Bez kategorii
Like

Jak można dobrze rządzić Polską?

27/11/2012
568 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

W sumie bardzo interesująca debata, szkoda, że tak potraktowana przez właścicieli mediów ale dla zainteresowanych mam dobrą wiadomość już w najbliższym czasie prezes Kaczyński, zapowiedział następną o podobnej problematyce.

0


 1. Wczoraj w Sejmie miała miejsce już 6 debata programowa organizowana przez Prawo i Sprawiedliwość pod takim właśnie tytułem. Piszę szósta bo były już debaty o nowym systemie podatkowym, proponowanych przez PiS zmianach w systemie ochrony zdrowia, rynku pracy, relacjach rząd – samorząd, nowej polityce rolnej i teraz o sprawnym państwie.

Do debaty zostali zaproszeni zarówno ludzie nauki jak uznani przedstawiciele praktyki rządzenia państwem, czasami byli to ludzie z tytułami naukowymi którzy jakiś czas temu pełnili ważne funkcje państwowe.

Wszystkich nazwisk oczywiście nie wymienię. Ale był nestor polskiej teorii organizacji i zarządzania prof. Witold Kieżun, znany socjolog prof. Jadwiga Staniszkis, prof. Krzysztof Rybiński (jakiś czas temu wiceprezes NBP), prof. Witold Modzelewski obecnie szef Instytutu Podatkowego a parę lat temu wiceminister finansów, wreszcie Anna Strężyńska do niedawna prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej postrzegana jako „żelazna dama” w tej dziedzinie, którą niestety zupełnie niedawno odwołał z zajmowanego stanowiska premier Tusk.

Było jeszcze kilkunastu innych znakomitych profesorów, a także znawców praktyki rządzenia byli także kandydat na premiera rządu technicznego prof. Gliński i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

2. Mimo tego, że naprawdę interesująca dyskusja trwała 5 godzin, trudno szukać jej choćby zgrubnego omówienia w głównych mediach (poza niektórymi portalami internetowymi) choć na sali przez cały czas były kamery i mikrofony wiodących stacji telewizyjnych i radiowych.

Widać, że wajcha medialna została przestawiona na trwałe, nie można już pokazywać debat organizowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, bo pokazują „kawał prawdy” o skutkach 5-letnich rządów Tuska i jego ekipy, a także to, że jest budowany przez tę partię ze środowiskiem naukowców alternatywny program, który pozwoli przystąpić do gruntownych zmian w Polsce, natychmiast po wygranych wyborach.

Sam wczoraj zostałem „ofiarą” tej przestawionej wajchy. Zostałem zaproszony na wieczór do jednej stacji telewizyjnych właśnie na rozmowę o ustaleniach tej debaty ale już w studio okazało się, że o niej, nie będzie nic.

Ale było za to o dokumentaliście Braunie i jego wypowiedzi, z mocną sugestią że odpowiada za tę wypowiedź PiS, było także o zapowiadanych marszach antyniemieckich w Opolu i generalnie o tym, że to ta właśnie partia odpowiada za język nienawiści w polskiej polityce, jakby nie było „dożynania watach” Ministra Sikorskiego czy śmierci pracownika biura poselskiego PiS w Łodzi, zamordowanego przez działacza Platformy.

3. Samej debaty nie jestem w stanie streścić (zainteresowanych odsyłam na stronę www.mypis.pl, gdzie jest relacja wideo) ale przytoczę klika ważnych moim zdaniem stwierdzeń, które na niej padły.

Pof. Kieżun zwrócił uwagę, że trudno budować sprawne państwo w sytuacji kiedy corocznie wyjeżdża z Polski 80-90 mld zł kapitału, który transferują od nas firmy zagraniczne, prof. Rybiński podkreślił, że trudno o sprawną administrację publiczną, która w prawdzie od roku 1989 powiększyła się ze 150 tysięcy do 450 tysięcy osób ale strukturę ma dalej postkomunistyczną, prof. Staniszkis (także prof. Szczerski) mówili o sieciowości administracji unijnej i kompletnym nie przystawaniu do tego modelu polskiej administracji, wreszcie była prezes UKE Anna Strężyńska dawała nadzieję, że nawet punktowe dobrze przygotowane zmiany w administracji czy gospodarce mogą dać i silny impuls rozwojowy i np. duże oszczędności.

W tym kontekście wymieniła zmiany ustawowe wprowadzone w 2006 roku na rynku telekomunikacyjnym, które dały nie tylko silny rozwój tego rodzaju usług ale także przyniosły w ciągu 4 kolejnych lat 4 mld zł oszczędności, które zostały w kieszeniach konsumentów.

W sumie bardzo interesująca debata, szkoda, że tak potraktowana przez właścicieli mediów (w tym także media publiczne, których właścicielem okazuje się koalicja PO-PSL-SLD) ale dla zainteresowanych mam dobrą wiadomość już w najbliższym czasie prezes Kaczyński, zapowiedział następną o podobnej problematyce.

Inne zapisy autora:

0

kuzmiuk

Blog ekonomiczno-polityczny

555 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758