BIZNES
Like

Jaka przyszłość czeka spółkę zbożową Elewarr?

02/06/2016
609 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Jaka przyszłość czeka spółkę zbożową Elewarr?

Co się stanie ze spółką Elewarr? Likwidacja, połączenie, włączenie do holdingu. W ubiegłym roku NIK postulował likwidację spółki. W tym roku zadecyduje się prawdopodobnie jej przyszłość.

0


Pierwsza propozycja złożona w formie petycji przez dra Daniela Alain Korony – b. prezesa spółki a aktualnie prezesa Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE polega na utworzeniu nowej spółki poprzez likwidację spółki Elewarr i Zamojskich Zakładów Zbożowych, i równocześnie przekazanie nadzoru właścicielskiego bezpośrednio Ministerstwu Rolnictwa (skoro Ministerstwo Skarbu Państwa ulega likwidacji). W uzasadnieniu tej propozycji, Stowarzyszenie wskazało że ZZZ i Elewarr na południowym wschodzie Polski stanowią dla siebie konkurencję, Elewarr ma złą renomę i na domiar patologii w tej spółce nie zniknęły. Zdaniem Stowarzyszenia uzdrowienie spółki w ramach dotychczasowej struktury będzie zbyt kosztowne. Zatem potrzebne jest utworzenie nowej spółki bez obciążeń poprzedniej spółki. Warto dodać, iż zrealizowanie tej propozycji oznaczałoby także czystkę kadrową (zatrudnienie następowałoby od nowa), a zatem można by się pozbyć przy okazji PSLowskich balastów.

Z kolei resort skarbu przedstawił inną koncepcję – konsolidację podmiotów branży spożywczej i rolniczej czyli tzw. Polskiej Grupy Spożywczej, tj. holdingu obejmującego Krajową Spółkę Cukrową, Elewarr, i kilka innych spółek z branży rolnej i spożywczej. MSP przedstawił nawet projekt zarządzenia dot. utworzenia międzyresortowego zespołu ws. wypracowania projektu konsolidacji w skład którego weszliby m.in. oprócz wysokich urzędników resortu skarbu i rolnictwa także prezes spółki Elewarr i prezes Krajowej Spółki Cukrowej. Utworzenie holdingu jednak oznacza raczej utrzymanie dotychczasowych spółek (choć nie wykluczone są także połączenia). Jak na razie jednak zarządzenia ws. międzyresortowego zespołu jeszcze nie ma.

Niedługo powinniśmy poznać wstępne zamierzenia dot. Elewarru. Do 15 czerwca Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązał się udzielić odpowiedzi na petycję Stowarzyszenia w zakresie utworzenia nowej spółki na bazie likwidacji i połączenia Elewarru i ZZZ. Realizacja tej koncepcji mogłoby zresztą stanowić wstępny etap w ramach tworzenia holdingu. 

(za SERWIS21)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

226 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816