Bez kategorii
Like

Czarny scenariusz dla polskiej gospodarki. Zacznie się po wakacjach

09/08/2012
353 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

Według analityków firmy Morgan Stanley Polacy muszą przygotować się na trudne czasy. Kryzys zaczniemy odczuwać już po wakacjach – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

0


Morgan Stanley obniżył bardzo wyraźnie prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2013 r. do 2,1 proc. z wcześniejszej 3,6 proc., zaś prognozę wzrostu w br. – do 2,6 proc. z 2,7 proc. Bank zakłada też obniżkę stóp procentowych w Polsce o 1 pkt proc. do końca 2013 r.

Wśród oznak słabości polskiej gospodarki MS wymienia spadek produkcji przemysłowej za II. kw. 2012 r. o 0,7 proc., gorsze wyniki sprzedaży detalicznej (spadek o blisko 2 proc. w II. kw.), dane o produkcji samochodów za lipiec, nie zapowiadające odbicia w przemyśle wytwórczym, najniższą od roku dynamikę narastania kredytu dla gospodarstw domowych w czerwcu (7,5 proc. rdr).

W najbliższych dwóch latach polska gospodarka będzie rosnąć poniżej potencjału, ponieważ będzie się zmagać z trudniejszym otoczeniem zewnętrznym i rosnącą ostrożnością ze strony gospodarstw domowych, firm i banków – stwierdza komentarz (CEE Economics: Feeling the Pain).

Analitycy spodziewają się obniżek stóp procentowych NBP. Pierwszej obniżki głównej stopy procentowej Morgan Stanley spodziewa się w IV. kw. br. o 25 pb., a dalszych obniżek, łącznie o 75 pb. w 2013 r. Zmiany nastawienia RPP analitycy banku nie wykluczają na pierwszym, powakacyjnym posiedzeniu we wrześniu.

Więcej: http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/400596,bank-morgan-stanley-obniza-prognoze-wzrostu-pkb-dla-polski-w-2013-r-do-2-1-proc.html

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758