieli róźnice pomiędzy wartością pieniądza a bezwartościowością banknotu. Tak moja prababcia mieszkająca w parafii Baranów opowiedziała historię cwanego księdza, który chodził po wsi i pożyczał ” świnki” złote 5 i 10 rublówki. Swój dług jednak spłacał w banknotach. Różnicę ludność wsi zrozumiała po latach kiedy za papierowe ruble nie mogi nic kupić.

W naszym kraju nie uczą o funkcji pieniądza w szkołach podstawowych a i w późniejszej edukacji jego rola jest w nauczaniu i rozumieniu jego funkcji sprowadza się do powielania książkowych komunałów bez zrozumienia ze strony nauczyciela i studentów. Niedawno postanowiłem ponownie przeanalizować rozdziały z makroekonomii Begga, Dornbuscha i … o środkach płatniczych, banku centralnym i jego funkcji w gospodarce. Będąc już po lekturach i filmach o pieniądzu z trudem wychwytywałem z książki rzeczywistą rolę współczesnego środka płatniczego jako narzędzia zniewalania i kontroli na społeczeństwami. Prawdę mówiąc jest to suchy opis jego funkcji i trudno to zrozumieć .

W skrócie pieniądz to coś co samo w sobie ma wartość :  zboże, skóry, kamienie szlachetne, tytoń i najcześciej  srebro, złoto w postaci monet i sztabek.

Środek płatniczy to coś co ma znikomą wartość najczęściej niższą niż wartość liczbowa wydrukowana na nim a więc papier, stop Wooda, mosiądz czy zapis elektroniczny.

Historia wykazała w sposób jednozanczny, że pieniądz zawsze wygrywał z środkiem płatniczym. Zbliża się największy w historii transfer majątku od biednych do bogatych. Mała grupa ludzi chcę przejąć wszystko od wszystkich. Zgadnijcie czym wtedy ludzie będą się rozliczali.

Inne zapisy autora:

0

Krzysztof Grzelak
Krzysztof Grzelak

Zatroskany obywatel świata.

11 publikacje
26 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816