HYDE PARK
Like

Niemcy żądały od Tuska niszczenia polskich oligarchów ?

02/05/2014
652 Wyświetlenia
2 Komentarze
21 minut czytania
Niemcy żądały od Tuska niszczenia polskich oligarchów ?

Marcin Wikło w rozmowie ze Zdzisławem Krasnodębskim „ Niemieckie media milczą
, więc je coś na rzeczy „..”Jeszcze w czasach Kohla była przecież wielka afera związana z  finansowaniem CDU. Były takie informacje, że sprawa dotyczyła także lat  80-tych i wspierania opozycji w krajach Europy Środkowowschodniej. 

0


Wtedy  całe Niemcy żyły tym problemem, to jest tak naprawdę początek drogi do kanclerstwa pani Angeli Merkel”..”Ona jako jedna z tak zwanych “dziewczyn Kohla” (Kohls Mädchen ) ‘ „…”Współczesna Polska cierpi na daleko idące uzależnienie od ośrodków zewnętrznych. Znamy oczywiście sprawę pożyczki dla SLD jesteśmy jakoś uzależnieni gospodarczo, część polskiej nauki jest uzależniona od subwencji. Pokutuje takie myślenie, że inni będą nasze sprawy załatwiać, będą też finansować naszą politykę. I nagle okazuje się, że partie polityczne, takie, jak PO także nie stroniły od bezpośredniego brania pieniędzy od zagranicznych partii politycznych. Tragikomiczny jest dodatkowo obraz tego, jak wyglądało przekazywanie tych pieniędzy.”…”Potwierdza to tę diagnozę, która mówi o niesuwerenności polskiej  polityki. PO i polityka rządu Tuska tak całkowicie bezkrytycznie  podporządkowane są polityce Berlina, że trudno nie pytać, dlaczego tak się dzieje. Czy to tylko sympatia polityczna, czy kalkulacja, czy polityczne strategie, czy są jakieś inne powody? Ta sprawa pokazuje, że  te związki były bardzo ścisłe od samego początku.”…”To oczywiście nie jest bardzo proste przełożenie. Nie odbywa się to na zasadzie jakiegoś szantażu. Bardziej bym się skłaniał w kierunku wdzięczności, powiązania, być może chęci ukrywania jakichś niewygodnych faktów. Nie wiąże się to zapewne wprost z jakimiś wymogami, ale niewątpliwie wskazuje na pewne ograniczenie polskiej suwerenności. Ale musimy jednocześnie zaznaczyć, że to są absolutnie standardy republiki bananowej.”…..”Pan zna realia niemieckie, jak Donald Tusk jest traktowany przez władze  CDU? Czy to jest równorzędny partner, czy raczej “nasz człowiek za Odrą”?
“Naszym człowiekiem” już kiedyś nazwał go sam Władimir Putin. Zapewne to była tylko niezręczna forma wyrażenia uznania dla jego polityki. Ale wracając do Niemców, dla nich Donald Tusk jest wszystkim co najlepsze w Polsce. Niemieccy socjaldemokraci kochali SLD, CDU ceniła prof. Geremka i Unię Wolności, ale nigdy jeszcze nie było u nas polityka, który by Niemcom odpowiadał tak bardzo, jak Donald Tusk. „…(źródło )

