Bez kategorii
Like

PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI – udało się!

17/02/2011
386 Wyświetlenia
0 Komentarze
9 minut czytania
no-cover

Mimo natłoku negatywnych informacji, czasem i do nas uśmiecha się słońce. Przed Świętami zachęcaliśmy już po raz drugi (Wielkanoc, Boże Narodzenie) do wsparcia akcji Stowarzyszenia Odra-Niemen. Celem akcji było wspieranie żyjących jeszcze na Białorusi weteranów polskiego podziemia – ofiary antypolskich totalitaryzmów – paczkami świątecznymi. Budujące jest to, że mimo, wydawałoby się, wszechobecnej niemocy państwa wobec aktów antypolonizmu oraz ogromu niepamięci o rodakach na Wschodzie, takie akcje się udają. Udają się dzięki ludziom dobrej woli! Według raportu nadesłanego przez Stowarzyszenie, akcja udała się bowiem wyśmienicie, przerastając oczekiwania organizatorów. Oto kilka słów z raportu:    PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI   Szanowni Państwo,   Na wstępie pragnę we własnym imieniu, całego Zarządu Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN a przede wszystkim w imieniu Pani Weroniki Sebastinowicz […]

0


Mimo natłoku negatywnych informacji, czasem i do nas uśmiecha się słońce. Przed Świętami zachęcaliśmy już po raz drugi (Wielkanoc, Boże Narodzenie) do wsparcia akcji Stowarzyszenia Odra-Niemen. Celem akcji było wspieranie żyjących jeszcze na Białorusi weteranów polskiego podziemia – ofiary antypolskich totalitaryzmów – paczkami świątecznymi. Budujące jest to, że mimo, wydawałoby się, wszechobecnej niemocy państwa wobec aktów antypolonizmu oraz ogromu niepamięci o rodakach na Wschodzie, takie akcje się udają. Udają się dzięki ludziom dobrej woli!

Według raportu nadesłanego przez Stowarzyszenie, akcja udała się bowiem wyśmienicie, przerastając oczekiwania organizatorów. Oto kilka słów z raportu:

 

 PACZKA NA BOŻE NARODZENIE DLA ŻOŁNIERZY AK NA BIAŁORUSI

 

Szanowni Państwo,

 

Na wstępie pragnę we własnym imieniu, całego Zarządu Stowarzyszenia ODRA-NIEMEN a przede wszystkim w imieniu Pani Weroniki Sebastinowicz – Prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i członków tego stowarzyszenia bardzo serdecznie podziękować.

 

Dziękuję tym wszystkim, którzy przesłali na akcję wpłaty finansowe, którzy przysyłali paczki świąteczne oraz pomagali w rozpropagowaniu zadania. Bardzo dziękujemy wszystkim portalom internetowym, zarówno polskim jak i zagranicznym, które umieściły naszą akcją na swoich stronach. Olbrzymie podziękowania składam sponsorom, którzy pomogli nam w akcji, instytucjom i firmom, które zasiliły nasze działania. Dziękuję za to, że w projekcie wzięły udział szkoły, drużyny harcerskie, studenci, kibice piłkarscy różnych drużyn, młodzi członkowie różnych organizacji społecznych, patriotycznych. Dziękuję wszystkim tym, którzy na swoim terenie zorganizowali akcję zbierania darów. Dziękuję także każdej osobie, która pomogła nam w organizacji tego, jak się okazało wielkiego przedsięwzięcia. Nie dalibyśmy sami rady.


Bardzo dziękuję za wszystko, poniżej przekazuję raport z zadania, jednocześnie zaznaczając, że fotoreportaż z akcji znajduje się na naszych stronachwww.odraniemen.org. Korzystając z okazji informuję również Państwa o realizowanych projektach związanych z tematyką kresową i patriotyczną.

 

Chcemy także poinformować Państwa , że w tym roku składamy do Sądu wszystkie dokumenty, aby nasze stowarzyszenie zostało wpisane na listę organizacji pożytku publicznego. W przyszłym roku będą mogli Państwo wpłacać 1% podatku na nasze projekty. Jednocześnie informujemy, że nasze projekty związane ze zbiórką funduszy na zadania, posiadają potrzebne zezwolenia MSWiA. Nasze biuro prowadzi pełną księgowość, transparentnie i zgodnie ze wszystkimi wymaganiami raportujemy każde zadanie.

 

BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY KIBICOM WKS ŚLĄSK WROCŁAW ZA ZEBRANE DARY ORAZ OLBRZYMIĄ POMOC W ORGANIZACJI ZADANIA. DZIĘKI POMOCY M.IN. GRUPY KIBICÓW Z WROCŁAWIA MOGLIŚMY SPRAWNIE ZAPAKOWAĆ DO SAMOCHODU PRAWIE  2 TONY DARÓW. Serdecznie dziękując za dotychczasową pomoc proszę o dalszą współpracę z nami przy rozwijaniu tak ważnych projektów.

