HYDE PARK
Like

Nowy taryfikator wszedł w życie! Zmiany dla kierowców

28/09/2022
246 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Nowy taryfikator wszedł w życie! Zmiany dla kierowców

Polscy kierowcy w ostatnich kilkunastu miesiącach nie mają łatwego życia. Nie dość, że muszą mierzyć się z wysokimi cenami paliw, to jeszcze zaostrzone zostaje prawo, znacząco wpływając na wysokość mandatów oraz otrzymywanych punktów karnych. Sprawdź, za co grozi ci wysoka kara! Najpierw mandaty, teraz punkty — zaostrzenie prawa Pierwszym krokiem w stronę surowszego prawa dla kierowców było zwiększenie kwot mandatów wraz z początkiem 2022 roku. Wtedy to w życie weszły przepisy, stanowiące na przykład 1500 złotych mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Teraz do wysokich kar pieniężnych doszły również odświeżone „nagrody punktowe”. Od 17 września 2022 w życie wprowadzono kolejny pakiet zmian, który z pewnością nie ułatwi życia kierowcom. Przede wszystkim zmieniona została maksymalna ilość […]

0


Polscy kierowcy w ostatnich kilkunastu miesiącach nie mają łatwego życia. Nie dość, że muszą mierzyć się z wysokimi cenami paliw, to jeszcze zaostrzone zostaje prawo, znacząco wpływając na wysokość mandatów oraz otrzymywanych punktów karnych. Sprawdź, za co grozi ci wysoka kara!

  1. Najpierw mandaty, teraz punkty — zaostrzenie prawa

Pierwszym krokiem w stronę surowszego prawa dla kierowców było zwiększenie kwot mandatów wraz z początkiem 2022 roku. Wtedy to w życie weszły przepisy, stanowiące na przykład 1500 złotych mandatu za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Teraz do wysokich kar pieniężnych doszły również odświeżone „nagrody punktowe”.

Od 17 września 2022 w życie wprowadzono kolejny pakiet zmian, który z pewnością nie ułatwi życia kierowcom. Przede wszystkim zmieniona została maksymalna ilość punktów karnych za jedno przewinienie – wynosi teraz 15. Co więcej, punkty nie zostaną usunięte po roku jak dotychczas, a dopiero po dwóch latach. Warto również zwrócić uwagę na to, że ich redukcja nie będzie już możliwa dzięki kursowi reedukacyjnemu w ośrodku egzaminowania.

Gdy mowa o punktach, nie można zapomnieć o tym, że za wielokrotne popełnianie tych samych przewinień można otrzymać podwojoną karę. To zdecydowanie powinno zniechęcić do szarżowania na drodze tych, którzy przepisy traktują jedynie jako sugestię. W końcu lepiej kilka setek złotych przeznaczyć na rozrywkę – odwiedziny na portalach, takich jak mrbet-casino.pl, wyjście do restauracji ze znajomymi czy nawet krótkie wakacje.

pastedGraphic.png

  1. Za co otrzymasz maksymalny wymiar kary?

15 punktów karnych otrzymać można za kilkanaście wykroczeń, wśród których znajduje się między innymi:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu
  • niezatrzymanie się do kontroli drogowej
  • kierowanie pojazdem pod wpływem narkotyków, alkoholu i innych środków odurzających
  • wyprzedzanie i omijanie pojazdów w obrębie przejść dla pieszych
  • przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h

To oczywiście nie wszystko, jednak są to najczęściej popełniane wykroczenia na polskich drogach. Maksymalny wymiar kary grozi też osobom powodującym wypadek, wyprzedzającym na przejeździe rowerowym czy nieustępującym pierwszeństwa niepełnosprawnym, posługującym się specjalnym znakiem.

Podwyższona została też kara za takie przewinienia jak zawracanie na drodze ekspresowej i autostradzie, wjazd na przejazd kolejowy podczas nadawania sygnału czerwonego czy przekroczenie prędkości o 26-30 km/h. Za te przewinienia kierowcom grozi aż 10 punktów karnych!

pastedGraphic_1.png

  1. Codziennie spotykane przewinienia surowo karane

Choć od początku bieżącego roku, kiedy to podwyższono kwoty mandatów, polscy kierowcy nieco ostrożniej podchodzą do kierowania pojazdami, co potwierdza wakacyjny raport, dostępny na portalach tematycznych, takich jak https://motofakty.pl, nadal możemy spotkać się z haniebnym wręcz zachowaniem. Od września  nie będzie to jednak uchodziło płazem!

Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu już od kilku miesięcy grozi bowiem 1500 złotych kary, a dodatkowo, od 17 września, za jazdę pod prąd – 2000 złotych, za korzystanie z komórki w czasie prowadzenia auta – 500 złotych. Co więcej, nawet stosunkowo niewielkie przekroczenie prędkości będzie dość kosztowne dla kierowcy, nie tyle pod względem kwoty mandatu, co ilości punktów karnych. Już za jazdę o 16-20 km/h więcej niż nakazuje ograniczenie, kierujący pojazdem może liczyć na „nagrodę” w wysokości 200 złotych i aż 6 punktów! To naprawdę sporo, biorąc pod uwagę limit 24 „oczek” oraz fakt, że kary nie da się już zredukować kursami doszkalającymi w ośrodkach WORD.

0

kampanieonline

234 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758