HYDE PARK
Like

Czy młody kierowca płaci więcej za ubezpieczenie samochodu?

07/06/2021
614 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Czy młody kierowca płaci więcej za ubezpieczenie samochodu?

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się w granicach kilkuset złotych. Niestety nie wszyscy kierowcy mogą liczyć na tak niskie składki za OC. Mowa tutaj przede wszystkim o młodych osobach, które – w oczach ubezpieczycieli – są dość ryzykownymi kierowcami. Sprawdź, o ile więcej płacą młodzi właściciele pojazdów. Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono większe, tym wyższą składkę za OC nalicza ubezpieczyciel. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ to on przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd. Kim jest młody kierowca?  Różne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie definiują młodego kierowcę. Na ogół jest to osoba w wieku 18-24 lata, która dysponuje prawem jazdy nie dłużej niż […]

0


Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się w granicach kilkuset złotych. Niestety nie wszyscy kierowcy mogą liczyć na tak niskie składki za OC. Mowa tutaj przede wszystkim o młodych osobach, które – w oczach ubezpieczycieli – są dość ryzykownymi kierowcami. Sprawdź, o ile więcej płacą młodzi właściciele pojazdów.

Na cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego wpływa wiele czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe. Im jest ono większe, tym wyższą składkę za OC nalicza ubezpieczyciel. Jest to całkowicie zrozumiałe, ponieważ to on przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez osobę prowadzącą ubezpieczony pojazd.

Kim jest młody kierowca?

 Różne towarzystwa ubezpieczeniowe różnie definiują młodego kierowcę. Na ogół jest to osoba w wieku 18-24 lata, która dysponuje prawem jazdy nie dłużej niż 2-3 lata.

Warto jednak mieć świadomość, że niektórzy ubezpieczyciele wydłużają granicę wiekową do nawet 30 lat. Dlatego przed podjęciem decyzji o wykupieniu polisy OC, warto sprawdzić kryteria wiekowe.

Dlaczego młode osoby płacą więcej za OC?

Wyższe składki dotyczą tych osób, które dla ubezpieczyciela wiążą się z wyższym ryzykiem spowodowania zdarzenia drogowego. I właśnie do takiej grupy zaliczają się młodzi kierowcy – co potwierdzają niechlubne statystyki policyjne.

Szacuje się, że w 2020 roku młodzi kierowcy spowodowali niemal 3800 wypadków drogowych, co stanowiło ponad 18% wszystkich zdarzeń w winy kierujących. W wyniku tych sytuacji aż 431 osób zmarło, a ponad 4700 odniosło obrażenia. Większość wypadków była spowodowana niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Po części wynika to z brawury, braku doświadczenia związanego z szybkim reagowaniem na sytuację drogową itp.

W związku z tym, że ryzyko spowodowania wypadku przez młode osoby jest znacznie większe w porównaniu z grupą wiekową 35-45, ubezpieczyciele nakładają dużo wyższe składki.

Polisa OC dla młodego kierowcy – ile kosztuje?

 Ubezpieczenie samochodu nabywane przez osobę w wieku 18-24 lata może stanowić nadmierne obciążenie domowych finansów. Warto bowiem mieć świadomość, że polisa OC dla młodego kierowcy bywa nawet trzykrotnie wyższa w porównaniu do kosztów ubezpieczenia ponoszonych przez osoby w wieku powyżej 55 lat.

Jak wynika z danych serwisu porównywarkowego dostępnego pod adresem https://rankomat.pl/, w pierwszym kwartale 2021 roku młodzi kierowcy płacili średnio niemal 1500 zł. Natomiast składka OC dla osób w wieku 55+ utrzymywała się na poziomie niewiele wyższym od 500 zł.

Młodzi kierowcy mogą płacić nawet trzykrotnie więcej za ubezpieczenie OC samochodu! 

Co zrobić, aby obniżyć koszty ubezpieczenia OC?

Mimo że średni koszt obowiązkowego ubezpieczenia auta jest dość wysoki dla młodych kierowców, wcale nie musisz aż tyle płacić. Najprostszym sposobem na obniżenie kosztów jest… porównanie dostępnych ofert.

Pamiętaj! Ryzyko ubezpieczeniowe szacowane jest w oparciu o wewnętrzną politykę danego ubezpieczyciela. Poszukaj więc takiej firmy, która na młodych kierowców patrzy bardziej przychylnym okiem.

Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych na temat konkretnych ofert. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, skorzystaj ze sprawdzonego serwisu porównywarkowego. Znajdziesz tam kalkulator, za pomocą którego szybko i wygodnie oszacujesz wysokość składki w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych.

Ile możesz zaoszczędzić? Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ubezpieczyciel przygotowuje ofertę indywidualną dla kierowcy. Oszczędności mogą być jednak spore, biorąc pod uwagę poniższy przykład.

Załóżmy, że 22-latek z Białegostoku chce ubezpieczyć Fiata Panda z 2004 roku (pojemność silnika 1,1). Najniższą składkę zaoferowała Benefia – 1422 zł. Zaś najwięcej będzie musiał zapłacić w firmie Wiener – 3392 zł (pakiet OC + Assistance + NNW).

Jeżeli nie chcesz przepłacać za ubezpieczenie OC, koniecznie porównaj dostępne oferty. Dzięki temu zaoszczędzisz co najmniej kilkaset złotych, mając pewność identycznego zakresu ochrony ubezpieczeniowej i sum gwarantowanych.

0

kampanieonline

234 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758