Bez kategorii
Like

Niszczenie i zacieranie dowodów dot. katastrofy smoleńskiej

11/06/2011
377 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Ciała ofiar katastrof lotniczych stanowią jak wiadomo niezwykle ważny materiał dowodowy, który został świadomie zatarty, w przypadku katastrofy smoleńskiej.

0


 

 

Nie mam zamiaru wałkować tematu ewidentnych, świadomych działań dot. niszczenia wraku, czy zacierania śladów innych elementów i danych, które zostały i zostają nadal na ziemi rosyjskiej, i które to działania dotyczą Rosjan. Sprawy te były szeroko opisywane i komentowane w wielu tekstach na różnych portalach. Warto natomiast przedstawić sprawę  niszczenia i zacierania ważnego dowodu jaki znalazł się na terytorim Polski, i którym dysponowała strona Polska, wkrótce po katastrofie. Mam na myśli oczywiście  ciała ofiar, gdy eksperckie badania sekcji sądowo – lekarskiej powinny być rutynowo przeprowadzone przed pochówkiem, z nakazu prokuratury . Takie czynności są obligatoryjne w przypadku nagłego zgonu każdego zwyklego obywatela. Tym bardziej jest to oczywiste, gdy zgon dotyczy  ważnych obywateli, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach katastrofy lotniczej.

Ciała ofiar katastrof lotniczych stanowią jak wiadomo niezwykle ważny materiał dowodowy w procesie ustalania  przyczyn tych katastrof. Szczególnie istotne są badania tkanki miękkiej, dla określenia rodzaju urazów i odniesionych ran.  Charakter tych ran (kłóte, cięte, miażdżone, tłuczone, rwane, z ew. użycia broni palnej)  jest przedmiotem eksperckich ustaleń przyczyn zgonu. Jeśli nawet do katastrofy dochodzi na terytorium zaufanego sojusznika, to badania ciał przed pochówkiem, mają miejsce w kraju ojczystym. Nikogo nie dziwi i nie obraża, stosowanie w takich przypadkach zasady ograniczonego zaufania do badań przeprowadzonych w kraju miejsca katastrofy.

W przypadku katastrofy smoleńskiej dokonano pośpiesznych pochówków, respektując rosyjski zakaz otwierania zalutowanych trumien. W ten sposób doprowadzono do utraty możliwości badania cennego materiału jakim jest badanie tkanki miękkiej, która uległa rozkładowi. Są to działania świadome, bo trudno usprawiedliwić najwyższe stanowiska prokuratury cywilnej i wojskowej nieświadomością takiego postępowania.

Pytanie zasadnicze brzmi: Jak w prawie karnym jest określona kara za świadome zacieranie dowodów w śledztwie?

0

99999

Mam korzenie patriotyczne i chce to wyrazic w dzialalnosci blogerskiej

23 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758