BIZNES
Like

Nowa formuła London Gold Fix

05/02/2015
797 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Nowa formuła London Gold Fix

Prawdopodobnie w marcu wejdzie w życie nowa formuła London Gold Fix. Jest to system ustalania międzynarodowej ceny złota (tzw. fixing) ustanowiony w 1919 roku. Uczestniczą w nim zaledwie cztery banki, same zachodnie (HSBC, Barclays, Societe Generale i Bank of Nova Scotia). System polega na tym, że te cztery banki dwa razy dziennie odbywają telekonferencję, podczas której deklarują, ile złota chcą sprzedać lub kupić. Na tej podstawie ustalana jest cena wyjściowa, taki swoisty benchmark, dla rynku złota. Problem w tym, że nikt nie publikuje zapisów tych telekonferencji, przez co przejrzystość tego jakże ważnego procesu jest znikoma.

0


Ale już niedługo może się to zmienić, ponieważ na dopuszczenie do udziału w fixingu naciskają chińskie banki. A komu jak komu, ale Chinom na złocie zależy. Od 2009 r. popyt na złoto w Chinach podwoił się. Kraj ten w 2013 r. stał się największym nabywcą złota na świecie (w 2014 r. tytuł ten przejęły Indie). Giełda Shanghai Gold Exchange zanotowała w zeszłym roku rekordowe obroty, a według różnych szacunków popyt na złoto w Chinach ma w kolejnych latach wzrosnąć jeszcze o około 20%. Nic więc dziwnego, że Chińczycy chcą mieć większy udział w ustalaniu cen tego metalu. Wśród banków, które mają dołączyć do fixingu, wymienia się China Construction Bank, Bank of China i Industrial and Commercial Bank of China, które są już członkami London Bullion Market Association (LBMA).

Machinacje banków centralnych, gigantyczne lewarowania, sprzedaż papierowego złota i inne sztuczki rynków finansowych sprawiły, że cena spot jest całkowicie oderwana od popytu na fizyczny kruszec. Czas pokaże, czy Chiny uzyskają większy wpływ na kształtowanie ceny złota w niedalekiej przyszłości.

 

Źródło: http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-02/chinese-banks-in-talks-to-take-part-in-gold-fixing-replacement.

 

Źródła zdjęć:

1. Sztabki: Autor: Andrzej Barabasz (Chepry) (Praca własna) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], Wikimedia Commons.
2. Gold Fix: www.blog.bancdebinary.com.

 

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

 

Zobacz też: Co tam w złocie piszczy.

Inne zapisy autora:

0

The Spinning Top Blog
The Spinning Top Blog http://www.kamilcywka.pl

68 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758