Bez kategorii
Like

Kręcenie o STOENie

28/11/2011
388 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Kolejna prywatyzacja odbija się czkawką. Oprócz generała Gromosława, mamy w tle niemieckiego inwestora RWE, który współpracuje coraz ściślej z Gazpromem, oraz BRE Bank pod prezesurą Wojciecha Kostrzewy, teraz ITI.

0


Spolka BRE Corporate Finance tak opisuje swoja historie:

"Spółka powstała w roku w 1991 roku jako BMF SA (Business Management & Finance SA). Pod firmą BMF działaliśmy do roku 1997. W roku 1997 roku staliśmy się częścią Grupy BRE Banku. Rok 2001 stał się początkiem naszej nowej tożsamości. Od tego momentu działamy jako BRE Bank Corporate Finance SA, będąc częścią pionu bankowości inwestycyjnej Grupy BRE Banku."

BMF SA zakontraktowala uslugi generala Gromoslawa w projekcie STOEN. Kilka lat pozniej general Gromoslaw zostal nawet czlonkiem rady nadzorczej BRE Bank. Prezesem BRE Bank podczas biznesowego romansu generala Gromoslawa z BRE Bankiem byl Wojciech Kostrzewa, aktualny prezes ITI. 

Po odejsciu Kostrzewy z BRE Bank (w niewyjasnionych okolicznosciach) Kostrzewe wzial pod swoje skrzydla w ITI w 2005 roku Jan Wejchert.

Jan Wejchert, jak pamietamy, byl czescia grupy mlodych zdolnych wyslanych w polowie lat 70tych do realizacji okreslonych zadan na Zachodzie. Jan Wejchert zostal podczepiony pod zachodnioniemiecka spolka Konsuprod GmbH, Marian Zacharski ruszyl na podboj Kalifornii a Gromoslaw Czempinski zostal konsulem ambasady PRL w Chicago.

Na poczatku lat 80tych Gromoslaw Czempinski przezywal wpolne chwile z Andrzejem Olechowskim w Genewie: Czempinski jako pracownik polskiego przedstawicielstwa przy ONZ a Olechowski jako pracownik UNCTAD.

Nabywca STOENu to konglomerat niemiecki RWE. RWE jest wspoludzialowcem w gazociagu Nord Stream, w ktorym Gazprom ma 51% udzialow. Prezesem spolki Nord Stream jest byly oficer NRD-owskiej bezpieki (Stasi).

Od kilku miesiecy RWE i Gazprom negocjuja serie wspolnych inwestycji w sektorze energetycznym. Mowi sie tez o mozliwym przyszlym wejsciu Gazpromu w kapital RWE.

Prezesi RWE i Gazpromu podpisali w lipcu 2011 w Rzymie tzw. porozumienie tymczasowe, w sprawie wspolnych inwestycji w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Beneluksie.

Jak RWE zdolal kupic 85% STOENu podczas kiedy przetarg prywatyacyjny dotyczyl 25% spolki, jest sprawa dla reportera. MSP nie mial upowaznien do negocjacji sprzedazy 85% pakietu akcji STOENu.

Akrobatyke afery STOEN, godna Franza Kafki, podsumowal swietnie juz w 2003 roku pan Dariusz Mioduski, czlowiek bliski Janowi Wejchertowi, wowczas prawnik kancelarii Cameron McKenna a aktualnie prezes Kulczyk Holding SA, cytat:

"To, co ewentualnie można by podważać, to „legalność” negocjacji. Uważam, że byłby to kiepski powód unieważnienia transakcji ".

Praktyka prawa jest czyms niezwykle ciekawym.

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758