 

Działalność Stowarzyszenia jest godna wszelkiego poparcia. Na fali sukcesu, Odra-Niemen planuje realizować dalsze, ambitne cele. Ich realizacja zależy w gruncie rzeczy od tego, jak mocno się w nie zaangażujemy jak polscy obywatele:


POMOC DLA POLSKICH KOMBATANTÓW NA KRESACH

1.      Paczka świąteczna dla Kombatanta na Kresach.Rozszerzenie akcji zbierania darów jako dowody pamięci dla polskich kombatantów na całych Kresach (Litwa, Białoruś, Ukraina). Cykliczne zbieranie darów świątecznych i przewożenie ich w następujących miesiącach:    Wielkanoc III-IV, Dni Polonii V-VI, Boże Narodzenie XI-I. Paczki świąteczne dotrą do następujących grup:

BIAŁORUŚ – STOWARZYSZENIE AK NA BIAŁORUSI– przygotowujemy 90 paczek

LITWA – KLUB WETERANÓW AK W WILNIE, STOWARZYSZENIE POSLKICH KOMBATANTÓW NA LITWIE, STOWARZYSZENIE WRZESIEŃ’39  przygotowujemy 81 paczek

UKRAINA – LWOWSKIE TOWARZYSTWO POLSKICH KOMBATANTÓW, STOWARZYSZENIE POLSKICH KOMBATANTÓW W ŻYTOMIERZU  przygotowujemy 92 paczki

  1. Finansowy Fundusz Pomocy Polskim Kombatantom. Stworzenie funduszu stałego finansowego wspierania polskich Kombatantów Organizacji Niepodległościowych., który będzie wypłacał systematycznie kwoty pomocowe. Dzięki funduszowi chcemy także kupować prasę polonijną dla członków polskich stowarzyszeń kombatanckich. Fundusz zasili także budżet zdrowotny, czyli dofinansowanie miejsc na turnusach sanatoryjnych i pobytach (wczasach) leczniczych dla kombatantów.
  2. Przyjazdy Kombatantów z Kresów do Polski. Wsparcie i organizacja spotkań polskich weteranów kresowych z młodzieżą szkolną, studentami i organizacjami społecznymi.

 PROJEKTY PATRIOTYCZNE I HISTORYCZNE

1.      Zaduszki Kresowe. Zbieranie zniczy oraz funduszy na ich zakup. Przewiezienie zniczy na groby i wojskowe kwatery polskie leżące na Kresach. Pamięć o mogiłach w miejscach szczególnie ważnych i tych zapomnianych.

2.      Budowa pomnika Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Stworzenie Funduszu Budowy Pomnika. Cykl imprez towarzyszących projektowi – koncerty, wystawy, konferencje, konkursy edukacyjne.

3.      Renowacja zapomnianych polskich mogił oraz kwater wojskowych na Kresach. Organizacja wyjazdów grupowych w celu porządkowania polskich cmentarzy.

4.      Edukacja historyczna. Zbieranie relacji polskich żołnierzy z Kresów, organizacja konferencji, produkcja filmów, wystawy fotograficzne, publikacje poświęcone tematyce polskich weteranów różnych organizacji niepodległościowych.

 

PROJEKTY POLONIJNE

1.      Przyjazdy dzieci i młodzieży polonijnej z Kresów i innych rejonów świata. Organizacja pobytów wakacyjnych, edukacyjnych, warsztatów tematycznych dla polskich uczniów, studentów i młodych polonijnych działaczy.

2.      Przyjazdy działaczy polonijnych z Kresów i innych rejonów świata do Polski. Organizacja spotkań tematycznych, konferencji, warsztatów zawodowych, szkoleń i kursów.

3.      Stypendia dla polonijnych studentów uczących się w Polsce. Zbieranie funduszy dla najbardziej potrzebujących studentów z niezamożnych rejonów świata (głównie Wschód).

Polecamy uwadze działalność Odry-Niemen. Dalszą część raportu i więcej ciekawych informacji o wsparciu, znaleźć można tu. Wszystkie zdjęcia w tym artykule pochodzą ze strony Odry-Niemenu. (Polecamy resztę zdjęć na oryginalnej stronie – są bardzo budujące!) 

 

0

SejsmoAntypolonizmu

Pomimo ludobójstwa, niszczenia polskiego panstwa i kultury przez totalitaryzmy XX. wieku, problem dyskryminacji, oczerniania, zlych stereotypów na temat Polaków nie zostal w zinstytucjonalizowany sposób podjety. Problem ma nazwe: antypolonizm.

158 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758