Globalnie i Lokalnie
16

FORUM MŁODYCH 2018 GDAŃSK

18/11/2018
5196 Wyświetlenia
5 Komentarze
4 minut czytania
FORUM MŁODYCH 2018 GDAŃSK

FORUM MŁODYCH JAKO MŁODZIEŻOWA IDEA 16 listopada miałem okazję uczestniczyć w pomorskim programie edukacyjnym Forum Młodych, którego organizatorem od wielu lat jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie było skierowane do wszystkich uczniów i uczennic szkół średnich z województwa pomorskiego. Forum to coroczna konferencja młodzieżowa tworzona przede wszystkim przez młodych i dla młodych. Każda edycja przybiera inny charakter, a rok 2018 nawiązywał do solidarności pod sztandarem hasła „JESTEŚMY W TYM RAZEM”. ECS jak każdego roku z okazji Forum Młodych gościło wybitnych ekspertów, działaczy organizacji społecznych, polityków oraz osoby medialne. XI odsłona Forum składała się z 10 paneli – debat, warsztatów i spotkań w formule speed dating. Na każdym z paneli były przedstawiane istotne tematy takie jak MIASTO DLA WSZYSTKICH, POLSKA […]

0


FORUM MŁODYCH JAKO MŁODZIEŻOWA IDEA

16 listopada miałem okazję uczestniczyć w pomorskim programie edukacyjnym Forum Młodych, którego organizatorem od wielu lat jest Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie było skierowane do wszystkich uczniów i uczennic szkół średnich z województwa pomorskiego.
Forum to coroczna konferencja młodzieżowa tworzona przede wszystkim przez młodych i dla młodych. Każda edycja przybiera inny charakter, a rok 2018 nawiązywał do solidarności pod sztandarem hasła „JESTEŚMY W TYM RAZEM”.

                                                                                                                                                                                                    fot. Gracjan Zawadziński

ECS jak każdego roku z okazji Forum Młodych gościło wybitnych ekspertów, działaczy organizacji społecznych, polityków oraz osoby medialne.
XI odsłona Forum składała się z 10 paneli – debat, warsztatów i spotkań w formule speed dating. Na każdym z paneli były przedstawiane istotne tematy takie jak MIASTO DLA WSZYSTKICH, POLSKA BEZ BIEDY czy KOMUNIKACJA BEZ PRZEMOCY.
Uczestnicy programu mogli zadawać pytania, wychodzić z własną inicjatywą i podejmować dyskusje na nurtujące ich tematy.

PRZEBIEG KONFERENCJI

Dość wnikliwie obserwowałem jeden z paneli poświęcony Powszechnej Deklaracji Praw Zwierząt. Debata dotyczyła głównie problemów z jakimi zmaga się nasze społeczeństwo w odniesieniu do wzajemnych potrzeb zwierząt i ludzi. Poruszono kilka kluczowych kwestii m.in.: o warunkach trzymania zwierząt, obciążeniach środowiskowych jakie wiąże za sobą przemysłowa hodowla zwierząt, nowych technologiach ekologicznych.

Jedna z uczestniczek forum podjęła bardzo trudną sprawę odnośnie nieprzychylnego traktowania, wyzywania, kpienia z osób które preferują styl wege i dbają o prawa zwierząt. W sprawę zaangażowali się goście debaty i odnieśli się do zapytania w sposób rzeczowy sugerując sposoby radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Na konferencji lek. wet.  Dominika Sontag-Patoka poruszyła także istotny wątek personifikacji zwierząt i traktowania ich jak „zabawki”. Forumowicze bardzo chętnie udzielali się w rozmowie, wysuwali własne wnioski i angażowali w debatę.

                                                                                                                                                                                                    fot. Gracjan Zawadziński

Wszyscy słuchacze po przerwie na kawę i herbatę mieli możliwość uczestniczenia w STREFIE INSPIRACJI, która odbywała się w formie krótkich przemówień. Strefa zachęcała młodych do lepszego poznania lokalnej kultury i chęci jej odbudowy. Poruszono kwestie tolerancji przez psycholożkę dr Annę Strzałkowską, a także poprowadzono krótkie wystąpienie o metodach dobrej nauki.

Całe spotkanie prowadzili młodzi konferansjerzy i wolontariusze z pomorskich szkół średnich pod opieką Europejskiego Centrum Solidarności. Forum Młodych po raz kolejny odniosło wielki sukces budząc w młodych poczucie wspólnoty i odpowiedzialności za otaczającą ich rzeczywistość. Organizatorzy konferencji już teraz zapowiedzieli kolejną edycję projektu FORUM MŁODYCH na następny rok.

                                                                                                                                                                                                    fot. Gracjan Zawadziński

Źródła: ecs.gda.pl, archiwum własne

 

0

Gracjan Zawadziński https://www.facebook.com/gracjan.zawadzinski

Jestem absolwentem V LO w Gdyni. Aktualnie uczę się w policealnej szkole prawno-administracyjnej w Centrum Nauki i Biznesu ŻAK. Interesuje się prawem, nowymi mediami, psychologią i polityką. Tworzę i działam na rzecz rozwoju polskiego dziennikarstwa w internecie.

1 publikacje
2 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758