Globalnie i Lokalnie
Like

Kto i dlaczego zniszczył polskie górnictwo węglowe?

28/06/2014
1224 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Kto i dlaczego zniszczył polskie górnictwo węglowe?

Węgiel zapewnia dziś 40% potrzeb energii elektrycznej na świecie. Jest drugim po ropie naftowej źródłem energii pierwotnej a także pierwszym źródło energii elektrycznej. Od początku XXI wieku jest najszybciej rosnącym źródłem energii.

Tak, teraz gdy zniszczono górnictwo węglowe w Polsce w świecie węgiel stał się czarnym złotem. W ostatnim dziesięcioleciu wzrost zużycia węgla napędzany był przez wzrostu gospodarczego rozwijających się gospodarek, głównie Chin i Indii.

0


 

Zapotrzebowanie na węgiel nigdy się nie zmniejszyło, prognozy wskazują, że o ile pojawią się dramatyczne zmiany trendów zwiększony apetyt na węgiel będzie kontynuowany w przyszłości. Międzynarodowa Agencja Energii uważa, że potrzebne są większe wysiłki rządów i przemysłu by  opracować bardziej wydajne technologie, aby zapewnić, że węgiel stanie się znacznie bardziej czystym źródłem energii w nadchodzących dekadach.

Czyste FAKTY :

60% wzrostu. Globalna konsumpcja węgla wzrosła z 4,762 mln ton w roku 2000 do 7,697 mln ton w 2012 roku. To jest 60% wzrostu, lub średni wzrost 4% rocznie.

+ 150 MW/dzień. W okresie od 2005 do 2012 roku, Chiny instalują ponad 150 MW  mocy pochodzącej z przetwarzania – codziennie.

Polska na węglu stoi?

Początki górnictwa w Polsce sięgają co najmniej połowy XVII wieku. Działała wówczas kopalnia odkrywkowa w Murckach, co potwierdzają dokumenty z 1657 roku. Wydobycie podziemne rozpoczęto niemalże sto lat później – dokładnie w 1755 roku. Co ciekawe kopalnia ta funkcjonuje do dzisiaj jako KWK Murcki-Staszic w Katowicach. Od samego początku węgiel był kluczowym surowcem dla Polski, obecnie zaspokaja blisko 60% zapotrzebowania energetycznego w naszym kraju.( źródło: mlodygornik.natemat.pl)

Przed wojną na 10  państw, produkujących w latach 1924-33 najwięcej węgla Polska zajmowała 5. pozycję, z wynikiem 35,4 mln ton, co dawało Rzeczypospolitej 3,04 proc. światowej produkcji. Dziś ten wskaźnik jest dwukrotnie mniejszy, choć technika górnicza sięgnęła wręcz kosmosu, a kombajn zastąpił łopaty, kilofy, strugi i urobek przez roboty strzałowe.

W 1929 r. tona grubego w kopalni kosztowała ok. 38,5 zł. Za 2 zł można było w owym czasie wypić ćwiartkę luksusowej wódki, napalić się egipskich papierosów, pokręcić na karuzeli i jeszcze zostało, a jajko kosztowało ok. 5 gr. Przeciętna cena węgla w roku 1928 (…) obliczona dla 54 kopalń wynosiła… 40 zł za tonę w sprzedaży z kopalni. A ile koszt wydobycia? Ano 18,32 zł za tonę! Coś jeszcze dodać? A dodam, że w tonie wydobytego węgla robocizna kosztowała 7,62 zł, administracja 1,33, podatki i opłaty – 0,37, prowizje – 0,45 zł.

W 1934 r. w kopalniach II RP pracowało 74 tys. ludzi. Kopalnie nie były przedsiębiorstwami filantropijnymi, zarabiały na działalności. Górnicy przynależeli do grupy lepiej wynagradzanych.   W 1939 r. robotnik w Polsce zarabiał średnio 140 zł, a górnik średnio 240 zł, czyli tyle, ile dostawał zawodowy podporucznik. W tym czasie kurs dolara wynosił ok. 5,3 zł, a kilogram czystego złota kosztował 5924 zł, czyli tyle, ile 269 t węgla. (źródło:nettg.pl/news)

Polskie zasoby węgla kamiennego szacowane są jako jedne z największych na świecie – jeszcze w 1979 roku wydobywaliśmy blisko 180 mln ton tego surowca i znajdowaliśmy się w pierwszej piątce krajów z największym wydobyciem. Ile dokładnie jest  opłacalnych zasobów w naszym kraju, nikt dokładnie nie wie.

Niemcy na potęgę importują węgiel zza granicy, w tym między innymi i z Polski.  Niemiecka firma chcę wybudować swoją kopalnie na Orzeszu i zacząć wydobywać pierwszy węgiel w Polsce już w 2017 roku.  Czesi mają już u nas swoją kopalnie i od kilku lat wydobywają z powodzeniem wydobywają u nas węgiel. Nasz, polski węgiel.

Dlaczego zniszczono polskie górnictwo? Czy naprawdę nie potrafimy eksploatować kopalni? Czy na pewno musimy być importerem a nie eksporterem węgla? Czy na pewno powinniśmy budować elektrownie atomowe a nie węglowe?

Pytań jest chyba znacznie więcej.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758