HYDE PARK
Like

Kiedy przydaje się wzornik kolorów NCS?

30/06/2022
254 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
Kiedy przydaje się wzornik kolorów NCS?

Niezależnie od tego, czy planujemy pomalować ścianę w domu, otynkować elewację, czy dobrać kolor jakiejkolwiek dekoracji, tym, co pozwala poruszać się sprawnie po świecie kolorów, są wzorniki barw. Co ciekawe, do wyboru mamy kilka popularnych palet kolorystycznych, ale to właśnie wzornik NCS jest tym, po którego najczęściej sięgają profesjonaliści. Kiedy dokładnie przydaje się wzornik kolorów NCS i dlaczego jest tak wyjątkowy?  Wzornik kolorów NCS, czyli kolory takie, jakie widzimy! Tym, co odróżnia paletę kolorów NCS od innych znanych systemów oznaczania barw, jakim jest przykładowo paleta RAL, jest podstawa identyfikacji kolorystycznej, na jakiej bazuje. Wzornik kolorów NCS to system oparty na 6 barwach, które człowiek rozróżnia w sposób naturalny. Jest to biel, czerń, żółć, czerwień, zieleń oraz kolor niebieski.  Jest to […]

0


Niezależnie od tego, czy planujemy pomalować ścianę w domu, otynkować elewację, czy dobrać kolor jakiejkolwiek dekoracji, tym, co pozwala poruszać się sprawnie po świecie kolorów, są wzorniki barw. Co ciekawe, do wyboru mamy kilka popularnych palet kolorystycznych, ale to właśnie wzornik NCS jest tym, po którego najczęściej sięgają profesjonaliści. Kiedy dokładnie przydaje się wzornik kolorów NCS i dlaczego jest tak wyjątkowy? 

Wzornik kolorów NCS, czyli kolory takie, jakie widzimy!

Tym, co odróżnia paletę kolorów NCS od innych znanych systemów oznaczania barw, jakim jest przykładowo paleta RAL, jest podstawa identyfikacji kolorystycznej, na jakiej bazuje. Wzornik kolorów NCS to system oparty na 6 barwach, które człowiek rozróżnia w sposób naturalny. Jest to biel, czerń, żółć, czerwień, zieleń oraz kolor niebieski. 

Jest to również niezwykle logiczny system, który pozwala na precyzyjne określenie koloru z uwzględnieniem: 

  • procentowego udziału poszczególnych barw w danym kolorze
  • chromatyczności
  • sczernienia

Precyzyjność modelu NCS pozwala na pełne dopasowanie kolorów. Z tego też względu system NCS ma również szerokie zastosowanie przy rekonstrukcjach obiektów historycznych, umożliwiając ich wierną renowację. To jest jednak bardziej sporadyczne zastosowanie palety NCS. Gdzie zatem wzornik kolorów NCS przydaje się najbardziej?

Identyfikacja kolorów – próbki barw we wzornikach NCS

Wzorniki to przede wszystkim narzędzia, które służą do analizy i pomiaru kolorów, umożliwiając ich identyfikację, a tym samym pełne dopasowanie. Najczęściej wzornik kolorów NCS spotkać można tam, gdzie wybieramy produkty oferowane w szerokiej gamie kolorystycznej. Wielu producentów farb, tkanin czy szeregu innych elementów dekoracyjnych bazuje na wzornikach kolorystycznych palety NCS. To jednak tylko jeden ze sposobów zastosowania wzorników. 

Wzorniki NCS dla profesjonalistów

Wzornik kolorów NCS to również jedno z podstawowych narzędzi pracy, które przydaje się profesjonalnym projektantom wnętrz czy wszystkim osobom zajmującym się szeroko pojętą aranżacją przestrzeni. Umożliwia on wygodną i pozbawioną wszelkiej niejasności współpracę z klientem, pozwala bowiem na precyzyjną identyfikację kolorów. Wzorniki NCS są bowiem tworzone na specjalnym papierze, co umożliwia niezwykle wierne przedstawienie każdego koloru.

Ponadto wzorniki kolorów NCS są dostępne w dość zróżnicowanej formie. Przykładowo są to wzorniki zawierające pełną gamę barw i odcieni NCS wynoszącą aż 2050 kolorów (Wzornik NCS Index 2050) lub bardziej sprecyzowane wzorniki, takie jak NCS Inspire 1058 czy NCS Black and White – umożliwiający identyfikację koloru białego i czarnego w skali zawierającej kilkadziesiąt stopni szarości.

0

kampanieonline

234 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758