Unia uratowała Polskę przed wariantem ukraińskim „…”Polska uniknęła gospodarki zoligarchizowanej, niezliberalizowanej, z zabagnionym systemem prawnym, dlatego dziś nie jesteśmy Ukrainą – powiedział członek zarządu Deloitte Business Consulting Rafał Antczak. „….” Dodał, że choć szansę na szybszy rozwój – jaką dało nam wejście w unijne szeregi – wykorzystaliśmy lepiej niż inne kraje, to zbyt szybko zachłysnęliśmy się sukcesem.
Przypomniał, że w pierwszym okresie po akcesji zagraniczni inwestorzy byli mocno zainteresowani naszym rynkiem, ale w 2008 r. rozpoczął się globalny kryzys finansowy, który sprawił, że bezpośrednie inwestycje zaczęły się zmniejszać. Jego zdaniem nie zareagowaliśmy odpowiednio na nowe realia.- Od około roku napływ inwestycji bezpośrednich po prostu siadł. Mamy co prawda pojedyncze “wyskoki”, jak ostatnia decyzja niemieckiego koncernu Volkswagen o budowie montowni aut, ale całościowo jest bardzo marnie z przyciąganiem kapitału długoterminowego – podkreślił Antczak.Jak tłumaczył, powodów odpływu inwestycji jest kilka. Jednym z nich jest silna konkurencja ze strony nie tylko państw Wspólnoty, ale też krajów spoza Unii, np. Azji.- Zaniechaliśmy też atrakcyjnych prywatyzacji i w efekcie kapitał zachodni wybierał sobie inne lokalizacje do inwestycji. Kolejny powód, to nasza sytuacja wewnętrzna, gdyż nie jesteśmy krajem bardzo przyjaznym dla inwestorów – ocenił.”… ( źródło)

Paweł Kowal w artykule opublikowanym w „Nowej Europie Wschodniej” zgłosił kontrowersyjny, ale wielce uzasadniony postulat, by uprawiać politykę nie tyle z siłami politycznymi na Ukrainie, ile z ich rzeczywistymi mocodawcami, czyli oligarchami. To klasa swingująca, raz patrząca w kierunku wschodnim, raz zachodnim, w zależności od doraźnych interesów, czego najlepszym przykładem najsilniejszy współczesny magnat Ukrainy Rinat Achmetow, mocno usadowiony w „ordynacji” donbaskiej „…..”Długofalowym gospodarczym oraz politycznym interesem czołowych sił oligarchicznych jest utrzymanie niezależności Ukrainy i najlepiej jej neutralności cywilizacyjnej pomiędzy Wschodem oraz Zachodem, ale jeśli okaże się to niemożliwe – marsz na Zachód. „…(więcej )

– Mamy nadzieję, że, z Bożą pomocą,nie będziemy musieli w miejsce demokracji wymyślać innych politycznych systemów, które należy wprowadzić, aby nasza gospodarka przeżyła – powiedział Orban już na konferencji Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników. „….”Zgromadzenie narodowe to nie jest kwestia woli, tylko siły. (…) To, co być może funkcjonuje w państwach skandynawskich, jednomyślność,u nas, w narodzie na pół azjatyckim, dokonuje się siłą.To nie wyklucza konsultacji, debaty czy demokracji, ale centralna siła jest konieczna cytuje słowa Orbana agencja AFP. „. lipiec 2012 ( więcej )

Wojciech KrysztofiakBranie kasy w wolnej Polsce od partii innego państwa jest aktem „quasi-szpiegowskim”. Nikt nikomu nie daje kasy za darmo; tym bardziej CDU nie mogła dać Kongresowi Tuska pieniędzy za darmo. Coś musiało chyba być obiecane. Ale co? Tusk będzie musiał ostro tłumaczyć się przed wyborcami. Czy uda mu się rozbroić bombę Piskorskiego? Wyborcy zażądają od Premiera stania na dywaniku i tłumaczenia się. Jeśli jest niewinny, powinien bronić się. Co w tej sytuacji zrobi Tusk? „…”Jeśli Tusk jednak wziął kasę od CDU …
Aby dać kasę Tuskowi, CDU musiała ukryć ją w kwitach. Skąd partia Angeli Merkel wzięła pieniądze dla Tuska? Czy są na to kwity? A jeśli nie ma, to wówczas CDU była wyłącznie pośrednikiem. Kto więc przekazywał kasę? Czy Gazprom?  Takie pytania musimy postawić. Kontekst łatwej zgody Rządu Polskiego na wybudowanie rury bałtyckiej, której obok Putina współwłaścicielem jest kapitał niemiecki, sugeruje domniemania idące znacznie dalej. Czy za niemiecką kasę została udzielona zgoda Rządu na gazociąg Nord Stream? Jeśli tak, to wówczas brakuje pojęć, aby opisać działalność Premiera.”…”Co zrobi Palikot i Kwaśniewski?Destabilizacja polityczna w Polsce po obwieszczeniu Piskorskiego jest pewna; wszystkie partie będą musiały zareagować. Komu dadzą wiarę – Piskorskiemu czy Tuskowi? Będzie starcie – na śmierć i życie obu bohaterów.” „…(więcej )

