Bez kategorii
Like

Małysz może skoczyć 3-4 m dalej

31/01/2011
283 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

  Mirosław Dakowski Małysz może skoczyć 3-4 m dalej              Jako fizyk stwierdzam: Dynamikę skoku można znacznie poprawić:   1)     Obecnie skoczkowie nie-efektywnie odbijają się od belki. Zwykle jedynie odpychają się rękami, i to nie wszyscy. Prędkość w tym momencie jest praktycznie równa zero. Późniejsze kucania itp. gimnastyka nic nie dodają. A można – siedząc mocna na belce, wychyliwszy się do tyłu do poziomu pociągnąć silnie z brzucha i dodać początkowe 1-2 m/sek. To łatwo u każdego zawodnika zmierzyć na małej górce z czujnikami. I poprawiać. Skutek jest zbliżony do tego, który można by uzyskać skacząc z 0.5 – 1 belki wyżej. 2)     Dłonie skoczków są w locie bierne. Nie zwiększają powierzchni nośnej. Skoczek, który będzie trzymał dłonie płasko (a lepiej rozczapierzone […]

0


 

Mirosław Dakowski

Małysz może skoczyć 3-4 m dalej

 

           Jako fizyk stwierdzam: Dynamikę skoku można znacznie poprawić:

 

1)     Obecnie skoczkowie nie-efektywnie odbijają się od belki. Zwykle jedynie odpychają się rękami, i to nie wszyscy. Prędkość w tym momencie jest praktycznie równa zero. Późniejsze kucania itp. gimnastyka nic nie dodają. A można – siedząc mocna na belce, wychyliwszy się do tyłu do poziomu pociągnąć silnie z brzucha i dodać początkowe 1-2 m/sek. To łatwo u każdego zawodnika zmierzyć na małej górce z czujnikami. I poprawiać. Skutek jest zbliżony do tego, który można by uzyskać skacząc z 0.5 – 1 belki wyżej.

2)     Dłonie skoczków są w locie bierne. Nie zwiększają powierzchni nośnej. Skoczek, który będzie trzymał dłonie płasko (a lepiej rozczapierzone w rękawicach bez palców) doda 2-3% do swej powierzchni nośnej. Dobry, lekki żeglarz potrafi to wykorzystać.

 

     Razem przynosi to tytułowe 3-4 m wzrostu długości skoku. Co najmniej.

 

Czemu o tym piszę? Próbowałem przed paru laty zainteresować trenera Tajnera, PZN, dziennikarzy sportowych. Nie odpisują na mail’e. Kinderstube? Dr. Kania z Instytutu Lotnictwa, u którego Małysz (chyba i inni) latał w tunelu aerodynamicznym, przyznał mi rację. Ale nie miał siły przebicia.

 

     Może ktoś z Czytelników zechce zainteresować polskich trenerów czy PZN? Może ma więcej ode mnie znajomości, uporu i cierpliwości?

„Towarzysze, pomożecie?”

 

     Oczywiście napisałem prawie wszystko, resztę – opowiem zainteresowanym.

0

Miros

najgrozniejszy obecnie atak, to atak na PRAWDe

107 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758