Główna
Like

Dlaczego domowe magazyny energii elektrycznej stają się coraz popularniejsze?

20/11/2018
774 Wyświetlenia
2 Komentarze
4 minute czytania
Dlaczego domowe magazyny energii elektrycznej stają się coraz popularniejsze?

Innowacje w branży energetycznej to bez wątpienia coś, czemu warto przyglądać się bliżej. Jedną z ciekawszych nowości ostatnich lat są magazyny energii elektrycznej, które coraz częściej spotkać można nie tylko w dobrze prosperujących zakładach, ale także w obiektach prywatnych. Dlaczego trendy zmierzają właśnie w tym kierunku?Po co stosować magazyny energii?

Urządzenia o tej nazwie pozwalają przechowywać energię w taki sposób, by możliwe było jej odzyskanie w późniejszym czasie. Do ładowania takiego magazynu dochodzi wtedy, gdy w danym momencie produkowany lub pobierany jest nadmiar energii.

Akumulatory pozwalają gromadzić i wykorzystać to paliwo w chwilach, gdy potrzebne są jej większe ilości lub kiedy pojawiają się problemy z dostawą prądu. Decydując się na instalację magazynu energii elektrycznej, można sobie ułatwić osiągnięcie stabilności energetycznej oraz minimalizowanie skutków nagłych wzrostów i spadków napięcia.

Rozwiązanie to może być dobrym wyjściem dla tych, którzy zdecydowali się na instalację systemów do produkcji energii ze źródeł odnawialnych. W szczególności mamy tu na myśli ogniwa fotowoltaiczne, których efektywność tak bardzo zależy przecież od czynników zewnętrznych.

Produkty dostępne na rynku

Obecnie w czołówce producentów akumulatorów energii znajduje się kilka marek, które większość z nas z pewnością kojarzy. Wśród nich należy wymienić takich gigantów jak: Tesla, Schneider Electric, SolarWorld czy AES Energy. Na samym początku produkty tych firm trafiały wyłącznie do dużych zakładów, jednak w ciągu ostatnich kilku lat sytuacja ta nieco się zmieniła.

2.jpg

Aktualnie w propozycji wszystkich wspomnianych producentów znajdują się magazyny energii elektrycznej (więcej o nich przeczytasz TUTAJ), które z powodzeniem stosować można w obiektach prywatnych. Pojemności takich urządzeń rozpoczynają się od około 2,5 kWh, co – jak podają producenci – powinno starczyć na pokrycie zapotrzebowania na energię 4-osobowej rodziny przez jeden dzień.

Minusem takiego rozwiązania są bez wątpienia ceny, które rozpoczynają się od około 15 tysięcy złotych. Prognozy rynku są jednak dość optymistyczne i jak podają specjaliści, w ciągu kilku następnych lat koszt ten powinien zostać zredukowany o około połowę.

Magazyny – zrób to sam

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że budowa magazynów energii elektrycznej nie jest wcale ogromnie skomplikowana – przynajmniej dla majsterkowiczów. Samodzielne konstruowanie tego typu urządzeń stało się ostatnimi czasy modne szczególnie w krajach zachodnich.

Jak mówią sami konstruktorzy, własny magazyn można zbudować z baterii, ogniw i akumulatorów, które niekoniecznie muszą być nowe. Elementy pochodzące z recyklingu znacząco obniżają koszt przedsięwzięcia. Co ciekawe, największe dotychczas powstałe urządzenie charakteryzuje się pojemnością aż 14 kWh. Jest to naprawdę niezły wynik.

Podsumowanie

We współczesnym świecie magazyny energii elektrycznej znajdują swoje zastosowanie nie tylko w warunkach przemysłowych, ale także w zastosowaniach domowych. Może się okazać, że w przyszłości będą one należały do podstawowego wyposażenia dowolnych czterech kątów.

Inne zapisy autora:

kampanieonline
kampanieonline

262 publikacje
1 komentarze
 

2 komentarz

 1. Krzywousty

  Jak zwykle – magazyny energii elektrycznej znane są i stosowane tam gdzie jest to opłacalne od ponad 100 lat. Niezrozumiałe jest tylko to nagłe “odkrycie” nieopłacalnego wciaż magazynowania energii. No chyba że ktoś może wybudować sobie mini elektrownię szczytowo-pompową to ma szansę na zwrot inwestycji, ale wciąż po bardzo długim czasie.
  Magazynowanie energii elektrycznej stosuje się tam gdzie jest to niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Zarobić na tym wciąż się nie da. Akumulatory wszystkich maści mają określoną ilość cykil ładowanie-rozładowanie, po którym to czasie ich pojemnośc spada tak bardzo że trzeba je wymienić. Gdyby tak nie było to nikt nie wymieniał by akumulatora w samochodzie.
  Kosz tej cyklicznej wymiany trzeba doliczyć a nie zakładać że akumulatory w cenie 15 tys będą pracowały wiecznie.

 2. Krzywousty

  Odpowiem wprost: drogie i nieopłacalne magazyny energii elektrycznej stają się coraz bardziej popularne z powodu politycznej poprawności. Konkretnie – z powodu coraz szerszego stosowania drogich i nieopłacalnych technologii produkcji prądu (wiatr, fotowoltaika) które nie zapewniają ciągłości dostaw prądu.
  Innymi słowy – praktycznie zawsze są koniecznością bez względu na koszt. Tak jak powietrze w oponie, tyle że drogie powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

319217