Rafał Tomańsk „znany ekonomista, laureat Nagrody Nobla, Paul Krugman, w bardzo krytycznych słowach opisał obecną sytuację gospodarczą w Szwecji. Według niego trajektoria szwedzkiego rozwoju zaczyna przypominać tą japońską, zmagającą się od lat z deflacją. Krugman napisał wprost: „Gwiazda odrodzenia gospodarczego stała się obecnie Japonią” „….”prezydent Obama rozpoczynał swoją podróż do Azji. „…”ale zabrakło zgody co do porozumienia się w sprawie dalszych prac nad strefą wolnego handlu, Partnerstwem Transpacyficznym, TPP. „….”16 miesięcy przywództwa Shinzo Abe najwięcej ujawniło pod względem PRowym. Premier jest widoczny, jeździ po świecie – nawet teraz rozpoczyna tournée po Europie – sprzedaje na świecie japoński atom (!) „….”z początkiem kwietnia podniesiono podatek konsumpcyjny „…(źródło )

Wiktor Orban „„Budujemy kraj, w którym ludzie pracują nie dla zysku obcokrajowców. Kraj, gdzie tonie bankierzy i zagraniczni biurokraci mają mówić, jak mamy żyć, jaką mamy mieć Konstytucję,kiedy możemy podnosić płace czy emerytury. Budujemy kraj, w którym nikt nie może narzucać Węgrom, by służyli interesom innych. „…”Na innowacje i badania przeznaczymy docelowo 4-5 proc. PKB.Kilka naszych uniwersytetów wprowadzimy do 200 najlepszych na świecie. „…”Stworzymy 10 tysięcy konkurencyjnych węgierskich przedsiębiorstw średniej wielkości wytwarzających także na eksport.Powołanie 15-20 węgierskich spółek działających w skali międzynarodowej,da siłę węgierskiej gospodarce, by zaznaczyła się na poziomie globalnym, a w tym samym czasie zadłużenie państwa zredukujemy do 50 proc. PKB.„…(http://naszeblogi.pl/36600-orban-deficyt-niewolnicza-praca-dla-lichwiarzy )

