WIEDZA
Like

Czy wolna wola istnieje?

02/01/2014
767 Wyświetlenia
12 Komentarze
2 minut czytania
Czy wolna wola istnieje?

Skąd właściwie wiemy, że mamy wolną wolę? Odnosimy wrażenie, że dokonujemy wyborów – być może jest to jakiś dowód. Inni powiedzą, że Bóg dał nam wolną wolę i zostało to zapisane w Biblii, wobec czego mamy potwierdzenie swoich subiektywnych wrażeń. Dobrze, ale co na to ludzie w istnienie Boga niewierzący, uznający istnienie jedynie różnych form materii?

0


JGSkąd właściwie wiemy, że mamy wolną wolę? Odnosimy wrażenie, że dokonujemy wyborów – być może jest to jakiś dowód. Inni powiedzą, że Bóg dał nam wolną wolę i zostało to zapisane w Biblii, wobec czego mamy potwierdzenie swoich subiektywnych wrażeń. Dobrze, ale co na to ludzie w istnienie Boga niewierzący, uznający istnienie jedynie różnych form materii?

 

Z poglądu, że wszystko co istnieje i oddziałuje na wszechświat jest namacalne (tzn. możliwe do uchwycenia i opisania przy wykorzystaniu aparatu metodologicznego fizyki) można by wysnuć wniosek, że świat od zarania jest zdeterminowany. Każde przyszłe zdarzenie wynika ze stanu obecnego i teoretycznie byt pozostający zewnętrznym wobec wszechświata, mógłby dokładnie przewidzieć co nastąpi. Pogląd ten zwiemy determinizmem. W deterministycznej wizji świata nie ma miejsca na wolną wolę, a człowiek jest jedynie obserwatorem zdarzeń, widzem wielkiego scenariusza napisanego przez wszechświat. Nie istnieje zatem kategoria „odpowiedzialności” czy „winy”, te bowiem wynikają z założenia o istnieniu wolnej woli. Człowiek jest bezsilny wobec świata, wszelkie jego przyszłe poczynania są skrzętnie „zaplanowane” (choć żaden osobowy stwórca świata nie istnieje), odgrywa przydaną mu przez nieświadomą materię rolę. Czy jednak wizja deterministyczna jest jedyną słuszną, jeśli przyjmiemy, że nie istnieje nic, co byłoby niematerialne? Nie uważam tak. Wolna wola może wynikać z tego, że wszechświat mimo swojej materialnej istoty nie jest do końca przewidywalny, pewne zdarzenia mają równe prawdopodobieństwa wystąpienia, dlatego nie istnieje żaden z góry ustalony plan.

 

Osobiście wierzę, że człowiek ma wolną wolę, chociaż (podobnie jak w wielu innych kwestiach) sądzę, że nie da się tego w sposób niezbity dowieść.

 

Tekst pierwotnie ukazał się na stronie Junta.pl

Inne zapisy autora:

0

ArekS
ArekS http://junta.pl

Od urodzenia skazany na sukces, a jeśli teza o zaostrzaniu się walki klasowej w miarę postępu socjalizmu jest prawdziwa, to w przyszłości także na więzienie. Trochę czytam i czasem coś napiszę. Poza tym studiuję prawo.

23 publikacje
28 komentarze
 

 1. Stała Plancka wyklucza determinizm wszechświata 😉

  0
 2. Avatar Sceptissimus

  “Osobiście wierzę, że człowiek ma wolną wolę, CHOCIAZ (podobnie jak w wielu innych kwestiach) sądzę, że nie da się tego w sposób niezbity dowieść.”
  Nie “chociaż”, tylko “ponieważ”.
  Jeżeli Pan wierzy, to tym samym zaświadcza Pan, że nie wie. Bo jak się wie, to nie potrzeba wierzyć. Wiara wyklucza wiedzę (i na odwrót), dlatego “ponieważ” jest słowem adekwatnym do treści Pańskiego stwierdzenia.

  0
  • Nie. Moja wiara w istnienie wolnej woli nie wynika bowiem z przekonania o niemożności dowiedzenia jej istnienia. Dlatego użycie słowa “ponieważ” byłoby nieuzasadnione.

   0
 3. Avatar robi

  Polecam, dwa pierwsze szczególnie:)

  wykop.pl/link/1801986/siwy-dym-felieton-tomasza-olbratowskiego-masakruje/

  wykop.pl/link/1802684/czy-swiat-oszalal-gdzie-sie-podzialy-unijne-miliony-hd/

  wykop.pl/link/1801638/mariusz-max-kolonko-placa-minimalna/

  joemonster.org/p/1144872

  0
 4. Avatar Slavomir

  A w jaki sposób osądzał by nas Bóg gdyby nie było wolnej woli?

  0
 5. Avatar Sceptissimus

  gadałem z Nim wczoraj. Powiedział mi, że do osądzania nie potrzebuje żadnej ludzkiej wolnej woli, i że to wymysł cwaniaków którzy żerują na Jego istnieniu nie uwzględniając w żaden sposób Jego praw autorskich.

  0
  • Avatar Max Otto von Stirlitz

   Pan Sceptissimus
   😎

   0
   • Avatar Sceptissimus

    Ma Pan krechę u fundamentalistów.

    0
    • Avatar Max Otto von Stirlitz

     Porzadni ludzie ci Persowie, krecha to maly pikus, Apollo i muzyczka iranska to jest to.
     *
     Anegdota dla Waszmosci.
     Berlin 1944r.
     Max Otto von Stirlitz dowiedział się, iż aby poznać dziewczynę, trzeba do niej swobodnie podejść, porozmawiać o pogodzie i przedstawić się.
     Pewnego razu spotkał śliczną dziewczynę spacerującą z pudelkiem w jednym z berlinskich parköw.
     Podszedł więc, z całej siły kopnął pieska i rzekł:
     — Nisko leci. Chyba na deszcz… Nawiasem mówiąc, niech pani pozwoli się przedstawić:
     —Max Otto von Stirlitz jestem !

     0
     • Avatar Sceptissimus

      A wie Pan, jakoś mnie to nie rozbawiło…
      Zyczę Panu wysokich lotów w forumowej publicystyce.

      0
 6. Avatar Henryk

  To dziwne. Sądziłem, że materializm został wyrzucony na śmietnik ponad 40 lat temu. Polecam książkę “Duchowy mózg”. Pozdrawiam

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816