HYDE PARK
Like

Czy tak mówiono w Polsce 6,5tys lat temu? Posłuchaj…

01/10/2013
1576 Wyświetlenia
23 Komentarze
2 minut czytania
Czy tak mówiono w Polsce 6,5tys lat temu? Posłuchaj…

Łacina jest dziś “martwym” językiem. Andrew Byrd, językoznawca z Uniwersytetu Kentaky nagrał brzmienie indoeuropejskiego języka jakim posługiwano sie 4,5 tys lat BC także na obecnych terenach Polski. Posluchajcie. Może ktoś wie o czym mowa. Jesli nawet był kiedyś używany przez wiekszość  krajów Europy i Azji, język praindoeuropejski (PIE) dziś nie jest już stosowany wogóle. Jest językiem martwym. Dlaczego ?  Częściowo dlatego, żeto uzywano go głównie między 4500 i 2500 pne, a także ponieważ w dzisiejszych czasach po prostu nie wiadomo jak poprawnie wymawiać języki starożytne.  Ale naukowcy lingwiści z ciekawosci próbują i teraz mozemy posłucha nagrania które usiluje dać przykład jak to mogło wówczas brzmieć.       http://www.youtube.com/v/A6Eq4QGZ3Iw%26hl=en%26fs=1%26rel=0       Andrew Byrd, lingwistyk , nagrał sobie czytanie przypowieści napisanej w języku PIE .Brzmi ten […]

0


Łacina jest dziś “martwym” językiem. Andrew Byrd, językoznawca z Uniwersytetu Kentaky nagrał brzmienie indoeuropejskiego języka jakim posługiwano sie 4,5 tys lat BC także na obecnych terenach Polski. Posluchajcie. Może ktoś wie o czym mowa.

Jesli nawet był kiedyś używany przez wiekszość  krajów Europy i Azji, język praindoeuropejski (PIE) dziś nie jest już stosowany wogóle. Jest językiem martwym. Dlaczego ?  Częściowo dlatego, żeto uzywano go głównie między 4500 i 2500 pne, a także ponieważ w dzisiejszych czasach po prostu nie wiadomo jak poprawnie wymawiać języki starożytne.  Ale naukowcy lingwiści z ciekawosci próbują i teraz mozemy posłucha nagrania które usiluje dać przykład jak to mogło wówczas brzmieć.

 

 

  http://www.youtube.com/v/A6Eq4QGZ3Iw%26hl=en%26fs=1%26rel=0

 

 

 

Andrew Byrd, lingwistyk , nagrał sobie czytanie przypowieści napisanej w języku PIE .Brzmi ten język znajomo iale i dziwnie. Powinien brzmieć znajomo – bo to wspólny język, zktórego zrodziły sie rózne współczesne języki jakangielski, Farsi i wiele innych światowych języków. Zapewne i język polski. Mowę wzorowano z  przykładu

 

niemieckiego językoznawcy,AugustaSchleichera który w 1868 roku  podjął eksperyment pisania w PIE.

 

 

 

 

 

Tekst przekazuje opowieść o owcach i koniach,  temat odpowiedni do rozmów 4,500 lat temu.

 

 

Oczywiście wymowa Byrda jest wymowa  nie jest bynajmniej jednoznacznie poprawna, a on sam opisał to jako “bardzo prawdopodobne brzmienia.”.  Powiedział też, że abydowiedzieć się jakim ten język był faktycznie trzeba skorzystać z “wehikuł uczasu.” Ale trzeba przyznać że to robi wrażenie.

 

 

Inne zapisy autora:

0

Avatar
Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

23 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816