WIEDZA
Like

Medyceusze – prekursorzy współczesnej bankowości

07/03/2015
1054 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Medyceusze – prekursorzy współczesnej bankowości

„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.   Pierwszymi bankierami (włos. banchieri) we współczesnym rozumieniu tego słowa byli Medyceusze, potężny włoski ród w epoce renesansu, z którego wywodzili się dwaj papieże (Leon X i Klemens VII), dwie królowe Francji (Katarzyna i Maria) i trzej książęta (Florencji, Nemours i Toskanii). Swoje interesy prowadzili siedząc na ławkach (włos. banci) za stołami wprost na ulicy. Przed rokiem 1390, w którym to powstał pierwszy bank Medyceuszy, przedstawiciele tego rodu byli raczej gangsterami niż bankierami. W latach 1343-1360 co najmniej czterech Medyceuszy skazano na śmierć za najcięższe przestępstwa.   […]

0


„Ciekawostki finansowe” to cykl poświęcony popularyzowaniu wiedzy na temat finansów, historii pieniądza i systemów monetarnych w formie krótkich, przystępnych ciekawostek. Cykl powstał w oparciu o książkę Nialla Fergusona „Potęga pieniądza. Finansowa historia świata”.

 

Pierwszymi bankierami (włos. banchieri) we współczesnym rozumieniu tego słowa byli Medyceusze, potężny włoski ród w epoce renesansu, z którego wywodzili się dwaj papieże (Leon X i Klemens VII), dwie królowe Francji (Katarzyna i Maria) i trzej książęta (Florencji, Nemours i Toskanii). Swoje interesy prowadzili siedząc na ławkach (włos. banci) za stołami wprost na ulicy. Przed rokiem 1390, w którym to powstał pierwszy bank Medyceuszy, przedstawiciele tego rodu byli raczej gangsterami niż bankierami. W latach 1343-1360 co najmniej czterech Medyceuszy skazano na śmierć za najcięższe przestępstwa.

 

Potęga Medyceuszy rosła tak szybko, że gdy w 1458 r. papież Pius II wstępował na tron papieski, faktyczną władzę we Florencji sprawował Kosma Medyceusz. „Kwestie polityczne rozgrywają się w jego domu. Wskazani przez niego ludzie obejmują najwyższe urzędy w państwie. To on decyduje o wojnie i pokoju i to on ustanawia prawa. To on jest królem, choć formalnie nie sprawuje władzy” – tak o Kosmie Medyceuszu mówił Pius II.

 

Medyceusze znaleźli sposób na umiejętne rozłożenie ryzyka. Zajmowali się jednocześnie wymianą pieniędzy i udzielaniem pożyczek, co pozwalało ograniczyć niebezpieczeństwo związane z nierzetelnymi dłużnikami. Włoski system bankowy stał się wzorem dla krajów, które w kolejnych stuleciach osiągnęły największe sukcesy handlowe, zwłaszcza dla Holandii i Anglii.

 

Źródła zdjęć:

1. www.contexttravel.com.
2. www.britannica.com.

 

Polub bloga na Facebooku:
www.facebook.com/thespinningtopblog.

 

Zobacz też: Ciekawostki finansowe (4).

Inne zapisy autora:

0

The Spinning Top Blog
The Spinning Top Blog http://www.kamilcywka.pl

68 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816