Artykuły redakcyjne
Like

Mamy jedną z najdroższych administracji podatkowych

14/10/2015
372 Wyświetlenia
2 Komentarze
2 minut czytania
Mamy jedną z najdroższych administracji podatkowych

Administracja podatkowa w Polsce na swoje utrzymanie pochłania proporcjonalnie największą część środków pieniężnych zabranych podatnikom spośród wszystkich administracji podatkowych państw należących do UE. Jest także jedną z najdroższych na świecie – wynika z najnowszego raportu OECD pt. „Tax Administration 2015”. Polski fiskus, nie dość że drogi i niewydolny, to jeszcze gnębi swoimi działaniami głównie tych najmniejszych. Zagraniczne korporacje, stosujące metody „optymalizacji podatkowych”, mogą spać spokojnie.

0


Działanie aparatu skarbowego w Polsce pochłania aż 1,6 proc. tego, co zbiera on z podatków. Zdaniem ekspertów z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) jest to najgorszy wynik spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Zgodnie z raportem „Tax Administration 2015” np. w Niemczech współczynnik ten wynosi 1,35 proc., w Czechach – 1,13 proc., a w Wielkiej Brytanii – zaledwie 0,73 proc. Wśród 56 krajów, które bada OECD, wyższy niż w Polsce wskaźnik kosztu poboru podatków występuje jedynie w Japonii (1,7 proc. przychodów) oraz w Arabii Saudyjskiej (1,62 proc.).

Polski fiskus, nie dość że jest drogi, to jeszcze niewydolny. Szacuje się, że tzw. luka z tytułu nieściągniętego podatku VAT wynosi ponad 50 mld zł w skali roku. Jakby tego było mało w opublikowanym przez Komisję Europejską raporcie na temat unikania opodatkowania możemy przeczytać, iż agresywne optymalizacje podatkowe (stosowane najczęściej przez zagraniczne koncerny i spółki) powodują straty budżetu naszego kraju w wysokości 46 mld zł rocznie z tytułu nieściągniętego podatku CIT! W dużej mierze wynika to z faktu nienależytego przygotowania organów podatkowych w Polsce do weryfikowania prawidłowości rozliczeń pomiędzy podmiotami z udziałem kapitału zagranicznego w kontekście unikania płacenia podatków na rzecz budżetu państwa.

Zamiast skupić się na poprawie wyników ściągania podatku CIT od zagranicznych przedsiębiorstw, rządowe organy podatkowe wolały gnębić kontrolami i drenować kieszenie zwykłych obywateli oraz niewielkich firm z polskim kapitałem. W tym kontekście warto przypomnieć treść tajnej notatki, jaka pod koniec ubiegłego roku wyciekła ze spotkania dyrektorów izb skarbowych z szefostwem Ministerstwa Finansów. Okazało się, że aparat podatkowy rządu w 2015 roku miał być jeszcze bardziej opresyjny wobec Polaków. Resort finansów chciał, aby urzędnicy zmienili tok myślenia – „nie ma być kontroli w celach prewencyjnych. Kontrole podatkowe mają przynosić wpływy do budżetu”.

Na podstawie: OECD.org, RP.pl, Niewygodne.info.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

2 komentarz

 1. Avatar kanton

  Mamy rozbudowany nieruchawy aparat skarbowy. O ile co do małych firm jest opresyjny , to duże firmy mogą spać spokojnie.
  Bo mamy dziadowskie prawo ułożone przez byłych SB-ków , prokuratorów, sędziów. Przypominam że niejaki Strzembosz powiedział że sędziowie sami się oczyszczą. Oj czyszczą się do tej pory.
  Trzeba przetrzepać to towarzystwo wzajemnej adoracji. Na śmieciówki.
  Czas na zmiany.

  0
  • Avatar Jerzy

   Nie będzie żadnych zmian. Po co znów wołać o zmiany miesiąc od czasu gdy Polacy mieli na zmiany realną szansę. Powiedzieli głośne NIE. Referendum zbojkotowali. Na politykę i polityków nie chcą mnieć żadnego wpływu więc po co wracać do tematu?
   Nic się nie zmieni.
   To znaczy, po wyborach będzie gorzej. Urząd podatkowy wydusi dodatkowo… ile to miało być miliardów? I możesz mi wierzyć – ani grosza z tego od międzynarodowych korporacji. Urząd jest na nich za cienki.

   0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816