Artykuły redakcyjne
Like

OIOM państwowy

15/05/2015
4766 Wyświetlenia
5 Komentarze
12 minut czytania
OIOM państwowy

Kampania przed drugą turą wyborów prezydenckich zdąża ad absurdum, ale jednocześnie odsłania prawdziwe oblicze polityki i polityków. Oto urzędujący pan Prezydent zapowiedział referendum i zapyta nas np. o to czy wolimy żeby FISKUS interpretował wątpliwości na naszą korzyść, czy nie? I co wolicie? Ciśnie się na usta chęć podkreślenia głupoty tego pytania i jego nieskrywana interesowność. Bo chodzi już tylko o to, by przekonać do siebie tych, którzy wątpią w to, że państwo powinno być zbudowane na uczciwych i równoprawnych relacjach z obywatelem. To chyba jest jasne. To jakby zapytać, czy wolimy żeby nam z ust śmierdziało, czy nie? A politykom śmierdzi i chyba od tego potoku kłamstw i fałszywych obietnic wypowiadanych przez dekady.

0


KroplówkaUE_1

 

 

Należy nam się jednak mały interwał w tej wyborczej kakofonii dźwięków i dlatego wracamy do stanu naszego zdrowia… ekonomicznego. Chcielibyśmy po tych wyborach móc wypić za nasze zdrowie, ale jakoś nie możemy. Zdrowie to, bowiem w ostatnich latach podupadło tak dalece, że od dłuższego czasu przebywamy na OIOM-ie. Ta intensywna opieka lekarska udzielana jest nam w ramach medycznych dobrodziejstw Unii Europejskiej. Podłączeni do kroplówki zwracamy z niepokojem głowę w tę stronę, gdzie na OIOM-ie leży Grecja. Też pod kroplówką wyraża życzenie Unii, o podtrzymywaniu tego państwa (jak i jej całej) przy życiu, również mamienia swoich społeczeństw, że wszystko jest w porządku, chociaż gołym okiem widać, że Grecja to trup, którego nawet zwiększona dawka kroplówki (kasy, czyli długu) nie wskrzesi.

 

Jak się przyjrzeć informacjom ekonomicznym napływającym z kraju i ze świata, co i rusz mamy do czynienia z zapowiedziami wprowadzania projektów, które już w perspektywie krótkookresowej mają poprawić naszą egzystencję, osobisty wzrost zamożności, bezpieczeństwo gospodarcze i finansowe państwa i ogólną ekonomiczną stabilizację na przyzwoitym poziomie. Ostatnie takie projekty, jakie sobie przypominamy, to w skali lokalnej Inwestycje Polskie, a w europejskiej Fundusz Inwestycji Strategicznych. Teraz znów słyszymy o jakiejś Unii Kapitałowej (póki co w intencji, czyli w powijakach). Nie możemy zapomnieć o tych mechanizmach, które już zostały wdrożone i są „podporą gospodarek”. Są to aktywnie działające na zasadzie „zabieram – przekazuję – sobie też zostawiam” (można czytać „redystrybucji”) wszystkie obecne od czasu akcesji i przed fundusze unijne a także kapitał dostarczany (raczej drukowany) z Banku Światowego, MFW i Banków Centralnych.

 

Po namyśle, w trakcie którego coś nas uderza po głowie i doznajemy iluminacji (niczym pomysłowy Dobromir) nachodzi nas taka refleksja. Tyle wielkich i skłonnych do pomocy instytucji, taka armia urzędników, dostatek kapitału pracują na nasz dobrobyt a my… wciąż biedni i niepewni co jutro przyniesie. I co gorsza końca tej biedy i niepewności nie widać a i zza ekonomicznych kulis pojawiają się głosy, że i gorzej jeszcze może być. Co jest więc nie tak? Dlaczego gigantyczny strumień pieniędzy w trakcie przepływu traci się w meandrach ekonomicznych realiów a do nas dociera już tylko w postaci kropelki utrzymującej nas zaledwie przy życiu?

