Artykuły redakcyjne
Like

Obowiązkowy Przegląd Zdrowotny

21/03/2018
359 Wyświetlenia
6 Komentarze
2 minute czytania
Obowiązkowy Przegląd Zdrowotny

Gdy kilka dni temu zaśmiewałem się do łez z „chochlika drukarskiego” na jednym z portali nie przypuszczałem, że rzeczywistość tak szybko go przerośnie.Zdrowi_pacjenci_2

„Sanitariusze wywozili ze szpitala zwłoki, a później wracali do zdrowych pacjentów”.

No, to wiadomo dlaczego tyle się czeka na leczenie – bo w szpitalach są sami zdrowi i dla chorych nie ma miejsca. Z drugiej strony – ma to jednak jakiś sens; chory w szpitalu może nie wyzdrowieć, co popsuje statystyki, nadto generuje koszty – badania, lekarstwa etc.

Żarty żartami, aż tu dała znać o sobie rzeczywistość.

Jarosław Biliński, wiceszef Porozumienia Rezydentów OZZL zaproponował, aby ubezpieczeni przechodzili raz – dwa razy do roku „obowiązkowy przegląd zdrowotny”. Ci, którzy się nie stawią mieliby płacić „za karę” większe składki na ubezpieczenie zdrowotne. „Jeśli pacjent nie stawiłby się w określonym terminie u lekarza, to za karę powinien zapłacić większą składkę zdrowotną. Obywatel, rezygnując z bilansu, daje do zrozumienia, że nie chce dbać o swoje zdrowie” argumentuje p. Biliński.

http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/wieksze-skladki-dla-pacjentow-ktorzy-nie-dbaja-o-swoje,2560395,4141

W sumie – ludzki człowiek z p. Jarosława, wszak mógł zażądać ścigania niestawiających się na obowiązkowy przegląd zdrowotny z paragrafów o narażenie skarbu państwa na straty finansowe.

To ja zaproponuję – posługując się logiką p. Jarosława – podobne rozwiązanie: lekarz / rezydent, który nie leczy się sam powinien płacić większą składkę zdrowotną. Korzystając z pomocy innych lekarzy, daje do zrozumienia, że się nie przykładał do studiów, które mu sfinansowało społeczeństwo.

Inne zapisy autora:

Michał Nawrocki
Michał Nawrocki https://www.3obieg.pl

232 publikacje
35 komentarze
 

 1. Geronimo

  I to wydaje się Panu ABSURDALNE?!!? To powinno być wprowadzone 20 lat temu. Zielonego pojęcia Pan nie ma o czym Pan pisze.
  Ja na przyjęcie w stanie zagrożenia życia czekałem 8 godzin na TK gdyż przywieźli paru “zamelanżowanych” dopalaczami i nie było wiadomo co z nimi jest. Gdyby zapłacili za takie “prowadzenie się” kilka stawek podstawowych ubezpieczenia to 10 razy zastanowili sie czy warto.
  Pańska wypowiedź to komunizm w czystej postaci… wyssany chyba z mlekiem matki

  • Stanisław

   Geronimo ma słuszną rację – zdrowy styl życia ma bardzo duże znaczenie.
   Jak ktoś bardzo lubi zachlać, zapalić i inne eksperymenty to za ich skutki powinien płacić z własnej kieszeni.

  • Andrzej

   Komunizmem w czystej postaci jest zmuszaniu ludzi do leczenia. Do leczenia wymagana jest zgoda, a zgoda pod przymusem jest nieważna. To tak jak ze szczepieniami. Aby zaszczepić wymagana jest zgoda, a jak zgody nie ma to jest karanie. Tak długo aż zgoda będzie. To jest demokracja? Przecież to satanistyczny ustrój rozdwojenia jaźni.

   • Geronimo

    Tak na serio wydaje się że można od tak wszystko zmienić za dotknięciem czarodziejskiej różdżki?!!? To wymaga dziesięcioleci zmian w myśleniu. Ja TEŻ jestem przeciwnikiem przymusu ubezpieczeń!!! Ale odnoszę się do sytuacji którą mamy TU i TERAZ! Przy OC jakoś nikt się nie buntuje jak mu dowalą 100% zwyżki za koszenie samochodem przystanków. Dlatego na dzisiejszy dzień urealnienie składek na ubezpieczenie zdrowotne wg tego “jak się waść prowadzisz” jest wprost konieczne.
    Żyjemy w społeczeństwie “homo sovieticus” i na zmiany trzeba ze 3 pokolenia poczekać. Ale zmiany w kierunku ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA SIEBIE trzeba już wprowadzać w formie która jest do zaakceptowania przez większość.
    Takie są realia a nie zaklinanie rzeczywistości

    • Adam

     Przymuszanie nie ma nic wspólnego z większą odpowiedzialnością. Wręcz przeciwnie. Jest to zdejmowanie odpowiedzialności z ludzi poprzez mówienie im co mają robić. Po za tym to ja płacę za służbę zdrowia (już pod przymusem) i jeszcze mam być przymusowo badany ?! No bez jaj. Nie potrzebuję motywacji żeby dbać o swoje zdrowie. Zwłaszcza takiej motywacji.

 2. zjanusz

  Niestety, socjalistyczne państwo oduczyło Polaków odpowiedzialności za siebie, za rodzinę, za sąsiadów, za Ojczyznę, zapewniając, że tą odpowiedzialność przejmą urzędnicy, którzy przecież wiedzą najlepiej, co potrzebne państwu i obywatelowi. To i rośnie nam liczba nie odpowiadających za siebie singli, “tatusiów” i “mamuś”, którymi się trzeba zaopiekować, a którzy z siebie chcą dać coraz mniej.
  żurek Janusz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217