HYDE PARK
Like

Ile zapłacisz za OC Twojego samochodu?

11/01/2019
4859 Wyświetlenia
1 Komentarze
6 minut czytania
Ile zapłacisz za OC Twojego samochodu?

Zakup ubezpieczenia OC dla samochodu to obowiązek, który został uregulowany za pośrednictwem ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych. Konieczność jego posiadania powoduje, że wielu kierowców przy wyborze sugeruje się wyłącznie ceną tego ubezpieczenia. Sprawdzamy, jakich kosztów można się spodziewać za ubezpieczenie.

0


Zanim przejdziemy do analizy kosztów ubezpieczenia OC, warto się zastanowić, co w ogóle wpływa na składkę ubezpieczeniową i co ją kształtuje. To bardzo ważne kwestie i istotne zagadnienia, których zrozumienie pozwoli lepiej zrozumieć temat samego OC. 

To sprawia, że kierowcy płacą wyższe OC

Przy ustalaniu wysokości składki za ubezpieczenie brane są pod uwagę takie czynniki jak:

  • wiek kierowcy, 
  • jego staż za kierownicą,
  • miejsce zamieszkania. 

Wiek kierowcy może wpłynąć na wzrost lub obniżenie składki ubezpieczeniowej. Młody kierowca musi ponieść największe koszty za swoje ubezpieczenie. Wiąże się to z jego małym doświadczeniem za kierownicą oraz mniejszą odpowiedzialnością w poruszaniu się samochodem, co wynika z danych statystycznych. Według tych informacji, kierowcy do 27. roku życia powodują najwięcej wypadków, właśnie dlatego płacą najwyższe składki. 

Jeżeli zaś chodzi o miejsce zamieszkania, to im większe miasto, tym wyższa składka ubezpieczeniowa i odwrotnie. Wiąże się to głównie z tym, że w większych miastach jest większy i bardziej skomplikowany ruch drogowy, więc większe ryzyko ubezpieczeniowe, które rekompensowane jest wyższą składką. 

Parametry samochodu też mają znaczenie

Bardzo duże znaczenie przy ustalaniu składki ubezpieczeniowej mają parametry ubezpieczanego samochodu. Są to:

  • rok produkcji;
  • data pierwszej rejestracji w Polsce;
  • dotychczasowy przebieg;
  • pojemność i moc silnika;
  • marka i model ubezpieczanego samochodu. 

Stare samochody i te bardzo nowe są przyczyną podniesienia składki ubezpieczeniowej. Podobnie rzecz się ma z dużym przebiegiem. Jeżeli auto wskazuje wiele tysięcy kilometrów przebiegu, to składka będzie wyższa, niż w przypadku, gdy przebieg ten będzie mniejszy. 

Im większa pojemność silnika i większa jego moc, tym wyższa składka. Jeżeli natomiast silnik jest mały, to i składka będzie nieco mniejsza. Marka i model zależą od polityki ubezpieczeniowej firmy. Niektóre bowiem „lubią” pewne marki i te ubezpieczane są na korzystniejszych warunkach. Inne marki są zaś mniej „lubiane” i te będą miały wyższą składkę. Nigdzie jednak nie da się znaleźć informacji, która firma preferuje jaką markę samochodu. 

Jak znaleźć najtańszą polisę ubezpieczeniową?

Mając na uwadze powyższe informacje, warto się zastanowić, ile trzeba będzie zapłacić za swoje ubezpieczenie OC. Pomocą w tym będzie porównywarka. Przeglądając zgromadzone w niej ubezpieczenia OC – ubezpieczamy-auto.pl można zobaczyć, jak kształtują się obecnie obowiązujące składki i ile, mniej więcej trzeba będzie za to zapłacić. 

Wystarczy podać wszystkie dane, których wymaga zamieszczony na stronie formularz i poczekać kilka chwil, by uzyskać bardzo ciekawe i przydatne zestawienie. 

Jeżeli podane dane będą prawdziwe, to wyświetlone w kalkulatorze oc składki będą tymi, które oddają rzeczywiste koszty takiej polisy. Warto więc skorzystać z tego rozwiązania, ponieważ nie tylko jest źródłem informacji na temat tego, ile trzeba będzie zapłacić za OC swojego samochodu, ale również pomoże znaleźć najtańsze ubezpieczenie. 

Zalety porównywarki

Zalet takiej porównywarki jest wiele. Pozwala oszczędzić czas, można z niej skorzystać w dowolnym momencie i z dowolnego miejsca. Pozwala wykonać wycenę dla konkretnego ubezpieczonego z konkretnym pojazdem, co powoduje, że otrzymane stawki są rzeczywiste i takich kwot można się spodziewać. 

Porównywarka pokazuje też różne oferty, w różnych cenach, dostępne u różnych ubezpieczycieli. W efekcie można wybrać najtańszą polisę. Polisa OC dla młodego kierowcy na ubezpieczamy-auto.pl również może być znacznie łatwiej znaleziona. W tym temacie szczególnym problemem jest wysokość składki dla młodego ubezpieczonego, a porównywarka ułatwi znalezienie stosunkowo najtańszej. 

Podsumowując, nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile będzie kosztowało ubezpieczenie OC dla samochodu, ponieważ to wartość zależna od bardzo wielu czynników. Warto jednak korzystać z narzędzi dostępnych w internecie, by zorientować się, jakich kwot można się spodziewać. 

Inne zapisy autora:

0

kampanieonline
kampanieonline

166 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816