 

Może chodzi o to, że w modelu unijnego finansowania aktywności gospodarczej „zabieram-przekazuję-sobie też zostawiam” komponent „sobie też zostawiam” rozrósł się ponad miarę? Niestety nie tylko. Chociaż armia urzędników unijnych i tych krajowych to setki tysięcy a i pewnie miliony, to przecież, gdyby tylko chodziło o jej wyżywienie na pewno nam zostawałoby coś więcej. Szkopuł w tym, że komponent „przekazuję” nie trzyma korzystnego dla nas obywateli parytetu. W jego skład wchodzą interesy zarówno nasze, obywateli, jak i globalnych korporacji (rozumiemy tu również silne i głośne grupy interesów pozostające na garnuszku państw) z armią ich lobbystów. Tzw. wolny rynek w modelu europejskim i również światowym, to manipulowanie zza kulis dosłownie wszystkimi procesami gospodarczymi. Z jednej strony odbywa się to poprzez agendy państw (narażonych na szantaż tychże grup interesów), z drugiej przez podmioty rynku, które wolność i konkurencję pojmują w sposób swoisty. Wolność do czynienia monopolu, narzucania arbitralnych reguł i dojenia społeczeństw na potęgę w imię wzrostu zysków i osobistych astronomicznych premii demiurgów tegoż rynku.

 

Za przykład (jeden a są ich tysiące) niech posłużą chociażby: manipulowanie stawkami oprocentowania na rynkach międzybankowych, spreadami, zmowy cenowe, faworyzujące określone sektory gospodarek przywileje, czy również wciskanie nam ryzykownego kitu finansowego w bezczelny sposób na zasadzie sprzedane-prowizja zainkasowana. Do tego dochodzą brudne sprawki takich instytucji, jak Bank Światowy, MFW które zdają się być zakamuflowaną forpocztą wszystkich tych mogących ekonomicznie uzależniać całe kraje, społeczeństwa i zniewalać je do poddaństwa.

 

Tutaj za przykład niech posłużą Grecy. Osobiście nam ich nie żal, bo mają cieplej, ładniej, i żyli przez dekady lepiej, ale przecież ktoś po stronie instytucji i korporacji finansowych na brudne reguły finansowania gospodarki greckiej się zgadzał, fałszerstwa wskaźników akceptował w imię „dynamiki rozwoju”. Ktoś po stronie politycznej chował głowę w piasek. „Modernizował kraj” (np. kosztowne kontrakty zbrojeniowe), utrwalał swoja pozycje polityczną korumpując kolejne grupy społeczne rujnującymi finanse przywilejami.

 

Interes całości nie istniał i nie istnieje nigdzie na świecie. Chociaż jest ciągle obecny w postulowanych teoriach ekonomicznych a grono np. zwolenników wolności gospodarczej i liberalizmu ciągle podkreśla, że jesteśmy tylko na jednym z etapów tego procesu, jakim jest ostateczne wyzwolenie człowieka z ekonomicznej niewoli, strachu o jutro i osobistej biedy i zagrożeń zewnętrznych. Oby tak było, chociaż frustracja z faktu, że nasze pokolenia na ten bajkowy finał się nie załapią pozostaje.

 

Jak na razie widać jasno, że wszystkie wspomniane „Unie”, w pogardzie mają nasze interesy, chociaż na co dzień jesteśmy przytłaczani propagandą dbałości o nie. Wszystkie one bez wyjątku służą interesom ludzi, firm, instytucji głęboko ukrytych przed naszymi oczami. Przez cały ten zmasowany propagandowy atak na nasze zmysły i umysły nie jesteśmy już w stanie dostrzec „jądra ciemności”, gubimy się w chaosie informacji, nasze myślenie zostało zafałszowane a procesy poznawcze skierowane na manowce.

 

Poza tym, zarówno historia dalsza, jak i bliższa dowodzą, że wszystkie wielkie projekty społeczne i ekonomiczne kończą się w najlepszym wypadku kryzysem państwa, w najgorszym totalitaryzmem i wojną. Obecnie świat podzielony jest wg dwojakiego modelu społeczno-ekonomicznego w skali makro, czyli co najmniej jednego kraju (rozumianego, jako obszar administracyjny okolony granicą). W pierwszym modelu karty rozdaje głównie aparat urzędniczy i to on ustala reguły gry. Ten odnosi się chociażby do Unii Europejskiej i Chin. W drugim modelu dominującym graczem zakulisowym wynoszącym swoje interesy ponad interesy reszty są korporacje. To model amerykański. Pierwszy zmierza do socjalizmu, drugi do korpokracji. Z obu bardziej „uczciwy” jest ten drugi, bo nie ukrywa, że trwa globalna ekonomiczna walka o wpływy i kasę. Pierwszy grzęźnie w nierozwiązywalnych póki co problemach typu zamordystyczny etatyzm i przeregulowanie wszystkich aspektów funkcjonowania dużych industrialnych społeczności (np. problem globalnego ocieplenia). Oba skazane są jednak na porażkę, chociaż niewykluczone, że jeszcze jakiś czas się z nimi pomęczymy. Oby ich rozpad nie wyznaczał kresu ludzkiej cywilizacji.

