Bez kategorii
Like

Czy grozi Ci KAROSHI?

25/09/2011
350 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Nie rozstajesz się z służbowym telefonem komórkowym? Pracujesz w każdy weekend i nie masz czasu na relaks? A może myślisz o pracy bez przerwy i przedkładasz ją ponad swoją rodzinę i dzieci?

0


Jeżeli odpowiedziałaś twierdząco na powyższe pytania, może to oznaczać, że jesteś pracoholikiem.

To jednak nie wszystko:Niewytłumaczone bóle głowy, brzucha, mięśni i stawów, a także rozpad więzi rodzinnych i społecznych – to tylko niektóre objawy pracoholizmu. Do nich należy dodać inne: bezsenność, zaburzenia trawienia, problemy z ciśnieniem i utrzymaniem prawidłowej wagi. Lekarze biją na alarm.
Jak wyjaśniają naukowcy, pracoholizm to poważne uzależnienie. Nie bez przyczyny japońskie słowo „karoshi” – pracoholizm, w dosłownym tłumaczeniu oznacza śmierć z przepracowania.
W Holandii zwrócono uwagę na nowy, niebezpieczny trend wśród pracowników. Dużo pracują i choć bardzo chcą, nie potrafią się zrelaksować i chociaż na moment zapomnieć o pracy.
Błędne koło
Są pewne predyspozycje charakterologiczne i osobowościowe. Narażone na uzależnienie są osoby, które maja wręcz chorobliwie dużą potrzebę osiągnięcia sukcesu w życiu. Druga przyczyna to potrzeba zastępowania sobie pracą czegoś, czego się nie ma: rodziny, czy kontaktów osobistych. Pracoholik nie ma innego sposobu na spędzanie wolnego czasu, więc spędza go w pracy.
Ostatecznie taki człowiek zostaje sam i dopiero wtedy prosi o pomoc specjalistę – stwierdzają zgodnie psycholodzy i terapeuci. Pracoholizm może prowadzić również do kolejnych nałogów, np. alkoholizmu. Nałogowiec boi się, że straci pracę, zaniedba swoje obowiązki, nie dostanie awansu – dlatego pracuje coraz więcej i coraz częściej, co prowadzi do stresu i rozdrażnienia, które z kolei są przyczyną wymienionych problemów zdrowotnych.

Praca w stanie przemęczenia to u pracoholików norma. Brak odpoczynku może jednak przynieść więcej szkody niż pożytku – zmęczony pracownik jest nieefektywny i istnieje większe ryzyko popełnienia przez niego błędu. Najczęściej jednak osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy z tego, że pracują za dużo i zbyt intensywnie.
Rozpoznanie choroby jest pierwszym krokiem do uzyskania pomocy. Trzeba zdać sobie sprawę, że taki tryb życia prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia.
Pracoholicy to przeważnie perfekcjoniści, którzy mają bardzo wysokie wymagania w stosunku do siebie. Pracują bez przerwy, aby uniknąć porażki i osiągać wyznaczone przez siebie cele w jak najlepszy sposób.
W Polsce nie ma dokładnych danych ile osób cierpi na zaburzenia związane z pracoholizmem. Problem ten może dotyczyć nawet kilkunastu procent osób aktywnych zawodowo. Fakt, że 12 sierpnia ogłoszono „DNIEM PRACOHOLIKA” zwraca uwagę, że staje się to realnym problemem.

W pracoholizm najczęściej popadają przedsiębiorcy pracujący na własny rachunek, menedżerowie, a także wykonujący wolne zawody. Zagrożone są też osoby przesadnie ambitne, perfekcjoniści nastawieni na sukces i podatni na stres.

Podstawowe kroki
Podobnie jak inne uzależnienia, pracoholizm jest traktowany jako choroba, która niszczy psychikę i zdrowie. Jest także powodem utraty życia osobistego i rodzinnego. A jak sobie poradzić z problemem pracoholizmu?:
  • Szukaj wsparcia – współdzielenie projektu pozwoli Ci na spojrzenie na swoją pracę z szerszej perspektywy i znalezienie czasu na wypoczynek.
  • Zaplanuj swój odpoczynek –  w swoim terminarzu obok spotkań z klientami uwzględnij także przyjemności.
  • Szukaj źródła problemów – częsta złość, albo brak pewności siebie, mogą być przyczyną uzależnienia. Znajdź powody i usuń źródła problemów.
  • Wyznacz granice – naucz się samodyscypliny i wychodź z pracy punktualnie o 17.00. Postaraj się opuszczać firmę razem ze współpracownikami.
  • Naucz się delegować pracę – większość pracoholików ślepo wierzy, że tylko oni potrafią wykonać zadania perfekcyjnie. Trzeba przekonać się, że przekazanie obowiązków jest czasem niezbędne.
http://monsterpolska.blog.iwoman.pl/wpis,walcz;z;pracoholizmem,33461.html
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:aU2eFh1Rv-IJ:tvp.info/informacje/ludzie/pracoholicy-swietuja/5076931+dzie%C5%84+pracoholika&cd=1&hl=pl&ct=clnk&gl=pl
 
0

Najj

26 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758