NEWS
Like

Jesteśmy bezpieczniejsi. Inauguracja dowództwa V Korpusu wojsk USA

20/11/2020
307 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Dziś w USA został w Poznaniu reaktywowany V Korpus Armii Stanów Zjednoczonych z oficjalnym jego ulokowaniem tj.wysuniętego stanowiska dowodzenia tego Korpusu.

0


Wojsko Stanów Zjednoczonych na stałe w Poznaniu.

Dziś w USA został w Poznaniu reaktywowany V Korpus Armii Stanów Zjednoczonych z  oficjalnym jego ulokowaniem tj.wysuniętego stanowiska dowodzenia tego Korpusu. Liczy on dzisiaj prawie ok. 200 żołnierzy. Utworzenie w Polsce dowództwa V Korpusu zapowiedziano w umowie podpisanej w Warszawie 15 sierpnia przez szefa MON-u Mariusza Błaszczaka i sekretarza stanu Mike’a Pompeo.

Dowództwo V Korpusu mieści się w Fort Knox w stanie Kentucky. Ogłaszając decyzję o aktywacji dowództwa Korpusu Pentagon zapowiedział, że wysunięte stanowisko dowodzenia znajdzie się w Europie. Całe dowództwo ma liczyć około 635 żołnierzy, część z nich będzie rotacyjnie służyć w Poznaniu.

Przypominam, że V Korpus jest czwartą tego rodzaju strukturą dowodzenia, istniejącą obecnie w ramach US Army. Przy czym, V Korpus jest ściśle związany z rozwojem sytuacji polityczno-wojskowej w relacjach Stanów Zjednoczonych i Europy, począwszy od amerykańskiego zaangażowania wojskowego pod koniec I wojny światowej, aż do zimnej wojny i kształtowania się sytuacji w okresie postzimnowojennym.

“Obecność wysuniętego dowództwa V. Korpusu Sił lądowych USA w Polsce jest gwarancją odstraszania ewentualnego agresora – powiedział w Poznaniu szef MON Mariusz Błaszczak. – Obecność V Korpusu w Polsce wzmocni współpracę i integrację USA i Polski; doprowadzi do łatwiejszego osiągniecia celów strategicznych i operacyjnych w tym regionie ” – powiedziała dzisiaj w Poznaniu ambasador USA Georgette Mosbacher.

“Staliśmy się jednym z głównych sojuszników USA, ta współpraca przebiega modelowo – nie tylko korzystamy z bezpieczeństwa jakie daje NATO, ale sami gwarantujemy bezpieczeństwo poprzez nasz polski udział w całym systemie stworzonym w ramach NATO i bliską współpracę z liderem NATO – USA” – przypomniał Minister Obrony Narodowej.

W skład V Korpusu wchodzą następujące jednostki wojsk USA:

2 pułk kawalerii (Stryker)

12 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych

170 Brygada Piechoty

172 Brygada Piechoty

173 Brygadowa Powietrznodesantowa Grupa Bojowa

V Korpus Armii Amerykańskiej to potężna siła uderzeniowa i odstraszenia potencjalnego agresora – Rosję. Doborowe jednostki pancerno- zmotoryzowane, lotnicze i rakietowe Armii Amerykańskiej wspólnie z wojskami Rzeczypospolitej Polskiej oraz wydzielonych jednostek wojskowych NATO to wystarczająca siła militarna do ostudzenia Putina od zakusów uderzenia na Polskę. To gwarancja naszego bezpieczeństwa.

Żródło :

https://www.defence24.pl/oficjalna-ceremonia-reaktywacji-v-korpusu-w-fort-knox

https://niezalezna.pl/364974-inauguracja-dowodztwa-v-korpusu-wojsk-usa-to-gwarancja-odstraszania-ewentualnego-agresora

Inne zapisy autora:

0

Tezeusz
Tezeusz

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem.

116 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816