NEWS
Like

Macierewicz: prokuratorzy działali świadomie na szkodę śledztwa dot. Smoleńska

10/07/2013
1648 Wyświetlenia
5 Komentarze
4 minut czytania
Macierewicz: prokuratorzy działali świadomie na szkodę śledztwa dot. Smoleńska

Szef zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów wojskowych prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy. Jego zdaniem prokuratorzy działali świadomie na szkodę śledztwa.                                           Złożone zawiadomienie dotyczy „świadomego i ciągłego wprowadzania od kwietnia 2010 roku w błąd organów państwowych i opinii publicznej przez prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz Wojskowej Okręgowej Prokuratury w Warszawie, prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy samolotu Tu-154”.   Macierewicz podkreślił na środowym posiedzeniu sejmowego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, że w trakcie prac prokuratury wojskowej doszło do „zaniedbań, zaniechań, a wręcz działań na szkodę śledztwa”.   – […]

0


Szef zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS) poinformował, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów wojskowych prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy. Jego zdaniem prokuratorzy działali świadomie na szkodę śledztwa.

 

Macierewicz Antonii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Złożone zawiadomienie dotyczy „świadomego i ciągłego wprowadzania od kwietnia 2010 roku w błąd organów państwowych i opinii publicznej przez prokuratorów Naczelnej Prokuratury Wojskowej oraz Wojskowej Okręgowej Prokuratury w Warszawie, prowadzących postępowanie w sprawie katastrofy samolotu Tu-154”.

 

Macierewicz podkreślił na środowym posiedzeniu sejmowego zespołu ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, że w trakcie prac prokuratury wojskowej doszło do „zaniedbań, zaniechań, a wręcz działań na szkodę śledztwa”.

 

– Mamy do czynienia z sytuacją, w której jesteśmy zobligowani – jako posłowie – złożyć zawiadomienie o przestępstwie świadomego działania przez prokuraturę na szkodę śledztwa przez ukrywanie faktów, wprowadzenie w błąd opinii publicznej i fałszowanie materiału dowodowego z tym związanego – oświadczył.

– Chcemy wystąpić do prokuratora generalnego, by wskazał prokuraturę, która poprowadzi postępowanie przeciwko prokuratorom wojskowym winnym tych zaniechań i działań na szkodę śledztwa – dodał.

 

Poseł PiS zapowiedział też złożenie wniosku o zwołanie specjalnego posiedzenia komisji sprawiedliwości, by prokurator generalny mógł się ustosunkować do tych faktów.

 

Jego zdaniem, ze względu na skalę i długotrwałość „tych działań” prokuratorów wojskowych, trzeba doprowadzić „nie tylko do postawienia im zarzutów”, ale także do powierzenia śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej innej prokuraturze.

 

Według zawiadomienia prokuratorzy nie podejmowali czynności w celu zbadania, czy na pokładzie samolotu Tu-154M doszło do zamachu i „przekazywali w tym zakresie fałszywy obraz ustaleń śledztwa opinii publicznej i organom państwowym”. W zawiadomieniu zarzucono też niedopełnienie obowiązku rzetelnego gromadzenia materiału dowodowego oraz „działanie na niekorzyść Rzeczypospolitej Polskiej w kontaktach z Federacją Rosyjską”.

 

Macierewicz zarzuca prokuratorom m.in., że nie doprowadzili do zwrócenia przez stronę rosyjską wraku Tu-154M oraz oryginałów wszystkich rejestratorów lotu, a także nie wykorzystali „możliwości wzięcia udziału we wszystkich czynnościach dowodowych prowadzonych przez stronę rosyjską np. oględzin wraku w kwietniu 2010 roku”.

 

Wśród podniesionych w dokumencie zarzutów jest też podejmowanie działań „zmierzających wyłącznie do wykazania, że do wybuchu na pokładzie Tu-154” nie doszło oraz „wielokrotne poświadczanie nieprawdy w oficjalnych komunikatach i oświadczeniach, w tym także kierowanych do organów państwowych takich jak prezydent, premier, Sejm, RBN”.

 

Jak wyjaśniono, do poświadczenia nieprawdy doszło m.in. w zakresie „rzekomego wykluczenia przez biegłych z Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii w Warszawie, że na pokładzie samolotu Tu-154M doszło do wybuchu, podczas gdy opinia ta nie stanowi dowodu na tę okoliczność”.

 

Źródło: PAP

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758