Bez kategorii
Like

Echa bomb, ślady krwi…

20/11/2012
427 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
no-cover

SERWIS INFORMACYJNY (07) Zapraszam na kolejny, subiektywny i niepoprawny politycznie przegląd informacji ze świata, obejmujący okres od 11.11 do wczoraj.

0


 

*Strefa Gazy, gdzie w warunkach wieloletniego oblężenia na skrawku jałowej ziemi mieszka 1,6 mln Palestyńczyków, stała się znów obiektem bezkarnej agresji Izraela. Mając bezwzględną, przytłaczającą przewagę we wszystkich rodzajach broni i dysponując szczelnym nadzorem wywiadowczym nad tym terytorium Izrael używa nieproporcjonalnie wielkiej siły w łatwym wojskowo odwecie za każdy odruch desperackiej obrony ze strony Palestyńczyków. Świat przygląda się temu z cyniczną obojętnością i udaje, że ogląda pojedynek dwóch równych przeciwników. Tymczasem Palestyna ma zamiar na najbliższej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ 29 listopada wystąpić o status obserwatora w tej organizacji i ma szanse go uzyskać mimo sprzeciwu USraela.   

 

*XVIII Zjazd Chińskiej Partii Komunistycznej zakończył obrady w Pekinie. Nowy gensek KPCh Xi Jinping zastąpił ustępującego Hu Jintao. W referacie  Hu Jintao o stanie państwa przyznał on, że obecny rozwój Chin jest „niezrównoważony, nieskoordynowany i nie do utrzymania bez ciągłej interwencji państwa”, ale nie wyszedł z żadnymi propozycjami istotnych reform politycznych lub gospodarczych. Z kolei Xi Jinping w swoim przemówieniu inauguracyjnym uznał, że Chiny „stoją wobec poważnych wyzwań”. 

 

*Strefa euro stała się widownią wielu masowych protestów, w tym strajków generalnych skierowanych przeciwko polityce zaciskania pasa i programom oszczędnościowym. Najbardziej intensywny i gwałtowny przebieg miały one w krajach śródziemnomorskich, a zwłaszcza w umierającej finansowo Grecji. Większość obserwatorów uważa że w przyszłym roku kryzys w Europie pogłębi się a bezrobocie wzrośnie.

 

*OECD, czyli Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przedstawiła raport nt. podatków w krajach rozwiniętych. W 2010 stanowiły one średnio 33,8% PKB, a w 2011 34%. Najwyższe były w Danii 48,1% PKB, we Francji 44,2%, w Belgii 44% i w Szwecji 43,2%. Najniższe w Meksyku 19,7% PKB, Turcji 25%, USA 25,1% i Korei Płd. 25,9%. W Polsce w 2010 podatki stanowiły 31,7% PKB. W porównaniu z rokiem 1995 podatki najbardziej spadły na Słowacji – o 11,5 pkt. proc., na Węgrzech 5,8, w Kanadzie 4,6, w Polsce 4,5, na Nowej Zelandii 4,5 oraz w Izraelu 4,1. Najbardziej wzrosły w Turcji – o 8,2 pokt. Proc., w Korei Płd. 5,9, na Islandii 4,8 i w Meksyku o 4,5.

 

*Doroczny raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) wskazuje, że obecny boom naftowy i gazowy w Ameryce może sprawić, iż do roku 2020 Stany Zjednoczone wyprzedzą Arabię Saudyjską i Rosję jako największy producent ropy naftowej i gazu (z łupków dewońskich) na świecie, a do 2035 staną się energetycznie samowystarczalne.

 

*Bezrobocie w Unii Europejskiej przekracza już 26 mln osób (10,6% we wrześniu), a w strefie euro 19 mln (11,6%) i stale rośnie. Najniższe jest w Austrii (4,4%), Luksemburgu (5,2%), Niemczech i Holandii (po 5,4%) a najwyższe w Hiszpanii (25,8%). Dla porównania we wrześniu 2012 stopa bezrobocia w USA wyniosła 7,8%, a w Japonii 4,2%.  

 

*Oprócz Obamy i Romneya w wyborach prezydenckich w USA brało udział jeszcze kilkunastu kandydatów i kilku z nich warto zauważyć. Gary Johnson, kandydat partii libertarian zajął trzecie miejsce z ponad milionem głosów (1.178.442). Czwarte miejsce zajęła kandydatka amerykańskiej partii zielonych Jill Stein, na którą głosowało ponad 414.545 Amerykanów. Na piątym miejscu Virgil Goode, Partia Konstytucyjna i 114 tys. głosów.  

 

*W Bahrajnie, najmniejszej z absolutnych monarchii nad Zatoką Perską, nie słabną protesty szyickiej większości przeciwko władzy króla i jego służbom. Po ostrych starciach z policją, która znów zastrzeliła nieujawnioną liczbę demonstrantów, władze surowo zakazały wszelkich protestów publicznych dopóki „sytuacja się nie ustabilizuje i nie zostanie przywrócony porządek”. Jednocześnie pozbawiono obywatelstwa ponad 30 znanych przywódców opozycji. Bahrajn jest jednym z sojuszników Zachodu, który wspiera plan „zmiany reżimu w Syrii” rękoma nasyłanych tam najemników i przesyłanej broni.

