Bez kategorii
Like

Każdy chciałby być piękny, młody i bogaty…

14/02/2012
558 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

wpis za: http://www.stefczyk.info/blogi/okiem-prawnika/kazdy-chcialby-byc-piekny-mlody-i-bogaty…

0


Obywatelski projekt ustawy nie podlega zasadzie dyskontynuacji prac po zakończeniu kadencji.

 

Dlatego 15 lutego 2012 r. pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM przedstawi w Sejmie poprawki do złożonego w poprzedniej kadencji projektu.Według zapowiedzi będą to: kwotowa ulga podatkowa w jednakowej wysokości dla wszystkich, oszczędzanie do 67 roku życia, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn jako warunek skorzystania z odpisu, oraz brak opodatkowania wypłat dożywotnich w przypadku wybrania świadczeń dożywotnich lub 18% podatek w przypadku wypłaty jednorazowej.

 
Dlaczego w ogóle pojawia się kwestia zgładzania poprawek do zgłoszonego wcześniej projektu? Bo rząd PO-PSL ograniczając w 2011 r. wysokość składki przekazywanej do OFE o 5 punktów procentowych, przy okazji wprowadził m.in. nową formę oszczędzania na emeryturę – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), które uzupełniły dodatkowe formy oszczędzania na emeryturę, takie jak Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE). IKZE od IKE różni się przede wszystkim tym, że inny jest reżim podatkowy dotyczący tych form oszczędzania na emeryturę. W IKE zastosowano zasadę Podatek, Zwolnienie, Zwolnienie, a w IKZE – Zwolnienie, Zwolnienie, Podatek. Oznacza to, że w choć obie formy oszczędzania korzystają ze zwolnienia podatkowego w fazie oszczędzania (z podatku od zysków kapitałowych), to różnią się sposobem opodatkowania wpłat i wypłat – w przypadku IKE wpłaty nie podlegają zwolnieniu od podatku, natomiast wolne od podatku są wypłaty. W przypadku IKZE jest odwrotnie – wolne od podatku są wpłaty na IKZE, ale opodatkowaniu podlegając wypłaty. W istocie rzeczy IKZE zrealizowało wcześniejsze propozycje inicjatywy ustawodawczej RAZEM, które miały doprowadzić do zastąpienia dotychczasowej zasady stosowanej w IKE (Podatek, Zwolnienie, Zwolnienie), zasadą, jaką przyjęto w przypadku IKZE (Zwolnienie, Zwolnienie, Podatek). W wyniku wprowadzenia IKZE system stał się bardziej skomplikowany, ale oszczędzający wybierając między IKE a IKZE mają możliwość wyboru reżimu podatkowego i momentu skorzystania z ulgi podatkowej – w fazie wpłaty lub wypłaty. Zatem podstawowy cel stojący za projektem obywatelskim został spełniony, choć legislacyjnie w odmienny sposób, niż proponował to komitet.

 
O ile propozycja ustalenia stałej stawki podatku w przypadku wypłaty jednorazowej na poziomie obecnej 1 stawki podatkowej wydaje się interesująca, to niestety jest praktyczna skuteczność może być ograniczona, bo nie zapobiega możliwości podwyższenia tej stawki przez ustawodawcę w przyszłości, przy okazji zmian innych stawek podatkowych. Również propozycja likwidacji uzależnienia poziomu ulgi podatkowej w IKZE od poziomu wynagrodzenia, warta jest dyskusji, choć zastanowić się należy, czy w ogóle limity wpłat na IKE, IKZE czy PPE powinny być zachowane. Warto pamiętać, że pierwotnie wpłaty na PPE nie były limitowane kwotowo, a jedynie ograniczone były w przypadku składki podstawowej opłacanej przez pracodawcę do 7% wynagrodzenia, a w przypadku składki dodatkowej opłacanej przez pracownika – poziomem jego wynagrodzenia (bo składka miała być na podstawie dobrowolnej deklaracji pracownika potrącana przez pracodawcę z jego wynagrodzenia). Ograniczenie kwotowe wprowadzono „przy okazji” wprowadzenia do systemu IKE.

 
Natomiast szczególnej uwadze warto poddać propozycję wprowadzenia ulgi podatkowej od wypłaty dożywotniej. Oznaczałoby to bowiem, że IKZE przy wypłacie dożywotniej oparte byłoby o reżim podatkowy Zwolnienie, Zwolnienie, Zwolnienie, czyli korzystniejszy nawet niż w przypadku obowiązkowe części systemu (OFE i ZUS), opartych o zasadę Zwolnienie, Zwolnienie, Podatek.

 
Niewątpliwie państwo powinno wspierać oszczędności emerytalne, zarówno obowiązkowe, jak i dobrowolne, by zapewnić jak najwyższy poziom oszczędności. Nie da się jednak tego zrobić rezygnując z podatków, jak zamierza zaproponować pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej RAZEM w Sejmie. Każdy chciałby być piękny, młody i bogaty, ale…
Paweł Pelc
12.02.2012 r.

za: http://www.stefczyk.info/blogi/okiem-prawnika/kazdy-chcialby-byc-piekny-mlody-i-bogaty

0

Pawe

www.pawelpelc.pl

165 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758