Bez kategorii
Like

Dyskryminacja cudzoziemców na rynku pracy – jak zmierzyć uprzedzenia

26/03/2012
683 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Warto się przyjrzeć jutrzejszemu seminarium ISP (Instytut Spraw Publicznych) – godz. 11.00, ISP, ul. Szpitalna 5 lok. 22, Warszawa

0


Dwie osoby, dwa świetne CV i jedno miejsce pracy. Kogo wybrać? Jeden to student z Polski, drugi powiedzmy z Czeczeni, Ukrainy, czy Wietnamu…Czy przy wyborze najlepszego pracownika zadecydują merytoryczne kryteria, czy też wezmą górę uprzedzenia i stereotypy? Jak się przekonać, że w procesie rekrutacji mogło dojść do dyskryminacji na tle narodowościowym lub etnicznym? Jak oceniamy kompetencje osób różnych od nas? Czy pracodawcy stosują podwójne standardy, czy też przestrzegają nakazu równego traktowania kandydatów do pracy? Spróbowano to zbadać w innowacyjnym eksperymencie, którego wynikach będą przedstawione jutro na seminariun"Dyskryminacja cudzoziemców w Polsce. Monitoring i diagnoza zjawiska".

– Dyskryminację trudno badać w prosty sposób, na przykład za pomocą ankiety. Jeśli zapytamy wprost, "czy oceniasz kompetencje kandydata z Wietnamu wyżej czy niżej niż Polaka", to istnieje duże prawdopodobieństwo, że osoby nie odpowiedzą szczerze i dostaniemy wersję "poprawną politycznie". Dlatego skonstruowaliśmy sytuację, w której osoby musiały dokonać wyboru na podstawie oceny, a nie tylko ją zadeklarować – mówi dr Kinga Wysieńska
Podczas seminarium przedstawione zostaną wyniki raportu pt.: „Zmienne standardy, podwójne standardy czy brak standardów? Jak oceniamy kompetencje osób różnych od nas”, który stanowi podsumowanie badania eksperymentalnego, które miało odpowiedzieć na pytanie, czy przy wyborze polskich i cudzoziemskich pracowników oceniamy ich kwalifikacje według tych samych czy różnych standardów.

Uzupełnieniem prezentacji raportu będzie panel dyskusyjny, w którym głos zabiorą eksperci z jednostek akademickich i administracji rządowej zajmujący się problematyką przeciwdziałania dyskryminacji, zarządzania różnorodnością w organizacjach i mechanizmami powstawania uprzedzeń, między innymi w miejscu pracy.

Druga część seminarium poświęcona zostanie prezentacji strony internetowej, na której opracowany został „atlas dyskryminacji” skierowany do przedstawicieli środowiska akademickiego, organizacji pozarządowych, administracji publicznejoraz mediów. Zawiera on aktualne informacje na temat dyskryminacji migrantów, incydentów o charakterze rasistowskim i ksenofobicznym oraz polityki antydyskryminacyjnej. Atlas dyskryminacji, który jest na bieżąco aktualizowany, ma na celu wypełnić lukę informacyjną w tym obszarze nie tylko w Polsce, ale na terenie całej Unii Europejskiej.

 
0

Headhunter

Praca/Rekrutacja/Selekcja

128 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758