HYDE PARK
Like

Obcy pasażerowie „Nostromo”

09/07/2015
1045 Wyświetlenia
1 Komentarze
5 minut czytania
Obcy pasażerowie „Nostromo”

Pamiętacie kultową już pierwszą część filmu „Obcy – 8. Pasażer Nostromo”? Wstrząsająca jest ta scena (obecnie od natłoku przemocy w mediach zmysły nam stępiały, ale to się oglądało na początku dekady 2000), kiedy z trzewi jednego z astronautów (Kane) wyskakuje, niczym diabełek z pudełka mały potworek. Wkrótce w okrucieństwie i determinacji potworek ów prześciga samego diabła i skutecznie likwiduje prawie całą załogę niszcząc do szczętu potencjał eksploracyjny kosmicznej jednostki nazwanej „Nostromo”.

0


Pasażerowie_1

 

Czasami przychodzi nam na myśl to porównanie do „Nostromo” naszej „jednostki eksploracyjnej”, czyli Polski. Można i tak na nią spojrzeć, bo przecież każde państwo jako takie jest projektem który się staje, nigdy nie skończonym, eksplorującym dziedzinę społeczną (w tym ekonomiczną i inne pochodne kreatywności człowieka). My dodatkowo jesteśmy jednostką zainfekowaną jakiś czas temu (niech każdy sobie to uzgodni dowolnie, czy to będzie rok. 45., 89., czy inny) przez organizm obcy, który jak dotąd siedzi nam w trzewiach i wyjada co najlepsze od środka. Nawet nie jesteśmy pewni, która z hipotetycznych sytuacji byłaby dla nas lepsza, ciągłe jego pozostawanie w nas, czy wydostanie się na zewnątrz i stamtąd nas atakowanie. W tym drugim scenariuszu, być może łatwiej byłoby się nam bronić.

 

Ale, odmiennym jak sądzimy jest to, że o ile astronautę z filmu Rdley’a Scotta zaatakowała pojedyncza obca forma życia, to nas nieustannie wyżera co najmniej kilka. Nie jest to wniosek nieuprawniony, chociaż przyznajemy trochę na obronę tej obcej formy życia, że gdyby „żywiciel” nie pozwolił, ba nawet nie zachęcał do tego, to na pewno ci obcy pasażerowie nie uwiliby sobie w nas gniazdka. Nie jest to wniosek nieuprawniony patrząc, jak „żywiciel/e” przy okazji kolejnej kampanii wyborczej podrzuca/ją kęsy własnego ciała w paszczę rozpasanych potworów.

One zajadają się ze smakiem zupełnie przy okazji ignorując fakt, pogarszania się jakości „zdrowia” całego organizmu. Funkcjonują, czyli głównie konsumują w przekonaniu, że wytrzymałość „organizmu” jest z granitu a ich Eldorado wieczne. Nie zauważamy specjalnie, żeby „żywiciele” wyciągnęli jakieś wnioski z bliskiego zdechu innego organizmu, który właśnie dogorywa na naszych oczach wyjedzony do cna przez swoich „obcych pasażerów”. Mowa oczywiście o Grecji. Licytacja w rozdrapywaniu ran i wyrywaniu sobie, co smakowitszych kawałków trwa w najlepsze.

Naprawdę przydałby się nam ktoś w rodzaju Ripley (w filmie gra ją Sigourney Weaver), kto samotnie mógłby i potrafił stawić czoła bestiom z piekła (właściwie z otchłani Kosmosu) rodem. Kto otwierając na oścież drzwi historii zrobiłby taki przeciąg, że całą tę hałastrę zdolną tylko do obżarstwa wywiałoby w niezmierzoną kosmiczną pustkę. Żeby wreszcie pojawił się, co chyba jest już nieodzowne, osobnik płci dowolnej zdolny mówić prawdę, znający się na rzeczy, mający wolę i determinację, by odwołać się do setek tysięcy, nawet milionów i porwać je za sobą i … i chyba nas zanadto poniosło.

Znamy już z własnej, nieodległej historii przypadek uwiedzenia milionów, które to uwiedzenie nie zakończyło się udanym małżeństwem. Miliony z ostały z niczym poza tą goryczą, która wypełnia im gardła, więc już nawet krzyczeć im się nie chce.

Póki co polityczne uwodzenie to gra ideologii i ekonomii, która jeśli nie ma chociażby jednego zostaje skazana na klęskę. Mówimy o klęsce uwodzącego (i niestety zwycięstwie innego), bo nasze doświadczenia dotychczasowe dowodzą, że społeczeństwo ponosi klęskę w każdym przypadku.

 

Słowniczek:

Żywiciel/e –obecnie rządzący i ubiegający się o władzę (kiedyś też rządzący).

Kęsy ciała, smakowite kawałki – obietnice wyborcze, przywileje.

Obca forma życia, obcy organizm, pasażerowie – grupy interesów.

Uwiedzenie milionów – Solidarność.

Z pozdrowieniami red. nacz. Liber

0

Liber http://www.galerialiber.pl

rysownik, satyryk. Z wykształcenia socjolog. Ciągle zachowuje nadzieję

422 publikacje
6 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758