 

Gra ekonomiczna i społeczna to ciągle gra licznych i rozbieżnych interesów różnych grup. I najlepiej szukać konsensusu jeśli chodzi o płaszczyznę społeczną (przynajmniej na razie, bo może w toku tysięcy następnych lat „ewolucji” wykształci się gen człowieka akulturowego, który będzie i na Antarktyce i Antypodach widział świat tak samo, odczuwał tak samo i nawet wyglądał podobnie ) w ramach państw o podobnych korzeniach kulturowych i tożsamościowych.

 

Jeśli chodzi o ekonomię to niestety sprawa jest bardziej skomplikowana, bo ilość rozlanego w tej sprawie mleka jest dużo większa , niż w tej pierwszej. Globalizacja nie była, nie jest i nie będzie (jeśli będzie) jakimś procesem samoistnym, jak to wmawiają nam wątpliwej proweniencji autorytety. Nie jest wynikiem „rozwinięcia” cywilizacyjnego. Bez wątpienia to „rozwinięcie” jest efektem sterowanego, zgodnie z przyjętą wizją nielicznych i najsilniejszych, procesu rosnącej dominacji pewnej części populacji nad pozostałą i liczniejszą jej częścią. I tak ujęta globalizacja ujawnia całą naturę człowieka, która daleko nie odbiegła od natury naszych praprzodków.

 

Jeśli tak, to najbezpieczniej z naszego punktu widzenia jest znajdować się na terytorium o rozproszonych ośrodkach wpływu i władzy. Wzajemnie się balansujących i jednocześnie nie mogących totalnie sobie nas podporządkować, co zagwarantuje nam maksimum wolności będącej podstawą naszej aktywności i normalności psychospołecznej. Czy to jest w ogóle możliwe, kiedy obserwuje się przeistaczanie naszych małych ojczyzn w jakieś Megametropolis z panoptycznymi zamiarami? Odhumanizowane miejsca w których nastąpi zagłada naszych tożsamości, atrofia niezależności, uwiąd wolnej myśli i rozwinie się dyktatura zmonopolizowanego pieniądza i władzy. Jakieś obrzydliwe miejsca, które wzbudzając w nas przemożną niechęć jednocześnie doprowadzą do upodlenia się i wzajemnej pogardy skutkującej alienacją i wrogością do innych przedstawicieli gatunku. To realny scenariusz w czasach, kiedy technika już niedługo pozwoli nam nie wychodzić z domów, w nich zaspokajać wszystkie nasze potrzeby a monopol nad nią sprawowany przez megakorporacje określi świat naszych zachowań i wartości.

Z pozdrowieniami Liber

Inne zapisy autora:

0

Liber
Liber http://www.galerialiber.pl

rysownik, satyryk. Z wykształcenia socjolog. Ciągle zachowuje nadzieję

422 publikacje
6 komentarze
 

 1. Avatar hansi

  Cytuję: – “…Bank Światowy, MFW które zdają się być zakamuflowaną forpocztą wszystkich tych (instytucji)..”. Nie ZDAJĄ się być, lecz SĄ, nie bójmy się tego słowa 🙂 .. A na czele stoi USraelski FED – TYM BARDZIEJ nie bójmy się tego słowa.. I GARŚĆ żydowskich familii,jak Rotszyldowie, Warrenowie, Rockefellerowie, Morganowie, Sachsowie i inne Gatesy, Bushe i drobniejszy płaz,
  z naciskiem położonym na Londyn i Frankfurt…
  To tyle – celem uzupełnienia obrazu – po sam wierzchołek tej piramidy, widocznej na banknotach USraelskich 🙂 …
  Pozdrawiam serrdecznie.