 

*W Jordanii, gdzie rząd zniósł subsydia do paliw, co wywołało dużą podwyżkę ich cen, demonstranci wyszli na ulice Ammanu i innych miast wzywając do strajku generalnego. Pojawiły się otwarte hasła przeciwko królowi Abdullahowi, którego władza wydaje się coraz bardziej zagrożona. Część obserwatorów wskazuje już  na Jordanię i Bahrajn, jako na dwa kolejne kraje w których dojdzie do krwawych rewolucji i obalenia monarszej władzy.

 

*Premier Izraela Binyamin Netanyahu zawarł pakt wyborczy z ultraprawicowym, agresywnie nacjonalistycznym ugrupowaniem Yisroel Bejtenu (Izrael Nasz Dom) swego ministra spraw zagranicznych Liebermana. Wybory są zaplanowane na styczeń i sondaże wskazują, że koalicja rządzącego Likudu z prawicą znów odniesie sukces, co oznaczałoby umocnienie twardego kursu wojennego w Izraelu. Zwiększa to jednak znaczenie opozycji i rywali Netanjahu, którymi stają się Ehud Olmert i Cypi Liwni.

 

*Rządząca w Brazylii Partia Robotnicza wygrała wybory na burmistrza Sao Paulo, miasta, które jest gospodarczą stolicą tego kraju. Dla pokonanego burmistrza którym był przywódca opozycji i dwukrotnie pokonany także w wyborach prezydenckich prawicowy polityk Jose Serra, oznacza to koniec długiej kariery politycznej.

 

*Sąd chiński w Junnanie skazał na śmierć szefa gangu narkotykowego w tzw. Złotym Trójkącie w Indochinach. Był to Birmańczyk Naw Kham, który porwał dla okupu 13 chińskich kupców na Mekongu w Tajlandii, a następnie ich zamordował. Został pojmany w Laosie i wydany do Chin w maju. Razem z nim stracono pięciu jego ludzi. Wyrok został w Chinach przyjęty z entuzjazmem, a władze zapowiedziały że przyjmą strategię ochrony obywateli chińskich za granicą. Zaraz po tym wypadku Chiny ustanowiły zresztą swoje patrole i konwoje żeglugi na środkowym Mekongu i zacieśniły kontrolę nad państwami regionu, głównie Birmą, Laosem i Kambodżą, co wywołało niepokój USA.

 

*Przed sądem w Londynie rozpoczął się proces Kweku Adoboli, brokera ze szwajcarskiego banku UBS, który szarżując ze swymi transakcjami spowodował straty giełdowe oceniane na 2,3 miliarda $. Adoboli, który urodził się w Ghanie w 1980 roku i jako syn dyplomaty dzieciństwo spędził w Izraelu, a wykształcenie zdobył potem w Wielkiej Brytanii, ukończył wydziały informatyki i zarządzania na Uniwersytecie Nottingham. Zaprzecza wszystkim zarzutom i twierdzi, że w UBS zaszły głębokie zmiany w kulturze firmy przez co jej szefowie nalegali na brokerów, aby w pogoni za zyskiem podejmowali coraz większe ryzyko.

 

*Unia Europejska zawiesiła na rok swój kontrowersyjny program pobierania opłat od linii lotniczych za dwutlenek węgla i spaliny wyrzucane przez samoloty nad Europą.  Unia chce w ten sposób zachęcić do światowej debaty nad regulacją emisji lotniczych i ułatwić podjęcie odpowiednich decyzji globalnych na zapowiedzianym spotkaniu oenzetowskiej Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO)

 

*W Nikaragui rządząca komunistyczna partia sandinistów odniosła kolejne duże  zwycięstwo, tym razem w wyborach samorządowych. Opozycja wnosi protesty  ale obserwatorzy międzynarodowi przyznają, że jest ona podzielona, słaba i nie potrafi zmobilizować swego elektoratu.

 

*W Brazylii federalny minister sprawiedliwości ustanowił specjalną jednostkę wywiadowczą w stanie Sao Paulo, która ma zapobiec fali morderstw funkcjonariuszy policji, sądów i prokuratury zlecanych przez przywódców tamtejszej mafii odbywających kary w więzieniach.

 

*W Kenii narastają walki plemion pasterskich i proceder masowych kradzieży bydła. Przynajmniej 42 policjantów państwowych interweniujących na wezwanie plemienia Samburu zginęło ostatnio w zasadzce urządzonej przez plemię Turkana.   

 

*W Gruzji aresztowano b. ministra obrony i dwóch generałów armii oraz wszczęto przeciw nim śledztwo z oskarżenia o znieważanie i upokarzanie podwładnych. Przeciwnicy nowego premiera Bidziny Iwaniszwili uważają, że w ten sposób chce on dokuczyć obozowi skupionemu wokół prezydenta Saakaszwilego.

 

Dodatek muzy:

Propozycja na dzisiejszy wieczór to Stan Getz i jego kojący saksofon w utworze „Street Tattoo” z czwartego albumu Cafe del Mar. Oryginalna kompozycja z 1960 roku Lalo Schifrina (autora ścieżki dźwiękowej do Boulevard Nights) i Gale Garneta. Jest to 5. ścieżka jazz funk albumu  Children of the Night z 1978 roku.

0

Bogus

Dzielic sie wiedza, zarazac ciekawoscia.

452 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758