Bez kategorii
Like

HAUSNER LIBERTARIANINEM?

24/01/2013
384 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Właśnie się dowiedziałem, że dziś rano Pan Profesor Jerzy Hausner powiedział, że jestem „skrajnym libertarianinem”. Rozumiem, że się Pan Profesor z rana przejęzyczył, bo nie śmiem przypuszczać, że nie odróżnia „libertarializmu” od „liberalizmu”.

0


Ale oczywiście nie o przejęzyczenie chodzi. Pan Profesor powiedział to w kontekście OFE. Skoro uważam, że OFE nie powinny być obowiązkowe, to jestem „libertarianinem” (i to nawet „skrajnym”) który zwalcza „ubezpieczenia społeczne” – a więc na pewno chce doprowadzić do eksterminacji emerytów.

Najwyraźniej Pan Profesor, jak inżynier Mamoń piosenki, lubi tylko te teorie, które zna. Mojej nie zna, to nie lubi. Ale jak nie lubi to może krytykować przecież to oczywiste. Bo w środowisku Pana Profesora, „libertarianin” to chyba gorsza obelga niż „złodziej”.

Więc pozwolę sobie przypomnieć, że w CAS postulujemy, na wzór kanadyjski i nowozelandzki, emeryturę państwową! W tym samym kierunku podąża właśnie rząd brytyjski w ogłoszonej w ubiegłym tygodniu Białej Księdze dotyczącej systemu emerytalnego. Powinno się więc nas oskarżać raczej o socjalizm. Ale o socjalizm oskarżać nie można, bo socjalizm jest – jak wiadomo – dobry a libertarian izm zły, więc się okazuje, że pomysł emerytury państwowej jest „libertariański”. To w takim razie jak nazwać pomysł emerytury z systemu, w którym państwo zabiera ludziom pieniądze w postaci podatku nazywanego „składką emerytalną” i oddaje je prywatnym instytucjom finansowym, które – za sowitym wynagrodzeniem – grają nimi na giełdzie? Już chciałem rzucić w Pana Profesora obelgą, że to on jest „libertarianinem”, ale sobie uświadomiłem, że wynagrodzenie OFE jest niezależne od wyników (tylko od „potrzeb”) więc to jest system prawdziwie socjalistyczny!

http://www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1187

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Robert Gwiazdowski

120 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816