BIZNES
Like

Ostatni nie musi gasić światła. Samo zgaśnie

02/09/2013
910 Wyświetlenia
4 Komentarze
7 minut czytania
Ostatni nie musi gasić światła. Samo zgaśnie

Jeśli się chce, aby coś spieprzyć trzeba realizację powierzyć naszemu nierządowi. Niedawno pisałem o zablokowaniu rozbudowy elektrowni Ostrołęka. Dzisiaj czytamy, że już w roku 2016 grozi Polsce kryzys energetyczny i wyłączenia prądu jak w PRL-u.

0


 

Dzisiejsza notka jest pół żartem, pół serio. Mówiono mi wiele razy że gdy sytuacja jest bez wyjścia to trzeba choć sie pośmiać to przynajmniej giniesz z uśmiechem na ustach.

Tak naprawdę to nie ma znaczenie i nie ma sensu dochodzić  z jakiego powodu oczekuje się już za trzy lata katastrofy energetycznej. Jeśli nie te które się teraz podaje , to z pewnością znalazłyby się inne. Budujemy najdrożej na świecie, a mimo wszystko firmy budowlane bankrutują i nie ma komu budować elektrowni.

Oto co pisze Bloomberg:

Poland’s push to avoid electricityblackouts by developing more than $5 billion of new power plantsis at risk as the companies chosen to build them struggle tosecure financing after a record bankruptcy. ” http://www.bloomberg.com/news/2013-08-30/credit-crunch-risks-blackouts-as-projects-on-hold-poland-credit.html

Poland may face power shortages as early as 2016 as utilities must replace aging, inefficient plants to meet European Union emissions laws

Czyta się to mniej więcej tak : ” Usiłowania Polski aby zapobiec wyłączeniom prądu poprzez budowę nowych elektowni na które przeznaczono pięć miliardów dolarów są zagrożone bowiem wybrane na wykonawców przedsiębiorstwa mają problemy finansowe po rekordowych bankructwach.”  Efekt: ”  Polsce groża braki energi elektrycznej już w 2016 kiedy to powinno się wymienić srate , nieefektywne elektrowni aby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej w zakresie zanieczyszczeń powietrza.

             

Nareszcie TVN będzie mogła na pasku puszczać prawdziwe wiadomości ” DZIŚ  20 STOPIEŃ BEZSILNOŚCI” . Starsi pamietają to z PRL-u , młodzież (jako że najbardziej inteligentna w Europie ) szybko przywyknie.

A co nas znowu czeka ?

     

Nie powstanie w Polsce elektrownia  jądrowa i jeśli rządomatołki  mają nadzieję że uratuje ich fotowoltaika, mikrowiatraki, sprzedaż nadwyżek energii przez prosumentów czyli osoby wytwarzające energię na własne potrzeby no można im tylko życzyć zdrowia, bo na rozum za późno. Póki co , dużo się mówi ale nic nie robi. Żadnego dużego obiektu nie wybudujemy w ciągu 2-3 lat. O energetyce jądrowej na razie tylko się mówi i to o 2024 roku, ale ta data ciągle się wydłuża.

 Czas na oszczędzanie energii

Od roku 2007 Ministerstwo Gospodarki prowadzi kampanię informacyjną na rzecz racjonalnego wykorzystania energii pod hasłem „Czas na oszczędzanie energii”. Celem kampanii jest prezentacja zagadnień związanych z zasadami i opłacalnością stosowania rozwiązań energooszczędnych oraz przybliżenie polskiemu społeczeństwu zagadnień, odzwierciedlonych w działaniach Ministra Gospodarki na rzecz zwiększania efektywności energetycznej polskiej gospodarki. Nie mówcie że was nie ostrzegano.

Firmy budowlane mają kłopoty finansowe. Ma je  Ferrovial SA (FER), Hiszpania firma która jest właścicielem polskiego giganta budowlanego  Budimex SA.  PGE SA oraz  Tauron Polska Energia SA,  dwie największe firmy energetyczne maja opóźnienia inwestycyjne powołując sie na trudności kredytowe po bankructwie w ubiegłym roku PBG SA,  która to firma była wówczas trzecią co do wielkości firmą budowlaną .

Praktycznie żaden bank nie chce finansować przedsiebiorstw budowlanych ze względu na duże ryzyko.

PKO zmiejszyło swoje portfolio  kredytów na budownictwo z 12,2% w zeszłym roku do 11,4% obecnie. Portfolio  Banku Pekao SA,  drugiego pod względem wielkości kredytora , dla budownictwa zmniejszyło się odpowiednio z 8,4% w roku 2011 do 7,2% w roku 2012.

Niespłacenie przez PBG  825 millionów -złotych ,spowodowało reakcje lańcuchową i straty na budowie autostrad  do tego koniecznośc programu ratunkowego dla  Polimex-Mostostal SA, drugiej pod wzgledem wielkości firmy budowlanej . Polimex  nie zapłacil odsetek od kredytów w czerwcu ale kredytorzy zgodzili sie nie odcinać ich od finonsowania do konca września.

PGE dało w tym miesiacu firmom : Polimex, Mostostal Warszawa SA oraz Rafako SA (oddział PBG) , dodatkowo  120 dni na uzyskanie gwarancji bankowych na rozpoczęcie budowy w Opolu elektrowni za 11,6 miliarda zł. Prowadzone sa w tej sprawie rozmowy z PKO.

Tauron przedłużył do września ostateczny termin w którym Rafako i Mostostal  przedstawić mają gwarancje bankowe na inwestycje w Jaworznie , która ma kosztować 5,4 miliarda złotych. Problemy ma także kilka innych przedsiębiorstw zangażowanych w inwestycje energetyczne.

  Koszty i problemy rosną.

Perspektywy rozwiązania problemów widać, nie tylko z braku światła, w coraz ciemniejszych kolorach.

Jedyny pozytyw jest taki. Za kilka lat nie trzeba będzie szukać ostatniego, aby zgasił światło.

Samo zgaśnie.

PS. Czego lepszego możemy się spodziewać gdy ministerstwo gospodarki powierzyliśmy tym którzy co prawda zajmowali się gospodarką ale rolnictwo doprowadzili do upadku, bo najlepiej wychodziła im produkcja gnoju. Zamiast doić krowy doją co sie da, gdzie się da i ile się da. A tak w ogóle wychowali się przy lampie naftowej.   To im Gierek i Jaruzeski w pierwszej kolejności światło wyłączali. Oni przywykli. A my ? No to i my przywykniemy. Ja lampę naftową jeszcze gdzieś na strychu pewnie znajdę.

A gospodarkę tak już podciagnięto w górę że stalismy się powaznym partnerem i możemy zawierać umowy z Etiopią:

Do 2015 r. chcemy potroić wymianę handlową z Etiopią. Liczymy na wzrost obrotów towarowych, szczególnie w sektorze rolno-spożywczym– powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński , 29 sierpnia 2013 r. w Ministerstwie Gospodarki.  Braaaaawoooooo!

Fot.: internet

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

4 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816