HYDE PARK
Like

Gdzie i “za ile” trafia amerykańska i rosyjska broń?

14/08/2014
1225 Wyświetlenia
5 Komentarze
3 minut czytania
Gdzie i “za ile” trafia amerykańska i rosyjska broń?

Mimo zakończenia zimnej wojny podział świata jest dalej widoczny. Najlepiej to widać po tym dokąd wędruje produkowana przez obie strony broń. Giermkowie nie opuścili swoich panów, z wyjątkiem kilku, w tym Polska. Zimna wojna, ciepła wojna bez różnicy potrzebuje dostaw broni. Zimna się podobno skończyła, ale Rosja i USA pozostały wiodącymi dostawcami broni do krajów na całym świecie i w dalszym ciągu są głównymi mocarstwami militarnymi. Ostatnio znowu obserwujemy napięcia między tymi krajami . popatrzmy więc kto kogo zbroi i na jakim poziomie. USA dostarcza wiele broni swoim sojusznikom z NAT O i Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska. Rosja dostarcza broń krajom BRIC, a także Iranowi, dla dużej części Azji południowo-wschodniej, oraz  do północnej Afryki. Aby uczynić mapę bardziej czytelną proszę użyć przycisków CTRL(+) – potem CTRL […]

0


Mimo zakończenia zimnej wojny podział świata jest dalej widoczny. Najlepiej to widać po tym dokąd wędruje produkowana przez obie strony broń. Giermkowie nie opuścili swoich panów, z wyjątkiem kilku, w tym Polska.

Zimna wojna, ciepła wojna bez różnicy potrzebuje dostaw broni. Zimna się podobno skończyła, ale Rosja i USA pozostały wiodącymi dostawcami broni do krajów na całym świecie i w dalszym ciągu są głównymi mocarstwami militarnymi. Ostatnio znowu obserwujemy napięcia między tymi krajami . popatrzmy więc kto kogo zbroi i na jakim poziomie.
USA dostarcza wiele broni swoim sojusznikom z NAT O i Bliskiego Wschodu, takich jak Turcja, Izrael i Arabia Saudyjska.

Rosja dostarcza broń krajom BRIC, a także Iranowi, dla dużej części Azji południowo-wschodniej, oraz  do północnej Afryki.

Aby uczynić mapę bardziej czytelną proszę użyć przycisków CTRL(+) – potem CTRL (-).

 This Map Of US And Russian Arms Sales Says It All
Podane liczby ujawnia ze Sztokholm International Peace Research Institute i obejmują dane za lata 2012-2013 obrazują dla kogo głowni dwaj rywale dostarczali uzbrojenie. USA zaopatruje  59 krajów, którym Rosja nie sprzedaje broni, podczas gdy Rosja eksportuje tylko do 15 krajów, które nie otrzymują broni z USA .

Piętnaście  krajów zaopatruje się w broń i w USA i w Rosji: w tym Brazylia, Indie, Afganistan i Irak.

Największym importerem broni z USA są  Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zakupiły broni za ponad 3,7 mld $.. Rosja  najwięcej eksportuje broni do Indii, wysłała je za  ponad 13,6 mld $.
Ogólnie Stany Zjednoczone sprzedały obcym państwom  broni za 26,9 mld $ , podczas gdy Rosja wysłała jej za ponad 29,7 miliardów dolarów .
Co ciekawe USA zakupiły od Rosji uzbrojenie za  16 milionów dolarów. Była to część transakcji wartej 1 miliard dolarów, dotyczącej  śmigłowców które USA  dostarczają siłom bezpieczeństwa Afganistanu , które są już z rosyjską bronią obeznane.

Trzeba pamiętać że Szwedzi  nie operują realnymi kosztami transakcji, a kosztem produkcji broni. Kwoty jakie są wymienione w zestawieniu określają wyłącznie wartość produkcji broni sprzedaży a nie kwoty, za jakie jest ona faktycznie sprzedawana. Ponadto SIPRI nie rejestruje eksportu broni określanej  jako broń strzelecka.

untitled.pngn

 

 

 

 

 

Dla przykładu. W 2009 roku sześć Eurofighterów wycenionych na 55 milionów dolarów każdy zostało dostarczone przez Niemcy do Austrii. W związku z tym dostawę wyceniono w 330 mln. dolarów, choć prawdopodobnie rzeczywista wartość transakcji była na znacznie wyższą sumę. Także dla porównania.  Kiedy New York Times podał że USA sprzedały w 2011 roku broń której wartość określono na 66,3 miliarda dolarów, SIPRI podało w swoich statystykach sumę15,4 mld. dolarów co odzwierciedlało jedynie koszty produkcji.

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758