POLSKA
1

Dlaczego przegrał Konrad Daniel i „1.Polska”?

31/08/2019
2425 Wyświetlenia
3 Komentarze
4 minut czytania
Dlaczego przegrał Konrad Daniel i  „1.Polska”?

Gdyby Jezus Chrystus nie wyszkolił kilkudziesięciu uczniów i nie mianował 12 generałów (Apostołów), którzy by go zastąpili gdyby zginął, to nie byłoby do dzisiaj chrześcijaństwa!

0


Zacznę od podstaw.

Najsprawniejsze w działaniu są organizacje zbudowane hierarchicznie na których czele, jak i niższych stanowiskach stoją osoby kompetentne. Przykłady to wojsko, policja, straż pożarna, służby specjalne, monopartia sprawująca władzę, Kościół Katolicki (dawniej). Warto odgrzebać starą książkę „Zasada Petera” i się z nią zapoznać. Wiele się w głowie poniektórym po tej lekturze rozjaśni.

Wszystkie wyżej wymienione hierarchie wraz z administracją państwową (z wyjątkiem KK) tworzą aparat państwowy, który zrobi wszystko, aby utrzymać się przy władzy (z przemówienia I Sekr. PZPR Gomułki: „Władzy raz zdobytej nie oddamy nigdy!”). Zdobycie władzy jest możliwe jedynie wtedy, gdy wskutek niekompetentnego awansowania struktury hierarchiczne zajmą w dużej części osoby niekompetentne, lub z przyczyn zewnętrznych nastąpi osłabienie i rozpad struktur, jak po I WŚ w Polsce.

Może być jednak tak, że jedna lub kilka organizacji hierarchicznych składających się na organizm państwowy może być tak przeżarta niekompetencją i wszelkimi jej następstwami (np. korupcją), że całość grozi zawaleniem się całego państwowego systemu. Wówczas jedna z organizacji, najczęściej są to służby specjalne lub wojsko, przejmuje inicjatywę i robi „pieriestrojkę”, jak to było 30 lat temu w ZSRS i państwach „Obozu” (Z “Lamparta” Lampedusy: “Jeśli chcemy, by wszystko zostało, jak jest, wszystko musi się zmienić”).

Aby nie dopuszczać do takich kryzysowych sytuacji jak w przypadku pieriestrojki „władza” stara się „odświeżać” i „odmładzać” swoje hierarchie wyciągając młodszych działaczy nawet z „konkurencyjnych” hierarchii i lokuje je na stanowiska, które wymagają odpowiednich kompetencji. Przykładem może być akcja Gowina sprzed roku, czy obecne przechodzenie posłów z Kukiz’15 do „rządzących” partii.

Pomysł, aby w sposób oddolny i demokratyczny zbudować ruch mogący zagrozić władzy (Systemowi) jest zgodnie z „Zasadą Petera” z góry skazany na niepowodzenie. W takim wypadku powstające struktury hierarchiczne (bo powstać muszą, żeby organizacja mogła w ogóle powstać) zapełniają osoby sprytne lub o wysokim mniemaniu o sobie, ale najczęściej niekompetentne do sprawowania funkcji na określonym szczeblu hierarchii. Tak powstała organizacja działać sprawnie nie będzie, a dodatkowo jest podatna na usadowienie się różnych „śpiochów i kretów” wewnątrz niej samej.

Najgorszą z możliwych opcji wyłaniania ludzi mających pełnić funkcje w strukturze hierarchicznej jest demokracja. Wiara w to, że kilku, lub więcej ludzi razem jest bardziej kompetentnych, aby ocenić możliwości samorodnego talentu przewyższającego ich inteligencją jest wiarą ludzi głupich i naiwnych. Wybiorą raczej kogoś podobnego do siebie, czyli osobę niekompetentną na dane stanowisko, a być może nawet przyszłego dyktatora w rodzaju Hitlera.

Podobnie mocno naiwna jest wiara w to, że zatomizowane pojedyncze jednostki nawet pod przywództwem zdolnego wodza mogą razem coś zdziałać („Uderzę w pasterza, a owce się rozbiegną.”). Gdyby Jezus Chrystus nie wyszkolił kilkudziesięciu uczniów i nie mianował 12 generałów (Apostołów), którzy by go zastąpili gdyby zginął, to nie byłoby do dzisiaj chrześcijaństwa! Powyższe przedstawiam pod rozwagę wszystkim samodzielnie myślącym, którzy chcą się politycznie angażować.

Janusz Żurek

P.S.

Gdy idzie o władzę, żarty i demokracja się kończą!

0

Janusz Żurek http://opty.org

Z urodzenia (1949) optymista, z wykształcenia inżynier elektryk (AGH), z zawodu elektronik, z poglądów liberalny (wolnościowy) konserwatysta.

150 publikacje
740 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758