Bez kategorii
Like

Geologia piwa

07/10/2011
354 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Oraz geotermia. Czyli co wiedzieć wypada, żeby Cię nie okradli.

0


Dla spragnionych – link (Przegląd Geologiczny nr 8/2009) do artykułu (naukowego, a jakże! – hihi) traktującego o wpływie podłoża na smak piwa:

http://www.pgi.gov.pl/images/stories/przeglad/pg_2009_08_12.pdf

 

 Z tą geologią piwa to po prostu ciekawostka dla piwoszy:). A co? Zawsze to można przyszpanować w pubie;). Jednak tym, co akurat mnie męczy jak kac i pragnienie;) jest m.in. geotermia. Przetoż wracam sobie do starych informacji. Podnoszą mi one ciśnienie, no to PT Czytleników też zgorszę;).

Jedziemy zatem z tym gorszeniem;).

 

Osoby zainteresowane pogłębieniem swej wiedzy nt. geotermii mogą rozpocząć studia tematu od mapki gęstości strumienia cieplnego w Europie. Nie wiem, czy jej wcześniej nie przywoływałam, ale powtarzanie jest matką nauki i sama też robię sobie powtórkę.

Mapkę tę można znaleźć w archiwum PG o tu:

http://www.pgi.gov.pl/images/stories/przeglad/pg_2009_08_09.pdf

(Mam problemy ze wstawianiem grafik i nie wszystko to wina kompa, będę jeszcze próbować wstawic tu obrazek.)

Wynika z niej, że kawałek Polski leży w takich samych "warunkach" jak „źródła” niemieckie. Oni (Niemcy) ponoć rozbudowują swoją geotermię a my? Do tego pytania w różnych wariacjach na pewno będę jeszcze wracać. Na razie w omawianym archiwalnym numerze PG (cały czas sierpień 2009) możemy przeczytać, że „około 2/3 obszaru Polski jest uznawane za perspektywiczne pod względem możliwości technologicznych zagospodarowania potencjału geotermalnego, a ok. 40% powierzchni kraju ma korzystne warunki do budowy ekonomicznych instalacji, tj. tych, w których cena energii może być niższa od ceny energii konwencjonalnej.” (Wiesław Bujakowski, „Wykorzystanie wód geotermalnych w Polsce”).

 

Na początek tyle starczy, ale kto by był ciekaw szczegółów, to może sobie w tymże PG o tu:

http://www.pgi.gov.pl/pl/wydawnictwa-geologiczne-pig-pib/czasopisma/przeglad-geologiczny/2184-przeglpd-geologiczny-2009-08-tom-57

poszperać samemu po tytułach i poczytać wzmianki i o ekonomicznych aspektach geotermii w Polsce, i o tym, jak geotermia może wspomagać miejskie systemy ciepłownicze, o Bukowinie Tatrzańskiej, Uniejowie, wodach termalnych w okolicach Grudziądza i w Ciechocinku, ziemi kłodzkiej, czy Poddębicach – gdzie tam komu bliżej.

 

Z osobistego doświadczenia znam Geotermię Uniejów. Byłam tam raz na początku ich działalności, parę latek temu. Ujęło mnie to, że zapracowany personel znalazł „okienko” dla przybłędy z drugiego końca kraju. Zrobili mi fajowską kąpiel w geotermalnych bąbelkach i powiem Wam, że podziałało świetnie:). Byłam otóż po całym dniu za kółkiem, z wizją następnego dnia za kółkiem. W upale i wśród robót dorogwych. Kąpiel w Uniejowie podziałała tak, że się poważnie zastanawiałam nad zrezygnowaniem z noclegu i pojechaniem dalej jednym ciągiem:). Proszę tego nie traktować jako reklamy Uniejowa, tylko wód termalnych jako takich.

 

Ale wody termalne, to nie tylko zdrowie. Nawiasem tu wtrącę (za PG nr 8/2010) jak na przykładzie geotermii w Pyrzycach działa taka siłownia. Ta w Pyryzcach działa od 1997 r. Działa sobie tak, że wydobywa gorącą solankę (uwaga: wysoka mineralizacja wód rodzi określone problemy techniczne), przetłącza ją przez wymienniki ciepła, w których solanak oddaje część swego ciepła wodzie "centralnej" a potem zatłacza solankę do górotworu. Otwory eksploatacyjne mają być zparojektowane tak, aby przez 30 lat eksplaotacji złoża nie wystąpił wyraźny spadek tempratury wydobywanej wody termalnej.

Woda na wejściu do wymiennika ma 61C, schładzana jest do 35C, zatłaczana na 1640 m, otwory są dwa, maksymalna wydajność jednego otwory wynosi 170 m3/godz.

W silowni tej pracują też pompy ciepła (odzysk "resztek" ciepła). Do tego dochodzi szczytowe źródło mocy (kotły gazowe). Całkowita moc zainstalowana wynosi 50 MW, z czego moc cieplna instalacji geotermalnej wynosi 12,8 MW. Ciepło, jakie daje woda, pokrywa ok. 54 % zapotrzebowania miasta na energię cieplną. (Wszystko podaję za artykułem "Instalacja geotermalna w Pyrzycach jako rpzykład pozyskiwania czystej i odnawialnej energii w ciepłownictwie oraz wód termalnych do balneologii i rekreacji")

 

Do tematu geotermii będę wracać. Mam przed sobą numer z mapą rozkładu temperatur na obszarze Polski, ze wzmainkami o systemie kaskadowym i siłowni ORC (7/2010).

Wiem, że obiecałam Czytelnikom konwersję. Tj. nie zmianę wyznania;), tylko post nt. geologicznej konwersji CO2 w metan. Ten temat musi mi się jednak uleżeć, żeby post był krótki i lekki. A że czasu mam trochę mało, to upraszam o cierpliwość. 

 

0

bez kropki

Zwyczajnie. Po ziemi:). Na prosty chlopski rozum baby:). [Grafika pochodzi z galerii obrazów Aleksandra Horopa www.horopgaleria.bloog.pl (za zgoda Autora)]

133 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758