Bez kategorii
Like

„Fakty”: Plichta był skazany także za wyłudzenia kredytów. Nie oddał ukradzionych pieniędzy. Ok. 170 tys. zł

09/08/2012
452 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Marcin Plichta, prezes Amber Gold, po bankructwie swojego poprzedniego biznesu Multikasy, nie oddał pieniędzy 400 poszkodowanym klientom – twierdzą „Fakty” TVN. Mimo, iż nakazał mu to sąd.

0


8 lat temu Plichta zasiadał we władzach Multikasy. Firma posiadała tzw. punkty kasowe, w których można było wykonywać opłaty za wodę, prąd czy telefon. Okazało się wtedy jednak, że wpłacane w okienkach pieniądze, do odbiorców nie trafiały. Efekt to 170 tysięcy wyłudzonych złotych.

Sąd skazał Plichę na rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu i nakazał zwrócić pieniadze oszukanym. Prezes AG podczas niedawnej konferencji prasowej zapewniał, że pieniądze oddał.

Reporter "Faktów" TVN sprawdził – to nieprawda. Z dokumentów z sądu w Malborku wynika, że Plichta oddał pieniądze tylko pięciu osobom sumę nieco ponad czterech tysięcy złotych.

Oprócz tego, Plichta (kiedyś Stefański, przejął nazwisko żony) w 2009 został jeszcze dwukrotnie skazany: na półtora więzienia za podobną działalność i na dwa lata za oszustwa bankowe. Oba wyroki wydano w zawieszeniu.

– Został oskarżony o popełnienie 12-tu czynów polegajacych na sfałszowaniu i wyłudzeniu kredytów bankowych na łączną kwotę 113 tysięcy 500 złotych – mówi sędzia Jolanta Piątek z Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ.

I choć zaczął zarabiać na Amber Gold, to klientów Multikasy dalej nie spłacał, bo – jak tłumaczył – nie znał ich adresów. Gdy sąd zaczął grozić za niewypłacenie pieniędzy poszkodowanym, Plichta spłacił pięciu klientów. Kurator wystawił mu dobrą opinię, karę uznano za odbytą, a wyrok ws. Multikasy zatarto.

Więcej: http://www.tvn24.pl/fakty-plichta-nie-oddal-pieniedzy-za-multikase-ok-170-tys-zl,269911,s.html

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758