Bez kategorii
Like

Nie chronisz PIN-u? Bank może nie oddać ci skradzionych pieniędzy

26/10/2012
516 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Wiele osób obawia się kradzieży pieniędzy z karty zbliżeniowej. Tymczasem banki zwykle oddają klientom wszystkie pieniądze skradzione poprzez tego rodzaju płatności. Expander ostrzega jednak, że prawdziwe zagrożenie jest bagatelizowane.

0


 

Jeśli kradzież będzie możliwa, gdyż zapisaliśmy PIN na kartce trzymanej w portfelu lub w inny sposób umożliwimy poznanie PINu złodziejowi, to bank może nie oddać nam ani grosza.

Obecnie banki coraz częściej zmuszają nas do wymiany starych kart na takie z funkcją płatności zbliżeniowych. Wiele osób obawia się jednak tego rodzaju kart. Najbardziej martwi nas fakt, że w przypadku zagubienia lub kradzieży portfela ktoś może użyć takiej karty bez znajomości PINu.  Prawda jest jednak taka, że funkcja zbliżeniowa powinna być naszym najmniejszym zmartwieniem. Niemal codziennie robimy bowiem rzeczy, które mogą skończyć się o wiele groźniej.

 

Jeżeli chodzi o transakcje zbliżeniowe to nie mamy się czego obawiać. W przypadku nieuprawnionych płatności dokonanych zbliżeniowo zwykle banki zwracają klientom wszystkie utracone pieniądze. Wystarczy jedynie złożyć reklamację.

 

Warto też dodać, że banki dbają o to, aby minimalizować wynikające z tego straty. We wszystkich bankach funkcjonują pewne ograniczenia w zakresie płatności zbliżeniowych. Jeśli jednego dnia będziemy chcieli wykonać kilka takich płatności, to przy którejś z kolei będzie wymagany PIN. Ponadto złodziejowi nie da się ukraść dużej kwoty przy jednej transakcji, gdyż bez PINu można zapłacić jedynie za zakupy w kwocie nie wyższej niż 50 zł.

Tak naprawdę groźne jest dla nas coś zupełnie innego, z czego jednak nie zdajemy sobie zwykle sprawy. Bank może nie oddać nam ani grosza jeśli do kradzieży doszło w wyniku naszego niedbalstwa lub rażącego zaniedbania obowiązków wynikających z umowy. W umowie zwykle jest natomiast napisane, że obowiązkiem posiadacza karty jest ochrona numeru PIN i nieprzechowywanie go razem z kartą.

 

Znacznie bardziej niż transakcji zbliżeniowych powinniśmy się więc obawiać swoich złych nawyków. Zawsze należy wprowadzać PIN w taki sposób, aby osoby stojące za nami w kolejce nie mogły go zobaczyć. Nigdy nie należy też zapisywać PINu na karcie ani na kartce trzymanej w portfelu. To może nas bowiem słono kosztować.

 

Jarosław Sadowski

Analityk firmy Expander

 

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758