Artykuły redakcyjne
Like

Niedźwiedzia przysługa?

14/03/2018
1926 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Niedźwiedzia przysługa?

No, to pierwszą niedzielę z zakazem handlu mamy za sobą. Ale czy powołując się na rozwiązania w innych krajach nie należałoby też porównać skutków?

0


Nawet nie chodzi o to, czy faktycznie 9 na 28 krajów UE to większość – po prostu, tego wymaga zwykła uczciwość wobec utrzymujących ten interes podatników.

https://3obieg.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-to-ograniczenie-naszej-wolnosci-wyboru

Jakiś czas temu Cezary Kaźmierczak opisał, jak taki „zakaz handlu” zadziałał na Węgrzech – hipermarkety otwarte dłużej, wszystkie kasy czynne, promocje 30 – 40%… W pakiecie dzikie tłumy w sklepach i wózki wypchane pod sufit.

http://wei.org.pl/blogi-wpis/run,wrozbita-cezary-zakaz-handlu-w-niedziele,page,1,article,3044.html

Jak wyglądała sytuacja w centrach handlowych – uczciwie przyznaję – nie wiem. Takie miejsca z zasady omijam szerokim łukiem.

Ale już od piątku atakowały mnie reklamy o przecenach, wydłużonych godzinach otwarcia, „wszystkie kasy czynne” etc. A ponieważ robię zakupy w kilku okolicznych sklepach „na krzyż”, więc obsługa dobrze mnie kojarzy i na pytania o sobotę odpowiadali to samo – w skrócie: „dzień świra”.

We wspomnianym tekście Cezary Kaźmierczak opisał również skutki funkcjonowania identycznych przepisów na Węgrzech – ludzie „obkupili” się na promocjach tak, że w tygodniu do lokalnych sklepów chodzili wyłącznie po jakieś drobiazgi. W tym miejscu warto też zastanowić się nad strukturą właścicielską tzw. hipermarketów w krajach, w których wprowadzono „zakaz handlu” w niedziele. A jak wyglądała ta struktura na Węgrzech i jak wygląda w Polsce?

Węgrzy doszli do wniosku, że ten zakaz uderza przede wszystkim w rodzimy handel, więc się wycofali.

Czy naprawdę musimy sprawdzać słuszność twierdzenia Alberta Einsteina, że „głupota, to robienie wciąż tego samego w nadziei, że przyniesie inne rezultaty”?

PS. Tymczasem okazuje się, że prowadzenie systematycznych kontroli sklepów otwartych w niedziele może… naruszać przepisy o czasie pracy inspektorów PIP.

http://praca.interia.pl/news-nieoczekiwany-skutek-zakazu-handlu-bunt-inspektorow-pracy,nId,2556337

0

Michał Nawrocki https://3obieg.pl

232 publikacje
34 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758