Komentarze dnia
Like

Małopolska już nie będzie się dusić?

26/01/2017
322 Wyświetlenia
1 Komentarze
1 minut czytania
Małopolska już nie będzie się dusić?

Radni sejmiku wojewódzkiego jednogłośnie przyjęli nowe prawo. Nielegalne będzie montowanie pieców, niespełniających norm emisyjnych, a te już działające mają zostać wymienione w ciągu najbliższych 5 lat. Zakazano też używania najbardziej szkodliwego dla powietrza opału. Małopolska jest pierwszym województwem w Polsce, które zdecydowało się na regionalną ochronę powietrza i mieszkańców, którzy nim oddychają. Jak dotąd podobne regulacje stosował sam Kraków, jednak były one nieskuteczne, m.in. z powodu sytuacji w całym regionie. Teraz podobną uchwałę szykuje województwo śląskie, gdzie sytuacja jest równie zła. W obydwu regionach w grudniu i styczniu pyłowniki nie były w stanie pokazywać poziomu zanieczyszczenia, ponieważ przekraczało ono dostępną skalę – w wielu miejscach normy zostały przekroczone o ponad 2 tys. proc.

0


Od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce nie będzie wolno montować pieców na węgiel i na drewno, nie spełniających norm emisyjnych – ani w nowych domach, ani przy okazji remontów. Do końca 2022 konieczna będzie wymiana najbardziej trujących kotłów, zaś do 2026 roku – tych 3. i 4. klasy, czyli mieszczących się w normach polskich, ale nie europejskich. Również od 1 lipca br. wejdą też w życie poważne ograniczenia dotyczące stosowanego opału. Nie będzie wolno palić w piecach mułami i flotami węglowymi oraz drewnem i biomasą o wilgotności powyżej 20 proc.

Działanie na rzecz czystego powietrza z pewnością jest konieczne, nie wiadomo jednak na razie, jak będzie wyglądała kwestia dopłat dla najbiedniejszych mieszkańców województwa, którzy używają przestarzałych, nieekologicznych pieców i najtańszego opału nie dlatego, że chcą truć siebie i swoich sąsiadów, ale z przyczyn ekonomicznych. W samym Krakowie miasto zwracało pełen koszt wymiany kotła, jednak wiele osób nie decydowało się na to właśnie z obawy, że nie będzie ich stać na surowce, którym będzie się w nim palić.

Autorstwo: Justyna Samolińska

Inne zapisy autora:

0

Wiadomosci 3obieg.pl
Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816