  0
  • Avatar hansi

   Okay, okay, już topszsz 🙂 …
   Trzeba Obywateli (tych, co OBYWAĆ się muszOM bez rosnącej liczby atrybutów Człowieczeństwa.., czyli Człowieków Sowieckich..) budzić z Matrixa POWOLI i delikatnie…
   NIE tak jak ja i co poniektórzy, którzy od razu chcieliby zmusić miliony Lemingw do kategorycznego wyboru – pomiędzy pigułką niebieską, a pigułką czerwoną 🙂 ..
   Jak na razie – WIĘKSZOŚĆ Lemingów – wybiera nirvanę (“JAA tam sie panie nie interesuje politykOM !..”) i próżne próby docierania do nich… Wyrówna to wojna, jak zawsze w dziejach… Niestety – wojna (kolejne ksenocydy, czyli HOLOCAUSTY, nie widzę powodu, dlaczego Żydki miałyby mieć monopol na tę nazwę, ze swoimi marnymi 300 tysiącami zamordowanych w Birkenau.., patrz – tzw. “Kłamstwo Oświęcimskie” 🙂 ..), oraz fale emigracji, zabijają głównie NIE lemingi, lecz ich przywódców… (“Tysiącletnia, negatywna selekcja jakościowa Narodu polskiego..”, za sprawą naszych ościennych, wielowiekowych “przyjaciół”, oraz..wrodzonej naiwności i…głupoty ?…).
   Zawsze zabija się Przywódców POLSKICH !. (czyli polską inteligencję, której…już nie ma..
   Po “Marszałku” Piłsudskim i po 1943 – definitywnie pozostała w Polsce już tylko Żydo-Bolszewia, której trzecie pokolenie już bryluje na “salonach” i w światłach ramp, traktując nas – zgodnie z przykazaniami Talmudu – czyli, jak bydło rzeźne…
   Czego doświadczamy narastająco na co dzień, a czego NIE WIDZIMY, bo trwa MATRIX, czyli Gazeta Żydorcza i Telewizornia…

   Bo NIE grozi NIC nigdy np. – rozproszonym, ukrytym i dobrze chronionym przywódcom Narodu Wybranego, którym, w monstrualnej arogancji swej, defaultowo się ZDAJE, że “już – już witają się z gąską” i ich Mesjasz – Belial narodził się między nami (czyżby to była Conchitta Wurst ?!..).. Więc – jakoś mi się NIE CHCE wierzyć, ze będę musiał rzeczywiście pozwolić sobie wszczepić chip RFiD w dłoń czy szyję, bo inaczej nie dostanę mojej, ciężko zapracowanej przez całe życie emerytury…
   Przyjdzie w to uwierzyć jednak 🙂 .. wiem 🙂 .. Zaraz po wojnie.
   Niedobitki Lemingów SAME się zgłoszą po zaczipowanie, aby dostać od Pana (żydowskiego..) miskę zupy…

   Jednak – POMIMO tysiącletniej, negatywnej selekcji jakościowej – “POLAK POTRAFI” :)..
   I WIERZMY W TO MOCNO !!!..
   Już Wojtyła (Katz) “wyprorokował” (czytaj – miał dostęp do informacji, że tak powiem – z pierwszej ręki :).., czyli od Illuminatów 🙂 ..), że na terenie Polski będzie w miarę spokojnie, będzie ona, pośród krwawych zawieruch i pożogi – “okiem cyklonu”.. I TEGO się trzymajmy może, co ? 🙂 ..

   (Dlaczego) jeszcze Polska nie zginęęheła – póki MYYYY żyjeehemyy (?..)

   0
 2. pablo3 pablo3

  pieknie napisane, Panie Liber. ewolucja ewolucja, ale swiat i tak sie kreci dalej… oby wariant grecki nie stal sie udzialem Polski, co jednak zdaje sie niespecjalnie zalezec od nas samych. a od kogo? jak sam Pan napisal, to wiemy i nie bardzo wiemy, zarazem.

  0
  • Avatar hansje

   Chce Pan tutaj wyrazić, Panie “pablo3”, że Pan tego NIE WIE ?…
   Aha. “WIEMY. I NIE BARDZO wiemy, zarazem…” 🙂
   Deczko NIEŚCISŁE to określenie się, nie uważa Pan ? 🙂 ..
   A Pan sam ?.. MA PAN coś konkretnego do podzielenia się tym ? 🙂 …

   0
 3. Avatar gniew

  Miejsce komoruskiego i i jego świty jest za kratami ! Na początek odbierzmy władzę sukinkotom poprzez głosowanie w II turze wyborów !!!!. Precz ze zdrajcami !!!!.
  pozdrawiam gniew

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816