HYDE PARK
Like

Inwestycja w ETF. Czemu warto?

12/10/2022
188 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
Inwestycja w ETF. Czemu warto?

ETF-y to dobry instrument dla początkującego tradera. Czemu warto włączyć je do swojego portfela?

0


Standardowe metody handlu akcjami wymagają dużego doświadczenia. Nie bez znaczenia jest również to, że dywersyfikacja inwestorskiego portfela – niezbędna do ochrony kapitału przed niekorzystnymi trendami rynkowymi – wiąże się ze sporymi wydatkami. Sposobem na rozwiązanie obu problemu może być inwestycja w ETF-y. Co warto wiedzieć o tych instrumentach finansowych? Jak wypadają w porównaniu z akcjami? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ETF-u? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.

ETF – czym są? Czemu warto w nie inwestować?

ETF to skrót od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund, co można przetłumaczyć jako fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie. Fakt, że jego akcje dostępne są w obiegu giełdowym sprawia, że z perspektywy inwestora ETF-y znacznie różnią się od zwykłych funduszy. Najważniejsza różnica tkwi w sposobie dołączenia. By zostać akcjonariuszem, wystarczy wykupić odpowiednią liczbę akcji. Jeśli inwestor z jakichś przyczyn chce zaprzestać uczestnictwa, może je po prostu sprzedać. To zapewnia szybkość reagowania na ewentualne niekorzystne wydarzenia na rynkach i pozwala wydajniej chronić zainwestowany kapitał.

Kolejna charakterystyczna cecha ETF-ów to fakt, że są one oparte na indeksach giełdowych. Dzięki temu dobrze odwzorowują specyfikę i kondycję poszczególnych sektorów. Są też dobrym sposobem na łatwe, szybkie i tanie dywersyfikowanie portfela. Wykupując jedną akcję ETF-u, trader inwestuje w akcje wszystkich spółek wchodzących w skład danego indeksu. To również ważny atut z punktu widzenia przewidywania trendów. Prognozowanie wyceny akcji konkretnej spółki jest wyzwaniem dużo trudniejszym niż w przypadku całych indeksów.

W ETF-y można inwestować przez platformy inwestycyjne różnych brokerów. Dobra oferta powinna cechować się nie tylko niskimi kosztami i łatwością obsługi, ale też wsparciem ekspertów oraz zespołu technicznego. Duże znaczenie ma też dostęp do stale aktualizowanych, wartościowych materiałów edukacyjnych. Przykładową platformę możesz sprawdzić tutaj – dowiedz się, jak działa i co konkretnie oferuje.

Wybieramy ETF. Na co zwrócić uwagę?

Na światowych giełdach notowanych jest mnóstwo ETF-ów. Rozbieżności w wysokości generowanych przez nie zysków zdarzają się nawet w funduszach opartych na tych samych indeksach giełdowych. Jak więc ocenić zasadność kupna akcji danego ETF-u? To niełatwe. Wymaga wzięcia pod uwagę historycznych wyników funduszu oraz wykresów indeksu oraz prognoz dotyczących tego drugiego.

W podjęciu właściwej decyzji pomocne będą też materiały edukacyjne o wysokiej jakości. Dlatego wybierając platformę, dużą uwagę zwróć właśnie na ten aspekt. Dzięki aktualnym informacjom o rynkach łatwiej ci będzie opracować skuteczną strategię i tym samym zwiększyć zyski oraz zminimalizować ryzyko. Warto też polegać na danych z różnych źródeł – dlatego na bieżąco śledź branżowe serwisy i blogi, a także opinie inwestycyjnych guru.

0

kampanieonline

247 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758