„Tata Group – największemu indyjskiemu koncernowi. Należące do niego firmy działają w 40 krajach i zatrudniają 220 tys. osób. W ostatniej dekadzie koncern trzykrotnie zwiększył przychody (do 17,6 mld dol. od marca 2004 do marca 2005 r.) i spodziewa się, że w tym roku poszybują one aż do 24 mld dol., głównie dzięki sprzedaży samochodów, stali i usług doradztwa w branży IT. „….’Kiedy Jamsetji zaczął wycinać kawałek dżungli koło Kalkuty, by zrobić miejsce pod hutę Jamshedpur, Brytyjczycy kręcili nosami. Sir Frederick Upcott, komisarz ds. kolei, poprzysiągł, że “zje każdy kilogram szyn, które uda im się wyprodukować”. Po śmierci Jamsetjiego banki z Londynu wycofały wsparcie dla firmy, więc jego spadkobierca R.D. Tata zwrócił się do hinduskich finansistów z ruchu Swadeshi (samopomocy). Otwarta w 1912 r. huta stali była pierwszą w Azji i trafiła na stalowy boom wywołany przez I wojnę światową. „….”R.D. Tata założył też miasteczko oparte na zasadach modnych wówczas w Europie. Firma wybudowała szkoły, kościoły, parki, szpital i mieszkania dla robotników. Socjaliści Sidney i Beatrice Webb, twórcy London School of Economics, doradzali mu w kwestiach higieny. Wyznaczając nowe standardy w Azji, Tata skrócił dniówkę do 8 godzin, zaoferował pracownikom darmową opiekę lekarską. Tego pakietu socjalnego trzymał się nawet w czasie kryzysu. W 1923 r., kiedy krytycy nazywali te wydatki socjalne stratą pieniędzy, R.D. zbywał ich, mówiąc, że mają mało wyobraźni. „…..”Jednak sukces koncernu może także zależeć od polityki władz. Szef Tata Group twierdzi, że Indie są dziś krajem, gdzie najwyżsi rangą urzędnicy podejmują właściwe decyzje, ale w ich realizacji przeszkadzają lobby biznesowe, prowincjonalni politycy i lewacy z rządzącej koalicji. To przepisy sprawiły, że Tata zrezygnowała np. z branży lotniczej, a Indie nie są w stanie konkurować z Chinami np. w branży tekstylnej. Dlatego firma coraz mocniej wchodzi na ustabilizowane rynki Europy i USA. Zakup marki Tetley zapewnił jej błyskawiczną rozpoznawalność od Seattle po Władywostok. „….”oncern kończy właśnie negocjacje na temat tworzenia od podstaw branży energetycznej, hutniczej i nawozowej w Bangladeszu. Kontrakt oceniany na 2,5 mld dol. ma być największą inwestycją w historii tego biednego kraju. Konglomerat rusza także do RPA. Tata wybudował tam szkoły dla cieśli i elektryków. Teraz grupa promuje tam “usamodzielnianie się czarnych”, by mogli podnieść poziom życia. „…(źródło )

Mark Blyth„ 400 najbogatszych Amerykanów posiada więcej aktywów niż 150 milionów najuboższych Amerykanów…(więcej)
—————-

Mój komentarz

Ekonomiści typu noblista Krugman tyle nam mogą powiedzieć o tym co się tak naprawdę dzieje w gospodarce co dawni wykładowcy ekonomi socjalizmu .Same bzdury Krugman słynie z tego że co kilka miesięcy zapowiada upadek gospodarczy Chin . A opis obecnego ustroju gospodarczego przypomina sytuację w której ktoś opisując gospodarkę średniowiecznej Europy zapomina nam powiedzieć o tym że był to głownie system pańszczyźniany .

Na początku XIX wieku Rotschildowie dokonali niewidocznej an początku rewolucji w ustroju społecznym i zarazem gospodarczym Europy .Byli pierwszymi oligarchami .Posiadali pierwszy koncern finansowy Ta nowa klasa stal się ww miejsce arystokracji nowa klasą wyższa . Budowa ustroju oligarchiczno koncernowy na dobre rozpoczęła się w czasach kolejnictwa , hut, stoczni , później , ropy naftowej, samochodów, nafty , cementowani , elektryczności . I trwa do dzisiaj . Xza tym wszystkim stoją koncerny i ich właściciele, oligarchowie.

Mamy dwa typy państw tego ustroju .Jedne posiadają rodzima klasę oligarchów . I tak w uproszczeniu mamy żydowski – anglosaskich w Anglii i USA ((oncerny ) ,pruskich w Niemczech ( koncerny ) , japońskich w Japonii , ( zaibatsu ,keiratsu ) koreańskich ( czebole) , hinduskich ( koncerny ) . Własną klasę oligarchów posiada Rosja i wciąż Ukraina .

Wszędzie tam , gdzie nie powstałą rodzima klas oligarchów mamy do czynienie z krajami kolonialnymi, w których obca oligarchia kontroluje gospodarkę i kraj poprzez obce koncern. Robią to tak na bazie tak zwanego Konsensusu Waszyngtońskiego

I takim krajem jest Polska. Toż ze nie mamy jak Ukraina , Niemcy , Rosja czy USA rodzimej polskiej klasy oligarchów świadczy najlepiej że jesteśmy krajem kolonialnym .Że kolaboracyjne rządy posłusznie działały na rzecz obcych rodów , niemieckich , angielskich oligarchów ni e dopuszczając do powstania narodowej , polskiej konkurencji .Sam system oligarchiczno – koncernowy jest zły i znajduje się w fazie upadku gospodarczo społecznego. Wszędzie tam , z wyjątkiem Indii ,gdzie ten ustrój społeczno gospodarczy panuje kraje przestają się rozwijać . Japonia, USA, Niemcy , Korea Południowa, RPA , Rosja Ukraina . Rozwijają się zaś te kraje , które w których z jakiś powodów oligarchia i jej koncerny nie przejęły władzy politycznej nad rządami .

Chiny i Afryka . W Chinach to ośrodek polityczny kontroluje ostatecznie gospodarkę i jej kierunki rozwoju . Wcześniej , czy później tylko kraje o takim lub zbliżonym modelu przetrwają .

Sytuacja na Węgrzech jest podobna jak w Polsce . Przed Orbanem rody oligarchów niemieckich zablokowały powstanie rodzimej , węgierskiej klasy oligarchów .Rody niemieckie i ich koncerny stały się taka zewnętrzną arystokracją Węgier

Miało to jednak i dobre strony .Orban buduej silny ośrodek polityczny , a walka z oligarchami i ich koncernami jest równoznaczna walka narodowo wyzwoleńcza.

Ponieważ na Węgrzech nie ma rodzimej oligarchii Orbanod razu buduje ustrój, w którym to ośrodek polityczny będzie tak jak w Chinach kontrolował gospodarkę Takie monopole jak elektrownie jądrowe, dostawy , energii, kontrola nad produkcja i kierunkami jego dystrybucji będą w rękach państwa . A co istotniejsze , aby kontrolować koncerny to pozbawić rody oligarchów, które kontrolują media,partie polityczne ,parlamenty i rządy t o pozbawić ich kontroli życia zwykłych obywateli . W Chinach zwykły mały przedsiębiorca chiński nie płaci podatku dochodowego , vat u, przymusowych ubezpieczeń społecznych , ani akcyzy w paliwie, czy energii .

I ja Polacy mają być ludźmi wolnymi, to następny rząd musi przywrócić ludziom wolność gospodarcza , ekonomiczną , tak jak w Chinach

video Historia Cesarstwa Japońskiego Lektor PL odc. 1/2
video Ratan Tata: Moving the Tata Group Beyond India

Marek Mojsiewicz
Osoby podzielające moje poglądy , lub po prostu chcące otrzymywać informację o nowych tekstach proszę o kliknięcie „lubię to „ na mojej stronie facebooka Marek Mojsiewicz  i Twitt

Zacząłem pisać czwarty rozdział Klechdy Krakowskiej .Ponieważ z równocześnie pracuję i pisze bloga nie mogę temu poświęcić dużo czasu . Być może za tydzień ten rozdział skończę . Z myślą o prenumeratorach kolejnych odcinków stworzyłem oddzielną stronę na facebooku . Jest na niej już 13 osób . Tak samo kiedyś zaczynała strona z prenumeratą tekstów mojego bloga. Lista prenumertorów moich postów jest w tej chwili , jak na taki niszowy blog imponująca i liczy ponad tysiąc czterysta osób.

Prenumerata kolejnych części mojej powieści . Facebook „ Klechda Krakowska „
Zapraszam do przeczytania pierwszego rozdziału mojej książki
„Klechda Krakowska „ Rozdział pierwszy „ Dobre złego początki „
Klechda Krakowska Rozdział drugi „ Na końcu którego będzie o bogini Kali „
Klechda Krakowska Rozdział III „Nie należy nerwosolu pić na oko „

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Marek Mojsiewicz

Europejczyk

924 publikacje
0 komentarze
 

2 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816